Ostatnia wizyta: Obecny czas: 24 Lis 2020, 11:00


Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ ?
PostWysłany: 05 Lip 2012, 11:34 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
JAK ROZWIJAĆ MIŁOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JAK JEJ NIE STRACIĆ

„Miłość to wybór drogi miłości
I wierność i wierność, i wierność wyborowi”
P. Rubik
http://youtu.be/vIuJc1225pQ

***

PRZED ŚLUBEM

ON: HURA! NARESZCIE! JUŻ SIĘ NIE MOGLEM DOCZEKAĆ!

ONA: MOŻESZ ODE MNIE ODEJŚĆ...

ON: NAWET O TYM NIE MYŚL!

ONA: TY MNIE KOCHASZ?

ON: OCZYWIŚCIE!

ONA: BĘDZIESZ MNIE ZDRADZAĆ?

ON: NIE, SKĄD CI TO PRZYSZŁO DO GŁOWY?

ONA: BĘDZIESZ MNIE SZANOWAĆ?

ON: BĘDĘ!

ONA: BĘDZIESZ MNIE BIĆ?

ON: W ŻADNYM WYPADKU!

ONA: MOGĘ CI UFAĆ?


Po jakimś czasie..... JUŻ PO ŚLUBIE.... czytaj od tyłu.

****

JESTEŚMY RÓŻNI JAK RÓŻOWY I NIEBIESKI

Dr.Emerson Eggerichs autor książki “ Miłość I szacunek” opisuje różnice w psychice mężczyzn i kobiet.

Początkowe rozdziały Księgi Rodzaju opowiadają o tym, jak Bóg stworzył mężczyznę i kobietę. Nic nowego. Jednak pojawia się tam ważna informacja: kobiety i mężczyźni bardzo się różnią. Na przykład Piotr zauważa tę różnicę, kiedy każe mężom traktować żony w specyficzny sposób „ponieważ są niewiastami” (1 P 3, 7).

Chodzi o to, że kobieta spogląda na świat przez różowe okulary, które zabarwiają wszystko, co widzi. Mężczyzna z kolei patrzy na świat przez niebieskie okulary, które zabarwiają wszystko, co widzi. Mężczyźni i kobiety mogą obserwować tę samą sytuację i postrzegać ją w różny sposób. Różowe i niebieskie soczewki sprawiają, że percepcja mężczyzny i kobiety różni się w pewnym stopniu.

Mężczyźni i kobiety nie tylko widzą świat w różny sposób, ale również inaczej go słyszą. Kontynuując różową i niebieską analogię, można powiedzieć, że Bóg stworzył mężczyzn z niebieskim aparatem słuchowym, a kobiety z różowym aparatem słuchowym. Słyszą te same słowa, ale odczytują inne informacje (jak w przypadku „nie mam się w co ubrać”). Ponieważ mężczyźni i kobiety mają okulary i aparaty słuchowe w różnych kolorach, wysyłają sobie wiadomości zaszyfrowane różnymi kodami.

Kiedy Twoja żona smutnieje na Twoich oczach, a Ty nagle wyczuwasz problem, ona właśnie wysyła Ci zakodowany komunikat. Oczywiście, gdyby przysłuchiwało i przyglądało się temu tysiąc kobiet w różowych okularach i z różowymi aparatami słuchowymi, szybko powiedziałyby: „Cóż, wiem, dlaczego ona krzyczy na niego. Jest taka słodka i delikatna. Nie mogę w to uwierzyć; popatrzcie, jak on się do niej zwraca!”. Dla kobiet ten komunikat jest oczywisty, ponieważ odczytują go dzięki różowym okularom i różowemu aparatowi słuchowemu. Nic dziwnego, że często myślą: „Mężczyźni mają martwy mózg. Jedna jego część zginęła, a druga szuka tej pierwszej!”.

Ale odwróćmy sytuację. Kiedy żona widzi, że mąż smutnieje albo staje się rozdrażniony i nie chce rozmawiać, jego zachowanie wydaje się jej dziecinne. Ale gdyby w roli obserwatorów wystąpiło tysiąc mężczyzn noszących niebieskie okulary i niebieski aparat słuchowy, powiedzieliby: „Wiem, dlaczego ten facet na nią krzyczał. Dobry Boże! Popatrzcie, w jaki sposób ona się do niego odnosi. Niewiarygodne! Tej wiedźmie przydałaby się miotła!”.
Kiedy domniemany problem nie jest prawdziwym problemem, ważne jest zrozumienie, że uczucia, które kłębią się w głowie żony, bardzo różnią się od uczuć kłębiących się w głowie męża.

