Ostatnia wizyta: Obecny czas: 28 Mar 2024, 14:55


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 31 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: SZKOŁA MODLITWY
PostWysłany: 20 Kwi 2013, 13:55 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
MODLITWA JEST SPOTKANIEM

Otrzymacie wszystko, o co na modlitwie z wiarą prosić będziecie (Mt 21, 22);

WAŻNYM SPRAWDZIANEM I POTWIERDZENIEM WIĘZI Z BOGIEM JEST OSOBISTA MODLITWA. Jest ona naturalną konsekwencją życia w Bożej obecności. Jest wyrazem siły naszych więzi z Bogiem. . WARTO UŚWIADOMIĆ SOBIE KILKA CECH DOJRZAŁEJ MODLITWY.


ISTOTĄ MODLITWY JEST WSŁUCHIWANIE SIĘ W GŁOS BOŻY, W WOLĘ BOŻĄ. MODLĄCY SIĘ TO TEN, KTÓRY NAJPIERW SŁUCHA. A WARUNKIEM SŁUCHANIA JEST WEWNĘTRZNA CISZA.
Bardzo pouczające w tym względzie jest odkrycie, jakiego dokonał włoski franciszkanin Carlo Carretto w czasie swego pobytu na pustyni. Pierwszej nocy był przekonany, że na pustyni panuje zupełna cisza, że pustynia milczy. Jednak drugiej nocy odkrył ze zdumieniem, że pustynia mówi. Carretto usłyszał szum wiatru, lot ptaka, szelest żmii, odgłosy różnych żyjątek. Zrozumiał wtedy, że pierwszego wieczoru nie słyszał pustyni, gdyż w nim był hałas. Był zajęty własnymi myślami, skoncentrowany na swoich przeżyciach i oczekiwaniach wobec pustyni. Drugiego dnia zapanowała w nim wewnętrzna cisza. I wtedy usłyszał głos pustyni.

PAN BÓG NIEUSTANNIE CHCE NAM COŚ POWIEDZIEĆ. Jeśli Go nie słyszymy, to dlatego, że wsłuchujemy się zbytnio w nas samych, w nasze własne wyobrażenia na temat Boga, w nasze wobec Niego oczekiwania. Skupiamy się na tym, co według nas powinien uczynić Pan Bóg i w jaki sposób powinien do nas przemówić. Między nami a Bogiem pojawia się wtedy mur naszych wyobrażeń i oczekiwań.

TRUDNO JEST MODLIĆ SIĘ I TRUDNO USŁYSZEĆ GŁOS BOŻY WTEDY, GDY WSŁUCHUJEMY SIĘ WE WŁASNY GŁOS.
Bóg nie krzyczy. On mówi do nas po cichu. I czeka, aż zdecydujemy się zrezygnować z naszych myśli i przekonań, aby u Niego szukać odpowiedzi na nasze najważniejsze pytania.
Jakże znamienne w tym względzie jest odkrycie, z którego zwierza się francuski lotnik i pisarz - A. de Saint Exupery. Któregoś dnia, jak opisuje to w książce "Twierdza", uświadomił sobie z dotkliwym bólem i niepokojem, że więzi miłości, które łączą go z ludźmi, są jakby jedynie zwielokrotnieniem jego samego. Nie wystarczą, aby przezwyciężyć poczucie osamotnienia. Exupery doświadczył tego dnia intensywnej tęsknoty za Bogiem. Poszedł w góry, aby się modlić. Gdy był już wysoko, zauważył kruka, siedzącego na jednym z drzew. Zaczął tak mówić do Boga: "Panie, potrzebuję jakiegoś znaku. Rozkaż, aby w chwili, gdy skończę się modlić, ten kruk odleciał. Będzie to jak zwrócone ku mnie spojrzenie czyichś oczu i poczuję, że nie jestem sam na świecie. Połączy mnie z Tobą choćby mglista ufność. I przyglądałem się krukowi. Ale ptak siedział bez ruchu. Wtedy pochyliłem się ku skalnej ścianie. Panie - powiedziałem - niewątpliwie masz rację. Gdyby kruk odleciał, mój smutek byłby jeszcze większy. Gdyż taki znak mogę otrzymać od kogoś równego sobie, a zatem tak jakby od siebie samego. Byłoby to więc znowu odbicie mojego pragnienia. I znowu spotkałbym tylko własną samotność. Pokłoniwszy się do ziemi wróciłem tą samą drogą. I wtedy moja rozpacz zaczęła ustępować nieoczekiwanej i szczególnej pogodzie ducha.Po raz pierwszy pojąłem, że nauka modlitwy jest nauką ciszy. I że miłość zaczyna się dopiero tam, gdzie nie ma oczekiwania na dar.

