Ostatnia wizyta: Obecny czas: 27 Kwi 2024, 18:01


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 14 Maj 2012, 10:34 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
dostałam polecenie przygotowania dla dzieci programu na czas 'naszych' dłuuuuuuuuuugich kazań.
z pewnością nie będę mogła byc na pielgrzymce w całości, ale nie jest to konieczne, żeby zorganizować coś dla dzieci. przecież tyle wspaniałych Mamuś jest i śpiewające i wesołe i piękne z wiedzące jak zająć nasze maluchy, aby wyniosły z Mszy Świętych pielgrzymkowych jeszcze więcej, podczas gdy język dorosłych może na kazaniach wydawać im się nieziemsko nudny.
zaproponuję alternatywę dzień po dniu. taki mini program dla najmłodszych:)
zgodnie z porządkiem czytań.
To tylko propozycje, wykorzystacie je albo nie. mam nadzieje, że pojawią się tu również Wasze pomysły, jeśli w ogóle tu zaglądacie drogie Mamusie i Tatusiowie?
zaczynamy


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 14 Maj 2012, 10:39 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
31.VII

PIERWSZE CZYTANIE


1 Kor 10, 31 – 11, 1 Wszystko czyńcie na chwalę Bożą

Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian

Bracia:
Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim, nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni.
Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa.

Oto Słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY:

Ps 34 (33), 2-3. 4-5. 6-7. 8-9. 10-11 (R.: por. 9a)

Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy, *
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem, *
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Wysławiajcie razem ze mną Pana, *
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał *
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością, *
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał, *
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych, *
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry, *
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

Bójcie się Pana, wszyscy Jego święci, *
ci, co się Go boją, nie zaznają biedy.
Bogacze zubożeli i zaznali głodu, *
szukającym Pana niczego nie zbraknie.

Wszyscy zobaczcie, jak nasz Pan jest dobry.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ:


Por. Łk 9, 23

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Jeśli kto chce iść za Mną,
niech się zaprze samego siebie,
niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

EWANGELIA

Łk 14, 25-33 Kto nie wyrzeka się wszystkiego, nie może być uczniem Jezusa

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On zwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”.
Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».


pomysły:
1. w czasie kazania dorosłych dzieci wykonają swój własny krzyżyk. np. z patyczków, które pozbierają w trasie i ze sznurka, który z pewnością zapewnimy im my:)
techniki... sposoby ... z resztą mogą być dowolne. skupisko artystów plastyków jest ogromne na pielgrzymce. podpowiecie coś?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 17 Maj 2012, 09:10 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
cdn


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 17 Maj 2012, 09:45 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
Dzieci mają zrobiony krzyżyk z patyczków i sznurka, tak, żeby można go było zawiesić na szyjce.

Pogadanka:

Trzeba dzieciom przeczytać jeszcze raz powoli Ewangelię.

1.Co musi najpierw musi zrobić ten, który chce wybudować dom? (…chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”.)

2.Co robi król, który ma wyruszyć na wojnę z innym królem? (…król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.)

3.A czy ten, kto chce zostać UCZNIEM CHRYSTUSA musi też policzyć, czy mu wystarczy na to pieniędzy, tak jak na budowę domu, czy wieży? …albo czy musi policzyć czy ma do tego wystarczającą ilość przyjaciół, kolegów i koleżanek /jak król wojska/? Czy Chrystus mówi dokładnie co ma robić człowiek, który chce być Jego uczniem, czy każe ludziom samym wymyślać? a może i tak i tak?