****

KOMUNIKACJA DAMSKO -MĘSKA - Wojtek Grad ( SPECJALISTA OD KOMUNIKACJI . AUTOR KSIĄŻKI " ZACZNIJ OD SIEBIE ! SZTUKA EFEKTYWNEJ KOMUNIKACJI INTERPERSONALNEJ.

http://youtu.be/QrLhdwaHu30


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 05 Lip 2012, 12:30 

Rejestracja: 23 Lis 2010, 22:50
Posty: 229
Gosiu! dzięki!!!! daj powoli łapać oddech. będziemy umacniać się Twoją wiedzą!!!!!!!

wspaniały temat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 06 Lip 2012, 11:33 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
NAUKOWE BADANIA POTWIERDZAJĄ OGROMNE ZNACZENIE MIŁOŚCI I SZACUNKU W MAŁŻEŃSTWIE


Dopóki małżonkowie nie nauczą się odszyfrowywać różowych i niebieskich komunikatów, jakie wysyłają do siebie, będą mieć kłopoty z komunikacją w swoim małżeństwie .

Co wywołuje u niej te wszystkie emocje?

Co wywołuje te wszystkie emocje u niego?

Kobieta absolutnie potrzebuje miłości, a mężczyzna absolutnie potrzebuje szacunku. Jednocześnie tak proste i tak trudne.

Co ciekawe, naukowe badania potwierdzają, że miłość i szacunek są podstawami udanego małżeństwa. Dr John Gottman, profesor na Wydziale Psychologii Uniwersytetu w Waszyngtonie, przeprowadził grupowe badanie, trwające dwadzieścia lat, które objęło dwa tysiące małżeństw związanych ze sobą od 20—40 lat. Ludzie ci pochodzili z różnych środowisk, mieli różne zawody i styl życia. Łączył ich jednak ton, jakiego używali w prowadzonych ze sobą rozmowach. Kiedy badane pary rozmawiały, prawie zawsze pojawiało się coś, co Gottman nazywał „silną nutą dwóch podstawowych składników: Miłości i Szacunku.
W naturalny sposób przeciwstawiają się i zapobiegają pogardzie — prawdopodobnie najbardziej zgubnemu dla małżeństwa czynnikowi”

Odkrycie Gottmana potwierdza tylko to, co znaleźć można w Biblii od ponad dwóch tysięcy lat. Rozdział 5 Listu do Efezjan uznawany jest przez wielu za najważniejszy w Nowym Testamencie traktat o małżeństwie. Jego podsumowaniem jest werset 33. Paweł przytacza polecenie sformułowane przez samego Boga, który nakazuje mężowi, by kochał swoją żonę (agape) bezwarunkowo, a żonie — by szanowała swojego męża niezależnie od tego, czy on odnosi się do niej z miłością. Zauważcie jednak, że werset ten nie nakazuje żonie kochać męża (agape).

Dr Dr.Emerson Eggerichs, kiedy studiował ten fragment przed laty, pytał sam siebie: „Dlaczego nie nakazano żonie, aby kochała (agape) swojego męża?”.

I wówczas, jak pisze, doznał olśnienia. Bóg stworzył kobietę do miłości; wrażliwość, miłość i współczucie są częścią jej natury. Krótko mówiąc, Bóg zaprojektował kobietę do miłości. Nie musiał jej nakazywać kochać męża, ponieważ to najważniejszy cel, do jakiego ją stworzył. Bóg nie robi niczego przypadkiem.
Zróbmy krok dalej, przyjrzyjmy się Listowi do Tytusa 2, 4.
Apostoł prosi starsze kobiety, aby zachęcały młodsze do kochania swoich mężów i dzieci, ale w tym przypadku Paweł nie mówi o bezwarunkowej miłości. Używa greckiego słowa phileo, odnoszącego się do ludzkiej, braterskiej miłości. Młoda żona stworzona jest do kochania swojego męża i dzieci. Nigdy nie przestanie ich bezwarunkowo kochać. Ale codzienność zagraża brakiem phileo. Żona może odczuć rodzaj niecierpliwej wrogości. Zależy jej, jej motywy są przepełnione agape, ale jej metodom brak phileo.