MIŁOŚĆ JEST WIĘC PRZEDE WSZYSTKIM ĆWICZENIEM SIĘ W MODLITWIE, A MODLITWA ĆWICZENIEM SIĘ W CISZY.

Dojrzała modlitwa zaczyna się od nasłuchiwania Boga w ciszy. Przynosi wtedy zaskakujące odkrycia, odsłania nieznane dotąd prawdy, uczy patrzenia w głąb, pomaga w nowy sposób zrozumieć samego siebie oraz tajemnicę życia i miłości, obdarowuje Bożą mądrością. Taka modlitwa staje się prawdziwym spotkaniem. Spotkaniem z Miłością. Dlatego przynosi jedyną radość, która jest prawdziwa - tą niespodziewaną.

PO SPOTKANIU Z BOGIEM WRACAMY WPRAWDZIE TĄ SAMĄ DROGĄ DO DOMU, ALE MY SAMI JESTEŚMY JUŻ PRZEMIENIENI: STAJEMY SIĘ ZDOLNI CHRONIĆ W NAS I WOKÓŁ NAS BOŻĄ MIŁOŚĆ I PRAWDĘ.

MODLITWA JEST PRAWDZIWYM SPOTKANIEM, W KTÓRYM BÓG UCZY NAS NAJWAŻNIEJSZYCH PRAWD I WARTOŚCI.

Dopiero wtedy możemy my sami zacząć mówić do Boga, aby wypowiedzieć naszą miłość ku Niemu, naszą wdzięczność i radość. A także nasz niepokój, ból, nasze wątpliwości i pytania.

WAŻNE , BYŚMY KAŻDEGO WIECZORU ZNALEŹLI CHOCIAŻ KILKA MINUT CZASU, ABY OPOWIEDZIEĆ BOGU O TYM, CO DZIAŁO SIĘ W NAS TEGO DNIA. MAMY WTEDY SZANSĘ, BY ZROZUMIEĆ LEPIEJ SENS WYDARZEŃ, SPOTKAŃ I DOŚWIADCZEŃ, KTÓRE PRZEŻYLIŚMY. ŁATWIEJ WTEDY O DOJRZALSZE POKIEROWANIE ŻYCIEM NASTĘPNEGO DNIA.

Oprac. na podstawie fragmentu III konferencji rekolekcyjnej ks . Marka Dziewieckiego „Co to znaczy być chrześcijaninem?”

***

Prawdziwa modlitwa nie zależy od uczuć, ale od mojej woli. Właśnie wtedy, kiedy mi się najbardziej nie chce modlić, mam na modlitwę przeznaczyć dwa razy więcej czasu, ofiarując Chrystusowi moją oschłość, zniechęcenie, wszystkie lęki i wątpliwości.

Jeśli prosimy o łaskę, Bóg ją da, ale chciejmy ją przyjąć; ale aby ją przyjąć, trzeba zaparcia. Miłość nie polega na słowach ni na uczuciach, ale na czynie. Jest to akt woli, jest to dar, czyli darowanie; rozum, wolę, serce - te trzy władze musimy ćwiczyć w czasie modlitwy (św. Faustyna -Dz. 392).

Pierwsza modlitwa, na którą Bóg chce odpowiedzieć w Twoim życiu, to prośba o to, by nawiązać z Nim przyjaźń.

Abyśmy mogli otrzymać wszystko, o co na modlitwie Pana Boga prosimy, powinniśmy spełnić następujące warunki:
1. Całkowicie zawierzyć i oddać siebie Chrystusowi na Jego wyłączną własność.
2. Bezgranicznie zaufać Jego miłości, ponieważ Chrystus lepiej od nas wie, co jest nam potrzebne do szczęścia.
3. W pełni zaakceptować decyzje Jego Boskiej woli i podporządkować się im całkowicie.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 31 posty(ów) ]  Moderator: puniek Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & intensys.pl