4.Co zatem mówi Jezus:
‘…ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego.’ Oczywiście trzeba dzieciom wyjaśnić, że nie chodzi o agresję, ale o to, że Chrystus ma być dla nas ważniejszy niż wszyscy, nawet niż mama i tata, ciocia, kolega i nawet ważniejszy niż my sami dla siebie. Należy dzieci uspokoić, że może im się to wydawać jeszcze dla nich trudne do zrozumienia, ale dorosną i będą widzieć więcej. Najczęściej jednak dzieci pojmują lepiej niż my ;)

‘…nosi swego krzyża, a idzie za Mną’. Jakbyś się czuł-a niosąc taki ciężki krzyż jaki niósł Pan Jezus. (dzieci podają przykłady: zmęczony-a, smutny-a, możebnym się rozpłakał-a itd. …) tak będzie w życiu ucznia Chrystusa, będą jakieś trudy. (niech dzieci powiedzą, co dla nich jest trudne: nauka pisania, ranne wstawanie, długa droga do przejścia itd. …).

5.A zatem co ma robić uczeń Chrystusa? (dzieci powinny same powiedzieć)
1.Stawiać Chrystusa na pierwszym miejscu
2.Nie uciekać od trudności, które na pewno się pojawią i to jest normalne dla UCZNIA CHRYSTUSA - brać i nieść swój Krzyż.

6.Na koniec dzieci zakładają sobie zrobiony przez siebie krzyż.



W sumie wszystko na jakieś 20 minut, nie więcej. Przepraszam za ewentualny chaos, ale moje maluchy nie pozwalają na więcej wolnego czasu, dlatego układam to spontanicznie, licząc na Wasze uwagi i pomysły.
Chwała Panu!


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 17 Maj 2012, 10:07 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
1.VIII.

PIERWSZE CZYTANIE


Rz 8, 1-4 Bóg zniszczył grzech przez swojego Syna

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:
Obecnie dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie, nie ma już potępienia. Albowiem prawo Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, wyzwoliło cię spod prawa grzechu i śmierci. Co bowiem było niemożliwe dla Prawa, ponieważ ciało czyniło je bezsilnym, tego dokonał Bóg. On to zesłał Syna swego w ciele podobnym do ciała grzesznego i dla usunięcia grzechu wydał w tym ciele wyrok potępiający grzech, aby to, co nakazuje Prawo, wypełniło się w nas, jeżeli postępujemy nie według ciała, ale według Ducha.

Oto Słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY:

Ps 119 (118), 9-10. 11-12. 13-14 (R.: por. 12b)

Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich.

Jak zachowa młodzieniec swoją drogę w czystości? *
Przestrzegając słów Twoich.
Z całego swego serca szukam Ciebie; *
nie daj mi zboczyć od Twoich przykazań.

Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich.

W sercu swym przechowuję Twe słowa, *
aby przeciw Tobie nie zgrzeszyć.
Błogosławiony jesteś, o Panie, *
naucz mnie swoich ustaw.

Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich.

Opowiadam swoimi wargami *
wszystkie wyroki ust Twoich.
Więcej się cieszę z drogi wskazanej przez Twe upomnienia, *
niż z wszelkiego bogactwa.

Naucz mnie, Panie, mądrych ustaw swoich.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ:


Mt 5, 16

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi,
aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

EWANGELIA

Mt 5, 13-19 Wy jesteście światłem świata

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.
Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim



jakieś propozycje?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 20 Maj 2012, 20:42 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
ok. Rodzice... Pedagodzy... Psychologowie... Teologowie...
odczuwam wielką samotność w temacie dziecięcym... :?:
no ale trudno. zadanie jest zadaniem, samemu czy nie... trza robić.

do tej małej dziecięcej katechezy 'o soli' będzie potrzebna ... sól. nie wierzę, że się nie znajdzie:)
najlepiej gdyby dzieci mogły z zamkniętymi oczkami posmakować troszkę soli i oczywiście zgadywać co to jest.
a potem możnaby im dać do polizania coś bez smaku... co? nie wiem. gdyby było to możliwe, byłoby super.
tak można rozpocząć:)...
cdn....

jakaś pomoc? pomysły?


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 23 Maj 2012, 09:59 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
Jak już rozsmakują się w soli…
Wyobraźmy sobie, że dzwoni do nas człowiek z dalekiego kraju, w którym nigdy nie było soli, a on bardzo chciałby się dowiedzieć co to jest. Jakbyście o niej opowiedziały?