Nie każda kobieta ma taki problem, ale większość z nich przyznaje, że w ich życiu nastają okresy negatywnego nastawienia do męża i do dzieci. Wtedy każde dziecko kryje się po kątach, kiedy mama jest w takim nastroju. Dziecko nie kwestionuje miłości matki, ale czasem nie jest pewne, czy jest przez nią lubiane.

Jednak na problem składa się także to, że kobiety nie są pewne, czy mężowie ich kochają. Pytają same siebie: „Czy mój mąż kocha mnie równie mocno jak ja jego?”. Nie wydaje się. Kiedy on działa lub reaguje w sposób kwestionujący prawdziwość jego uczucia, ona odpowiada brakiem szacunku. I zaczyna się kłótnia.
Żona złości się na męża, ponieważ ten wydaje się niewrażliwy, a wrażliwość to jedna z tych cech, których żony oczekują najczęściej od męża . W międzyczasie mąż z niezadowoleniem słucha oskarżeń żony o brak wrażliwości. Zaczyna recytować mantrę wielu mężczyzn: „Nigdy nie będę wystarczająco dobry”. Mąż czuje się nieszanowany lub przynajmniej kolejny raz niesprawiedliwie krytykowany. Mała iskierka w suchym lesie łatwo wywołuje ogień, a jeśli dana para nie wie, jak zdusić go w zarodku, ogień zamieni się w pożar.

****

Jedenaste to nie sprawiaj bólu
http://youtu.be/4CCNgLJzLB4

****

Miłość małżeńska - ks. dr Marek Dziewiecki
http://youtu.be/9sM1SBn3XPw


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 06 Lip 2012, 18:41 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
Opinie dzieci na temat miłości

Jak ważna jest miłość?
- "Bardzo ważna! Prawie tak ważna jak piłka nożna!" (Bartuś, lat 9)

Dlaczego zakochani trzymają się za ręce?
- "Oni nie chcą, żeby spadły im obrączki i dlatego się tak mocno trzymają, bo dużo za nie zapłacili..." (Gosia, lat 7)

Kiedy jest najlepszy czas, aby się ożenić?
"Kiedy tylko skończę przedszkole, zamierzam znaleźć sobie żonę." (Tomek,lat 5)

Co ludzie robią na randkach?
- "Na pierwszej randce ludzie zazwyczaj mówią sobie kłamstwa, i są one tak ciekawe, że umawiają się na drugą randkę." (Michał, lat 9)

Dlaczego miłość przytrafia się właśnie tym dwóm określonym osobom?
- "Nikt nie wie tego na pewno, ale słyszałem, że to ma coś wspólnego z tym, jak pachniesz. To dlatego perfumy i dezodoranty są popularne." (Janek, lat 9)

Do czego podobna jest miłość?
"To jest jak lawina, kiedy musisz uciekać, by ratować swe życie." (Marcin,lat 9)


Konieczne uzdolnienia do stworzenia udanego związku

- "Jedno z was musi umieć wypisać czek, dlatego, że kiedy bardzo się kochacie, to musicie płacić duże rachunki." (Ewa, lat 8)

Co myślą ludzie, kiedy mówią "kocham cię"?
- "Taka osoba myśli: 'No, ja naprawdę go kocham. Ale mam nadzieję, że przynajmniej raz dziennie bierze prysznic'." (Ewelina, lat 9)

Jak sprawić, by miłość przetrwała?
- "Większość czasu spędzaj na kochaniu, zamiast na pracy." (Tomek, lat 7)
- "Dobrze się całuj. Dzięki temu może twoja żona zapomni, że nigdy nie wynosisz śmieci." (Patryk, lat 8)


******


ETAPAMI CZUŁOŚCI DO MAŁŻEŃSKIEJ MIŁOŚCI

Spotkanie z o. Ksawerym Knotzem (OFMCap.), dr teologii , autorem książek dla małżeństw, które chcą kształtować swoje życie według nauki Kościoła katolickiego.
O Ksawery Knotz jest redaktorem naczelnym wortalu internetowego www.szansaspotkania.net. oraz członkiem Zespołu Laboratorium WIĘZI.
Zajmuje się duszpasterstwem małżeństw, prowadzi rekolekcje dla małżonków.

Seksualności nie powinniśmy się wstydzić, udany seks w małżeństwie - to jeden z elementów drogi do świętości, przekonuje o. Ksawery Knotz - zakonnik i autor książki "Seks jakiego nie znacie".

Niżej zapis ze spotkania z o. Ksawerym Knotzem zorganizowane przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo w ramach projektu "Sympatia-Miłość-Małżeństwo. Szkoła Głowna Handlowa, Warszawa, Kwiecień 2010 r.


