Ostatnia wizyta: Obecny czas: 28 Kwi 2024, 22:13


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: POŻYTECZNA TEMATYKA DLA NASZEJ PIELGRZYMKI
PostWysłany: 21 Cze 2012, 11:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2010, 19:24
Posty: 197
POKAZUJCIE PIĘKNO I RADOŚĆ WASZEJ WIARY
wywiad dla Radia Maryja i TV Trwam z kard. T. Bertone SDB- najważniejszej osoby po Benedykcie XVI, w związku z jego wizytą w Polsce
Z J.Em. ks. kard. Tarcyzjuszem Bertone, Sekretarzem Stanu Jego Świątobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI, rozmawia o. Zdzisław Klafka CSsR

O.Zdisław. Najczcigodniejszy Księże Kardynale, Wasza Eminencja opuszcza Polskę po ubogacającej nas intensywnej i bardzo owocnej wizycie. Gdańsk jest ostatnim etapem tych odwiedzin. Dokładnie 25 lat temu w tym miejscu był Papież Jan Paweł II. Z jakimi myślami opuszcza Ks. Kardynał Ojczyznę bł. Jana Pawła II w tym niełatwym momencie historii Ko-ścioła w Polsce

Kardynał. Z wizją wielkiego dziedzictwa, które błogosławiony Papież Jan Paweł II pozo-stawił swojej Ojczyźnie, Kościołowi i całe-mu światu. To znaczy, że powracając do diecezji, do miejsc, które odwiedził Jan Paweł II, oddycha się wciąż świeżością, aktualnością jego orędzia, nauczania, świadectwa, przykładów, mocy, odwagi, jaka wypływała z jego doświadczenia duchowego i kulturowego. A wyniósł on je właśnie z tej ziemi, która go ukształtowała, uformowała, przygotowywała do wielkiej misji pasterza Kościoła powszechnego. Widziałem ciągle obecne znaki wiary i odwagi Jana Pawła II we wszystkich die-cezjach i wspólnotach, które odwiedzałem. Naturalnie starałem się także wspomnieć nauczanie Jana Pawła II, wzajemnie prze-platające się z naukami, przykładem i orędziem Papieża Benedykta XVI, wiel-kiego nauczyciela, następcy Jana Pawła II na Katedrze Piotrowej, którego słowa dają nam siłę, by kontynuować dawanie świa-dectwa o Ewangelii w nowożytnym społe-czeństwie pomimo wszystkich możliwych zmian i przeobrażeń.

O. Zdzislaw. Poczynając od Krakowa, przez Łódź, aż po Bydgoszcz wszyscy Polacy mogli śledzić przesłanie Księdza Kardynała. Eminencja dotknął głęboko m.in. aspektu odnoszącego się do obecności sacrum w przestrzeni świeckiej. Dla-czego ten temat jest wciąż aktualny?

Kardynał. Muszę najpierw podziękować Telewizji Trwam i Radiu Maryja za transmisję wszystkich tych wydarzeń; za to, że dzięki nim mogło w nich uczestniczyć tak wiele ludzi. Dawali oni świadectwo swojej bli-skości i wdzięczności za te przesłania i nauki, które były transmitowane. Dziękuję zatem waszej telewizji. Z pewnością jed-nym z najważniejszych obecnie wyzwań jest właśnie sekularyzacja, ów fenomen osłabiania wiary, tendencja lekceważenia wiary i jej dziedzictwa w życiu publicznym, w prawodawstwie, w postawach, które powinny same z siebie przyczyniać się do wspólnego dobra, budowania przyszłości dla nowych pokoleń. Dziedzictwo wiary i nowe owoce, jakie może ona wydać w trzecim tysiącleciu, rzeczywiście są w stanie zbudować sprawiedliwą przyszłość - przyszłość solidarności, przyszłość bra-terstwa. Papież mówi dużo o przyjaźni w życiu społecznym i o braterstwie. Uwa-żam, że umniejszanie, lekceważenie, czy osłabianie dziedzictwa wiary szkodzi budowaniu spójnej społeczności, społe-czeństwa mężczyzn i kobiet wolnych i solidarnych.

O. Zdzisław. Nie tak dawno przeżyliśmy wielkie wydarzenie VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI. Bez wątpienia również Ksiądz Kardynał z tym donio-słym wydarzeniem wiązał wielkie na-dzieje. Jakie przesłanie współczesnej rodzinie niesie Kościół?