/wszystkie pomysły dzieci są ważne/
Np. biała, czysta, mocno smakuje, jak się ją wydobywa to jest twarda jak skała, nic innego nie smakuje na ziemi tak jak ona…
/pytania pomocnicze/
1.Czysta, czy brudna? Czarna?
2.Ma mocny, WYRAŹNY czy słaby smak?
3.Jak się ją posmakuje, od razu wiadomo, co to jest, czy nie? Czy trzeba długo rozpoznawać sól w smaku? Czy ‘uczciwie’ od razu nam się daje poznać?
4.Co zmienia się w jedzeniu po dodaniu soli?
5.Czy jedliście coś kiedyś bez soli? (np. mama zapomniała posolić ziemniaki?... jak smakowało?)
6.Czy jest pożyteczna, oprócz tego, że dodaje smaku?
7.Czy słyszeliście, że sól konserwuje jedzenie? Co to znaczy konserwuje? /sprawia, że coś się nie popsuje/
To jak już wiemy dokładnie jaka jest sól, jak myślicie, dlaczego Pan Jezus mówi do nas, że my jesteśmy solą ziemi? Jacy my – uczniowie Chrystusa – jesteśmy?
1.Czyści w duszy… (starać się być dobrym tak jak Jezus) 2.mocni w trwaniu przy Chrystusie (nie bać się pokazywać, że jest się uczniem Chrystusa), 3.nie wstydzić się, nawet gdyby się ze mnie śmiali, z tego powodu, że kocham Chrystusa…, nie udaje kogoś innego, niż jest, 4. Tak jak sól zmienia smak całej potrawy, tak każdy uczeń Chrystusa wnosi dobro, piękno, prawdę, radość… innym ludziom, 5. Uczeń Chrystusa nie jest mdły, ale wzbudza ciekawość, bo daje np. radość, pokój… 6. Dzieli się radością i dobrem z innymi, 7. Uczeń Chrystusa jest zakonserwowany!!! Nie łatwo go popsuć, żyje blisko Chrystusa, uzbrojony w swój krzyż /ad. Wcześniejszego czytania/, nie psuje się, (nie popełnia coraz gorszych uczynków, ale coraz lepsze!)…

Cała pogadanka nie miałaby sensu, jeśli dzieci nie będą w każdych z proponowanych kwestiach podawać przykładów z własnego życia, z domu, ze szkoły, z podwórka.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 23 Maj 2012, 10:02 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
poprawiajcie mnie, jeśli coś nie tak, proszę. nie jestem teologiem, ino filozofem:)


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 24 Maj 2012, 10:09 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
2.VIII.

PIERWSZE CZYTANIE


Jr 18,1-6 Przypowieść o garncarzu

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

Słowo, które Pan oznajmił Jeremiaszowi: „Wstań i zejdź do domu garncarza; tam usłyszysz moje słowa”.
Zstąpiłem do domu garncarza, on zaś pracował właśnie przy kole. Jeżeli naczynie, które wyrabiał, uległo zniekształceniu, jak to się zdarza z gliną w ręku garncarza, wyrabiał z niego inne naczynie, jak tylko podobało się garncarzowi.
Wtedy Pan skierował do mnie następujące słowo: „Czy nie mogę postąpić z wami, domu Izraela, jak ten garncarz? – rzekł Pan. Oto bowiem jak glina w ręku garncarza, tak jesteście wy, domu Izraela, w moim ręku”.

Oto Słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY:

Ps 146,1-2.3-4.5-6ab

Szczęśliwy, kogo wspiera Bóg Jakuba.

Chwal, duszo moja, Pana.
Będę chwalił Pana do końca swego życia,
będę śpiewał mojemu Bogu,
dopóki istnieję.

Szczęśliwy, kogo wspiera Bóg Jakuba.