Etapami czułości do małżeńskiej miłości (1/3)
http://youtu.be/8WNqLnoZs-M

Etapami czułości do małżeńskiej miłości (2).mpg
http://youtu.be/2n9nNjiGtuc

Etapami czułości do małżeńskiej miłości (3/3)
http://youtu.be/FtzDqA7hHuA


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 09 Lip 2012, 18:36 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
Mężczyzna śni o sławie , podczas gdy kobieta budzi się do miłości.
Sir Alfred Tennyson

****
MĘŻCZYŹNI ODCZYTUJĄ KRYTYCYZM JAKO POGARDĘ ,KOBIETY ODCZYTUJĄ CISZĘ JAKO WROGOŚĆ.

Dr. Emerson Eggerichs autor książki “ MIłość I szacunek” ,próbuje wyjaśnić żonom, że kiedy mężczyźni słyszą krytykę, nie trzeba dużo czasu, by zaczęli odczytywać ją jako pogardę. Pamiętajmy, że mężczyźni noszą niebieskie okulary, a kobiety różowe. Kiedy żona wysyła mężowi różową wiadomość, a jego powietrze zaczyna uciekać, szybko dochodzi on do wniosku: „Nie zasługuję na takie traktowanie. Wszyscy inni mnie szanują. Ty wybierasz walkę. Chciałbym, żebyś po prostu była cicho”.

Kiedy mąż nie może już znieść sytuacji, wstaje i wychodzi bez słowa, i to jest ten ostateczny cios. Równie dobrze mógłby wykrzyknąć ze wszystkich sił: „Nie kocham cię!”. Żona jest sparaliżowana. Po pierwsze, została chłodno potraktowana. Po drugie, starała się zrobić coś pełnego miłości. A ujrzała najbardziej wrogą, niekochającą istotę na ziemi. A stąd już tylko krok do myśli, że rozwiązaniem byłby rozwód.
(Ale jeśli zacznie o tym myśleć, dojdzie do wniosku, że cały spór wywołała jej krytyka).
Często małżonkowie mają sporo dobrej woli, ale nie potrafią odszyfrować swoich kodów. Ona krytykuje z miłości, ale on „słyszy” tylko brak szacunku. Odchodzi, by nie doprowadzić do eskalacji konfliktu. Jest to dla niego jedyne honorowe wyjście, ale ona „postrzega” ten krok jako brak miłości!
W tym momencie kobieta czytająca ten tekst powie: „No cóż, gdyby tylko mężowie nie byli tak dziecinni... gdyby tylko mój mąż był na tyle dojrzały, by ze mną porozmawiać, moglibyśmy do czegoś dojść”. Możesz tak myśleć i rozumiem dlaczego.
Niestety, mężczyźni nie zmienią się od takiego myślenia. Ich postawa sięga znacznie głębiej i nie dotyczy tylko niedojrzałości czy dumy. Mężczyźni mają kodeks honorowy. Kiedy żona wyżywa się na mężu lub krytykuje go, on siedzi cicho i spokojnie, co jeszcze bardziej rozwściecza małżonkę. Ponieważ frontalny atak nie działa, żona ocenia męża jako niewrażliwego i beztroskiego. Równocześnie mąż myśli: „Nie mogę w to uwierzyć. Moja żona mnie nie szanuje — właściwie mną gardzi. Potrafi mi tylko zarzucać, że jestem niewrażliwy”.
Błędny Krąg nakręca się. Im głośniejsza jest żona, tym cichszy mąż. Wkrótce żona może zacząć używać słów, o których znajomość sama się nie podejrzewa.
Kobiety nauczyły się walczyć słowami. Są w tym mistrzami, a mężowie bezradnie poddają się napaści.