Kardynał. Przede wszystkim niesie jej przesłanie dwóch rodzin, które dały życie dwóm naszym Papieżom. W swojej autobiografii Ojciec Święty Jan Paweł II wspaniale wspomina swoją rodzinę, swoje życie w rodzinie ze wszystkimi jej dramatami, które przeżył jako dziecko i jako młodzie-niec. Podobnie też Ojciec Święty Bene-dykt XVI wspominał swoją rodzinę w roz-mowach z młodymi, w dialogu z tymi setkami tysięcy osób obecnych w parku Bresso w Mediolanie. Oto dwie rodziny, które wychowały nadzwyczajne osobowości, które pokazują, jak rodzina bogata w cnoty, przykładna, potrafi być ogromnym bogactwem dla pojedynczego człowieka, dla wspólnoty, Kościoła i społeczeństwa. Rodzina jest naprawdę ogniskiem cnót. Potrafi rzeczywiście ukształtować te pod-stawowe cnoty, które tworzą naród, takie jak wzajemny szacunek, miłość wzajem-na, szacunek do starszych, promowanie i umiłowanie życia na każdym etapie jego rozwoju. Rodzina może wychować do wielkiej solidarności i jeśli będzie silna jednością, będzie również w stanie stawić czoła wyzwaniom ekonomicznym naszego czasu. Solidarność między rodzinami, między starszymi i młodymi jest w stanie przezwyciężyć także najtrudniejsze chwile, jakie dzisiaj przeżywamy, jakich doświad-czamy. Tak więc z Mediolanu płynie wiel-kie przesłanie o rodzinie jako bogactwie dla społeczeństwa.

O. Zdzisław. Korzystając z obecności Księdza Kar-dynała, który z bliska obserwował Ojca Świętego cieszącego się widokiem rodzin tak licznie przybyłych z całego świata, chciałbym zapytać o przyczynę papieskiej radości. Dlaczego – zdaniem Waszej Eminencji – Ojciec Święty był tak szczęśliwy?

Kardynał. Ojciec Święty jest blisko ludzi, gości w ich sercach. I mogliśmy zobaczyć, jak wiele życzliwości okazano Ojcu Świętemu także w Mediolanie, ze strony wszystkich mediolańczyków, także na ulicach Medio-lanu. Ojciec Święty ma serce łagodne i pełne słodyczy. Z tą łagodnością, ale i siłą prowadzi Kościół drogą wierności zasa-dom, które muszą być respektowane, nie pozostając jednocześnie obojętnym na poruszenia ludzkich serc. Na widok tylu rodzin myślimy o różnicach, ale także o pięknie i harmonii między Światowym Dniem Młodzieży w Madrycie z setkami tysięcy młodych, a Mediolanem - z całymi rodzinami i małymi dziećmi. Ojciec Święty ożywia się natychmiast, przeżywa piękno życia rodzinnego i pragnąłby, aby wszyst-kie rodziny przedłużały te chwile wiary, braterstwa i aby stały się łańcuchem, który przyczynia się do rozwoju społeczeństwa w wymiarze ludzkim.

O. Zdzisław.Czy Ksiądz Kardynał zechciałby po-dzielić się swoją refleksją na temat wiary, aby dać nam jakąś inspirację na Rok Wiary, który wkrótce rozpocznie się w Kościele powszechnym?

Kardynał. Papież ogłosił Rok Wiary, aby przede wszystkim we wspólnotach chrześcijań-skich o dawnej tradycji i starszej formacji podjąć właśnie to wyzwanie związane z osłabieniem wiary i sekularyzacją. Papież już na samym początku swojego pontyfi-katu podjął zagadnienie przekazywania wiary autentycznej, wiary Kościoła aposto-łów, wiary Tradycji, która przemierzyła historię i która dała wiele przykładów świętości i miłości rozpowszechnionej w całym świecie. Ale także - jak powtarzał to wiele razy jako kardynał i jako teolog - pragnął wspierać przede wszystkim wiarę ludzi prostych, ponieważ z intelektualista-mi Papież spotyka się, mierzy, konfrontuje w owym intensywnym dialogu wiary i rozumu, ale to właśnie ludzie prości są poszkodowani przez obecny kryzys spo-łeczny, kryzys wartości, a przede wszyst-kim kryzys religii w nowożytnym społe-czeństwie. Tak więc jego zasadniczym zamiarem było wspieranie wiary ludzi prostych. Chciałbym zatem zachęcić do przyjęcia nauczania Ojca Świętego. On bowiem udziela nam nauk, które możemy przyjąć do naszego serca i uczynić po-karmem dla naszego życia wiary. Są też konkretne wskazania, kierunki i przykłady, które ukazał nam w Mediolanie. Podobnie czyni zresztą w wielkich encyklikach spo-łecznych. Tak więc przyjmijmy nauczanie, świadectwo i wskazania Papieża. Wtedy Rok Wiary przyniesie owoce, będzie rze-czywiście bramą, która otwiera się ku nowemu społeczeństwu.