Nie pokładajcie ufności w książętach
ani w człowieku, który zbawić nie może.
Gdy duch go opuści, znowu w proch się obraca
i przepadają wszystkie jego zamiary.

Szczęśliwy, kogo wspiera Bóg Jakuba.

Szczęśliwy ten, kogo wspiera Bóg Jakuba,
kto pokłada nadzieję w Panu Bogu.
On stworzył niebo i ziemię, i morze
ze wszystkim, co w nich istnieje.

Szczęśliwy, kogo wspiera Bóg Jakuba.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ:


Por. Dz 16,14b

Alleluja, Alleluja, Alleluja

Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

Alleluja, Alleluja, Alleluja

EWANGELIA

Mt 13,47-53 Przypowieść o sieci

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus powiedział do tłumów:
„Podobne jest królestwo niebieskie do sieci zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.
Zrozumieliście to wszystko?”
Odpowiedzieli Mu: „Tak jest”.
A On rzekł do nich: „Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”.
Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd.

Oto słowo Pańskie.


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: Dzieciaczki Kochane
PostWysłany: 24 Maj 2012, 10:44 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
Garncarz! to jest myśl!!!!!
jeśli dzieci po drodze znalazłyby trochę gliny byłoby przewspaniale!!!!
mogłyby wtedy same coś ulepić /tylko muszą potem posprzątać!!!!;)/
podczas ewentualnego lepienia z gliny /ew. z plasteliny/, pogadanka:
jak myślisz, co oznacza to zdanie?
Jeżeli naczynie, które wyrabiał [garncarz], uległo zniekształceniu,[...], wyrabiał z niego inne naczynie, , jak tylko podobało się garncarzowi.

kim jest garncarz? /Bóg Stwórca/
kim jest naczynie? /ja, każdy człowiek/
a teraz możemy zamienic słowa 'garncarz' na 'Bóg', a 'naczynie' na 'człowiek'.
odczytujemy:
Jeżeli człowiek, którego wyrabiał [Bóg], uległ zniekształceniu, [...]wyrabiał z niego innego człowieka, jak tylko podobało się Bogu.

jak to rozumiesz? co oznacza, że Bóg 'wyrobił' człowieka? /stworzył/
co oznacza, że człowiek /ty i ja/ uległ zniekształceniu? /zgrzeszył, czy teżma słabości na skutek grzechu pierworodnego, np. nieopanowanie w jedzeniu słodychy:) i inne przykłady z dziecięcego życia/
co oznacza, że Bóg wyrabia z nas innego /nowego/ człowieka?
(można wymyślać bez liku przykładów, np. opowiedziec dzieciom o modlitwie zwanej aktem strzelistym:), tzn. krótkie wezwanie do Boga, gdy sobie z czymś nie radzę /słodycze, klasówka, pierwszy dzień w niwej klasie, kłótnia z kolegami itd..., powoli taki kontakt z Bogiem wchodzi człowiekowi w nawyk i żyjąc w nieprzerwanym kontakcie z Bogiem, dzięki np. takim małym, prostym gadaniem sobie z Bogiem, pozwalamy Mu na nieustanne lepienie nowego człowieka (ucznia Chrystusa!) w nas. staję się silniejszy, np. jestem w stanie oprzeć się słodyczom np. podczas wielkiego postu itd...)

oczywiście, żadna katecheza nie ma sensu, jeśli dzieci nie podaja własnych przykładów.

ps. mogą potem również na koniec kazania dorosłych przygotować krótką inscenizację.
trzeba by przeczytać im jeszcze raz ewangelię, dzieci jako rybacy-aniołowie, splotą rączki i zagarną wszystkich (lub najbliżej stojących) pod ołtarz, /napełniają sieci/, ktoś z młodzieży może w tym czasie czytać powoli ten fragment ewangeli. Na końcu padnie ewangeliczne pytanie:
Zrozumieliście to wszystko?”
Odpowiedzieli Mu: „Tak jest!!!! /dzieci głośno/”.


Amen.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ]  Moderator: puniek Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 26 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & intensys.pl