Dr Emerson podkreśla , że dzieje się to w przypadku par, które mają dobre intencje — a może nawet więcej, bo potrafią szczerze wyrazić, co je martwi. Większość mężów i żon wpadających w tryby Błędnego Kręgu, ma dobrą wolę, ale nie wie, jak ją wyrazić. W ten właśnie sposób Błędny Krąg popycha wiele małżeństw do decyzji o separacji i rozwodzie.
Dr Emerson, gdy widzi pary kłócące się otwarcie w swoim gabinecie mówi:
— Przerwa, przerwa! Proszę pana, zapytam o coś: czy pańska żona ma dobre intencje? Czy oddałby pan dzieci pod jej opiekę?
— Ależ oczywiście.
— Proszę pani, czy mąż ma dobre intencje i czy oddałaby pani dzieci pod jego opiekę?
— Oczywiście.
— Więc co się z wami dzieje? Jak dwoje ludzi z dobrymi intencjami może traktować siebie w taki sposób?
Mąż i żona patrzą na niego , jak gdyby pytając: „Dlaczego nam nie powiesz? Wiemy o sobie tylko to, że wciąż walczymy i naprawdę nie wiemy dlaczego”.
Dr Emerson ciągle stara się wytłumaczyć parom, że główna część odpowiedzi kryje się w opanowaniu sztuki odczytywania wiadomości.
Zawsze kiedy żona narzeka, krytykuje lub płacze, wysyła zaszyfrowaną wiadomość: chcę twojej miłości! A kiedy mąż odnosi się do żony szorstko lub milczy, wysyła zakodowany komunikat: chcę twojego szacunku!
Zaczyna być jasne, jak można zacząć odkodowywanie, ale wciąż pojawia się wiele problemów.
Mężczyźni w większości są mistrzami gry na zwłokę. A wiele kobiet ma dość mężów, którzy — jak się wydaje — nie chcą ich kochać, więc ostatnią rzeczą, jaką chciałyby im okazać, jest szacunek. Te kobiety twierdzą, że mężowie muszą sobie zasłużyć na szacunek, zanim go dostaną, ale oczywiście, jeśli dalej zdecydowanie traktują mężczyzn źle — zwłaszcza tych, którym bardzo zależy na honorze — efekt porozumienia będzie zerowy.

****

KOCHAJ SZCZĘŚLIWIE,

Tekst pochodzi z pisma Dobry Magazyn nr 2 (19)/2005, ukazał się w Gazecie Mistrzowska Akademia Miłości . z grudnia 2007 roku - o. Augustyn Pelanowski OSPPE.

http://www.akademia24.pl/index.php?s=dobre&id=74


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 10 Lip 2012, 15:24 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
MIŁOŚĆ: OD UCZUCIA DO POSTAWY

Spotkanie zorganizowane przez Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo na Uniwersytecie Warszawskim 26 października 2010 r. z ks. dr Markiem Dziewieckim na temat prawdziwej miłości.
Ks. Marek jest adiunktem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autorem kilkunastu książek z dziedziny psychologii wychowawczej, przygotowania do życia w rodzinie, profilaktyki i terapii uzależnień. Od 2000r. jest dyrektorem radomskiego telefonu zaufania "Linia Braterskich Serc" przy Caritas Diecezji Radomskiej. Podstawowym celem działania telefonu zaufania jest niesienie pomocy ludziom cierpiącym, dotkniętym życiowymi dramatami, przeżywającym trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym.

Do telefonu zaufania włączone zostały środowiska kościelne i pozakościelne: duszpasterze, poradnictwo rodzinne, pedagodzy i katecheci, psycholodzy i terapeuci, prawnicy i policjanci, a także osoby reprezentujące grupy Anonimowych Alkoholików, Al-Anon, Kluby Abstynenta oraz Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN. Wszystkie osoby, które pełnią dyżury w Linii Braterskich Serc podejmują swoją pracę jako wolontariusze.

LINIA DZIAŁA POD BEZPŁATNYM NUMEREM TELEFONU : 0 800-311-800.
Można również dzwonić z telefonów komórkowych do Linii Braterskich Serc.

Wykaz dyżurów :

Poniedziałek Księża
Wtorek policjanci i prawnicy
Środa poradnictwo rodzinne
Czwartek psycholodzy i terapeuci
Piątek pedagodzy i katecheci
Sobota, niedziela - 18: 00 - 22:00

Codziennie oprócz w/w osób są specjaliści od uzależnień
Telefon jest czynny od godziny 18.00 do 22.00


W czasie spotkania ks.M. Dziewiecki próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania:

Jaka jest relacja miłości do uczuć, które wiele osób z miłością utożsamia?
Dlaczego miłość jest większa od zakochania , uczuć , współżycia seksualnego, akceptacji , przeznaczenia czy tolerancji?
Jaka jest rola decyzji w miłości?
W oparciu o jakie przesłanki należy podejmować decyzje w związku?
Co miłość ma wspólnego z seksem i przeznaczeniem?
Jak kochać, aby wzajemnie się uszczęśliwiać?