O. Zdzisław. Ksiądz Kardynał z bliska przeżywa radości, cierpienia i nadzieje Ojca Świę-tego Benedykta XVI. Czy Wasza Emi-nencja mógłby powiedzieć nam słowo o głębokim znaczeniu Pontyfikatu Pa-pieża Benedykta XVI?

Kardynał. Nasze doświadczenie, podobnie jak doświadczenie młodych ludzi z przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia pozwoliło nam przeżyć obecność dwóch Papieży, dwa wielkie pontyfikaty - Jana Pawła II i Benedykta XVI. Dwaj Papieże - różniący się oczywiście swoimi charakterami, swoją formacją - ale dwaj wielcy teologowie, dwie wielkie osobowości, które przeżyły totalitaryzmy. Osobowości, które zacho-wały nienaruszoną wiarę, nienaruszone serce, serce otwarte dla wszystkich. Serce otwarte dla katolików, chrześcijan, dla niewierzących, a więc serce zdolne do bycia blisko ze wszystkimi i do dialogu z nimi. Uważam, że są to dwa wielkie ponty-fikaty, a pontyfikat Papieża Benedykta XVI charakteryzuje się tym nurtem łagodności, bliskości, który przebiega obok wszystkich - tych potrzebujących, osób, które walczą o swoje podstawowe prawa, a które rów-nocześnie pragną świadczyć o pięknie, o radości swojej wiary. Wydaje mi się, że przesłanie, jakie Ojciec Święty Benedykt XVI daje, począwszy od młodych, jest następujące: „Zachowajcie waszą wiarę nienaruszoną! Żyjcie, pokazujcie piękno i radość waszej wiary, piękno i radość z przynależności do Kościoła, do tej wielkiej wspólnoty wierzących, która nam mówi: «My jesteśmy z Bogiem, z Jezusem Chry-stusem», wspólnoty która pomaga nam doświadczać Boga bliskiego, który nas prowadzi, który nam towarzyszy w naszej drodze i który nas nigdy nie opuści”.

O Zdzisław. Dokładnie dzisiaj mija dziewiąta roczni-ca działalności naszej stacji telewizyj-nej - TV Trwam. Czy na zakończenie mógłbym jeszcze poprosić Księdza Kardynała o jakieś przesłanie dla nas? Bylibyśmy bardzo wdzięczni za to sło-wo, także za błogosławieństwo na przyszłość tej katolickiej telewizji pro-wadzonej przez polskich redemptory-stów.

Kardynał. Bardzo się cieszę tą telewizją i gratuluję rocznicy! Myślę, że stacja ta zdziałała już wiele dobra, przyczyniła się do dobra wspólnego nie tylko w Kościele, ale także w społeczeństwie. Życzę, aby dalej mogła się rozwijać z pomocą wszystkich możli-wych dziś środków, coraz bardziej zaa-wansowanych technologii, by mogła być kierunkowskazem nie tylko dla wierzą-cych, ale także dla niewierzących. Bardzo chętnie udzielam mojego błogosławień-stwa jej twórcom, wszystkim pracownikom i ludziom, którzy z niej korzystają. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty!

O. Zdzisław. Wasza Eminencjo! Jesteśmy ogromnie wdzięczni, cała rodzina widzów Telewi-zji Trwam i słuchaczy Radia Maryja, czujemy się bardzo zaszczyceni tym wywiadem, słowami Księdza Kardyna-ła. I pragniemy dziękować nie tylko za dyspozycyjność Waszej Eminencji, za czas nam poświęcony, ale także w tym momencie wizyty Księdza Kardynała w Polsce pragniemy podziękować za tę głęboką, dostrzegalną jedność z Ojcem Świętym, która jest dla nas pięknym darem, budującym świadectwem po-zwalającym doświadczyć, zobaczyć żywego Chrystusa obecnego w Koście-le. Dlatego z całego serca płynie nasze podziękowanie i nasza wdzięczność.

Kardynał.To ja wam dziękuję, życzę wszystkiego najlepszego Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Dziękujemy raz jeszcze!
Gdańsk, 12.06.12.


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ]  Moderator: puniek

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 74 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & intensys.pl