……

ks. dr Marek Dziewiecki "Miłość: od uczucia do postawy" (1/7)
http://youtu.be/ItGj1HZcqVM

ks. dr Marek Dziewiecki "Miłość: od uczucia do postawy" (2/7)
http://youtu.be/_GoD9kmH3ZI

ks. dr Marek Dziewiecki "Miłość: od uczucia do postawy" (3/7)
http://youtu.be/wU6x7NMAOak

ks. dr Marek Dziewiecki "Miłość: od uczucia do postawy" (4/7)
http://youtu.be/QNrNMtsbSnc

ks. dr Marek Dziewiecki "Miłość: od uczucia do postawy" (5/7)
http://youtu.be/jKIDAOf7x9o

ks. dr Marek Dziewiecki "Miłość: od uczucia do postawy" (6/7)
http://youtu.be/VHGwf6i_hFE

ks. dr Marek Dziewiecki "Miłość: od uczucia do postawy" (7/7)
http://youtu.be/3YBDwa-wL3s


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 16 Lip 2012, 18:02 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
l'hymne a l'amour
http://youtu.be/y3HSz0zu3Os

***

Prawdziwa miłość przenika tajemnice i samotność kochanej osoby, pozwalając jej zachować swoje sekrety i pozostawia jej wewnętrzną wolność.
Thomas Merton

***

CZYM MIŁOŚĆ NIE JEST


KOLEJNE SPOTKANIE Z KS. DR MARKIEM DZIEWIECKIM NA TEMAT :

- Czym miłość nie jest
- Na czym polega dojrzała miłość
- Jak do tej miłości dorastać

***

Czym Miłość Nie Jest cz.1/9
http://youtu.be/aoxr7EI-KuU

Czym Milość Nie Jest cz.2/9
http://youtu.be/uFeDm4oW-u4

Czym Milość Nie Jest cz.3/9
http://youtu.be/53dLGjCP2ko

Czym Milość Nie Jest cz.4/9
http://youtu.be/QO2loJWQZlc

Czym Milość Nie Jest cz.5/9
http://youtu.be/27T_Jewa8C8

Czym Milość Nie Jest cz.6/9
http://youtu.be/JSfYLyraIPI

Czym Milość Nie Jest cz.7/9
http://youtu.be/a8yCydCCrNo

Czym Milość Nie Jest cz.8/9
http://youtu.be/KCFc-QLypLQ

Czym Milość Nie Jest cz.9/9
http://youtu.be/ZsaGYJu9Hw8


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 22 Lip 2012, 14:21 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
"Miłość - wieczna wiosna kobiety i wieczna jesień mężczyzny."
Helen Rowland

RELACJE DAMSKO - MĘSKIE


Relacja ze spotkania zorganizowanego przez Magazyn EGO Psychologii Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej .Gośćmi programu są Joanna Sajko, Grzegorz Kordek - certyfikowani trenerzy Instytutu Mars Wenus Johna Gray'a autor dwunastu bestsellerów, między innymi „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus”,terapeuta rodzinny (National Academy for Certified Therapist), redaktor "Family Journal", a także członek rady programowej Międzynarodowego Stowarzyszenia Doradców Małżeńskich i Rodzinnych (International Association of Marriage and Family Counselors)

Zaproszone osoby mówią na temat, jak wykorzystać dobrze różnice między kobietami i mężczyznami, żeby komunikacja damsko- męska była bardziej efektywna: pozbawiona kłótni, wzajemnej rywalizacji, wrogości…

****

relacje damsko męskie_1.wmv
http://youtu.be/z2arJ4TL3uw
cz. 2
http://youtu.be/sGnDuEwcing
cz.3.
http://youtu.be/bS-D-7EgV-I
cz.4.
http://youtu.be/l9wkkjzSiIo
cz.5.
http://youtu.be/midJcQbuPqc
cz.6.
http://youtu.be/shgkWNl5cEc
cz.7.wmv
http://youtu.be/_eCREVqDiS4


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 23 Lip 2012, 13:46 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
KOMUNIKACJA DAMSKO – MĘSKA , CZYLI O GODZENIU OGNIA Z WODĄ

Żadna wielka miłość nie umiera do końca. Możemy strzelać do niej z pistoletu lub zamykać w najciemniejszych zakamarkach naszych serc, ale ona jest sprytniejsza - wie, jak przeżyć.
Jonathan Carroll

****

Kobieta i mężczyzna różnią się od siebie. Badania nad płcią mózgu dowodzą, że skonstruowani są w inny sposób, reagują odmiennie na te same zachowania, mają inne spostrzeżenia i odczucia, po prostu inaczej patrzą na świat.

****
Jak zrozumieć kobietę? Jak zrozumieć mężczyznę? Jak zrozumieć siebie nawzajem w małżeństwie, w związku?
Często zadajemy sobie powyższe pytania. Próbuje na nie odpowiedzieć Wojtek Grad - specjalista od komunikacji interpersonalnej,autor książki „Zacznij od siebie”.
Dlaczego one nas nie rozumieją, dlaczego my tego nie czujemy, jak do nich mówić, żeby było dobrze - zastanawiają się mężczyźni.

O tym i kilku jeszcze istotnych sprawach dotyczących różnic w psychice kobiet i mężczyzn.

Nie mamy pojęcia, kto, kiedy i czy pogodzić chciał jedno z drugim. Pewnie nie odkryjemy Ameryki, gdy powiemy, że w zależności od kontekstu, obydwa żywioły są bardzo przydatne. Wydawać by się mogło, że jeśli każdy z nich, stoi na przeciwległym biegunie, to nic dobrego z próby połączenia ich wyniknąć nie może. Czy to prawda, czy to bajka, nie nam podejmować się oceny tego. W każdym razie i już na samym początku śpieszymy Ci donieść, że nie będzie tutaj prawd objawionych, a tylko kilka uwag na temat różnic w postrzeganiu świata i jego opisywaniu przez kobiety i mężczyzn. Uwag oczywiście jak najbardziej „obiektywnych”, tylko po naszemu.
Jeszcze jedno zastrzeżenie. I zapamiętaj to sobie.

Będziemy tu trochę generalizować, czyli uogólniać. I od razu, na początku przyznamy racje, że nie zawsze jest tak i nie w każdym przypadku, to co napisaliśmy się sprawdza. Niech przykładem takiej generalizacji, będą koleje japońskie, o których zwykło się mówić, że w/g ichniego rozkładu jazdy można regulować zegarki. Niestety tak do końca prawdą to nie jest, bo średnioroczne opóźnienia pociągów Japonii wynoszą ok. 30 sekund. Przyznasz przecież, że mieć albo nie mieć tych 30 sekund, w deficycie czasu albo innej poważnej sytuacji, to kwestia, życia lub śmierci, albo jeszcze innej przyjemności. Dlatego uogólniać będziemy, bo niestety jeszcze nie poznaliśmy wszystkich ludzie na świecie i ich sposobów komunikowania się.

Taką pierwszą i kto wie, czy nie najważniejszą różnicą między naszymi płciami, jest to, że kobiety przetwarzają świat emocjonalnie a mężczyźni logicznie. Żaden z tych sposobów wbrew temu, co szczególnie nam mężczyznom może się wydawać nie jest, ani gorszy ani lepszy od drugiego. One są po prostu inne. I nie zgadzamy się z tym, jak kiedyś jeden z poważnych uczonych, zdefiniował sposób myślenia kobiety. Otóż określił on go na „chaos doznań wzrokowych”. I nie wiadomo czy śmiać się z tego, czy płakać nad tym.
Niejednokrotnie spotkać się możesz ze stereotypem, że ten logiczny sposób, jest z jakiegoś powodu lepszy, niż ten emocjonalny. Jesteśmy pewni, że to nic innego jak przesąd światło ćmiący, wynikający z tego, że przez cały okres edukacji wymaga się od nas tego lewopółkulowego myślenia, a przez to, niejako z kontekstu wyciągamy wnioski, że on jest jedynie właściwy. Historia przecież zna wiele takich przypadków, gdzie najlepsze strategie i wysublimowane sposoby myślenia w finale przegrywały z tzw. „babską intuicją”.

Oczywiście można do tego dodać, że to stanowisko jest dla mężczyzn bardzo wygodne, bo nobilitujące ich właśnie sposób przezywania świata. Pamiętajmy, że w mężczyznach jest naturalna skłonność do uproszczania rzeczy. Z wrodzonego genetycznie lenistwa, związanego chyba z chromosomem Y, który odróżnia nas chłopców od dziewczynek. Niestety, co do tego „Y”, nie jesteśmy pewni w 100%, bo póki co nasze małe laboratorium genetyczne jest w trakcie budowy, a my gromadzimy zasoby jak dotąd teoretyczne.

Co w komunikacyjnej praktyce dnia codziennego wskazuje na te różnice?

Otóż słowa, jakimi mężczyźni i kobiety opisują swoje procesy myślowe lub decyzyjne. Od osobników XY -czyli samców dla ułatwienia, częściej usłyszysz, że coś jest logiczne lub nie logiczne, a od tych fajnych egzemplarzy XX, że czuły to, że ktoś ma lub nie ma racji.
Niezależnie od tego czy jedna płeć jest z Marsa a druga z Wenus, warto według nas, zwrócić uwagę, że są to odrębne cywilizacje i posługują się całkiem innymi językami.
Jeżeli przez chwilę przyjmiesz tę perspektywę, niezależnie od tego, zdasz sobie sprawę, że możesz z tego wyciągnąć następujące wnioski:

1.Nie dogadasz się z przedstawicielem innej cywilizacji w Twoim języku.
2. Żeby móc się efektywnie komunikować potrzebny jest Wam wspólny język.
3.Obie strony są jednakowo odpowiedzialne za tworzenie aparatu znaczeniowego wspólnego języka.
4.Nawet najprostsze i najbardziej oczywiste według Ciebie pojęcia, muszą zostać zdefiniowane wspólnie, tak, aby znaczyły to samo. Chciał nie chciał, musicie negocjować.
5.Konsekwentnie musicie używać wspólnie wypracowanego sposobu porozumiewania się.
6.Żeby efektywnie się językiem posługiwać musisz pozbyć się protekcjonalności.
7.Podstawą do efektywnej międzycywilizacyjnej komunikacji jest wzajemny szacunek i otwartość na różnice.
A gdy się zastanowisz jeszcze głębiej nad tym, co przeczytałeś i przeczytałaś, to być może dojdziesz do wniosku, że to te różnice, o których piszemy, czynią świat kolorowym, pięknym i niepowtarzalnie fascynującym.

****

Jakie są różnice między mężczyzną a kobietą
http://youtu.be/OtzmalZYS7w


Góra
Offline Profil  
 
 Temat postu: Re: JAK ROZWIJAĆ MILOŚĆ W MAŁŻEŃSTWIE I JEJ NIE STRACIĆ
PostWysłany: 23 Lip 2012, 14:01 

Rejestracja: 29 Kwi 2011, 19:45
Posty: 435
BONUS DLA SZANOWNYCH PAŃ

"Dla mężczyzny - sercem jest świat, dla kobiety - światem jest serce."
Christian Grable


Kilka ciekawych informacji i uwag na temat psychiki mężczyzn w artykule Wojtka Grada „Bonus dla Szanownych Pań”

Szanowne Panie…

MY MĘŻCZYŹNI !

Jesteśmy strukturami mało skomplikowanymi. Co prawda nie tak prostymi jak przysłowiowy cep, natomiast znajdujemy się w tym układzie gdzieś pomiędzy Wami piękne Panie, a właśnie tym narzędziem rolniczym. Niedawno ktoś, w jednej z gazet, porównał nas facetów do psów. Autorowi nie chodziło o to, żeby nas nakarmić i na noc wypuszczać z domu, tylko napisał o tym, że my faceci lubimy PROSTE i JASNE komendy. Takie wykonujemy dosyć sprawnie i rzetelnie. Zgodnie z tym jak zabrzmiały.

Nie oczekujcie wiec od nas, że jak powiecie „odkurz dywan”, to szczotka naszego odkurzacza nawet przez przypadek zahaczy o resztę podłogi czy mieszkania. Tak się po prostu nie da . Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że ten podgatunek Homo sapiens, jest skonstruowany w taki sposób, że jest absolutnie niedomyślny. Na nic się zdadzą Twoje ciągłe powtarzania, że coś jest przecież oczywiste oraz pytania z Twojej strony czy tak trudno się było domyślić. Jaka komenda, takie wykonanie. Dywan to dywan i koniec.

Nie licz też za bardzo na to, że jak wyślesz swojego samca na zakupy do hipermarketu, samego i bez Twojej opieki, to on kupi coś więcej niż to co zawiera spis zakupów na kartce, który mu dałaś. Taka opcja to tylko w filmach może być i to tych „sajensfikszyn”. Ważne jeszcze jest to że, jeśli zależy Ci na tym, żeby wszystko było kupione, to każ mu jechać do takiego sklepu, w którym już był kilka razy z Tobą. Tam będzie mu łatwiej, bo ma już w jakimś stopniu rozpoznany teren, żeby nie powiedzieć, w nawiązaniu do psa, o którym już mowa dzisiaj była, „obsikany”. Zmniejszasz po prostu prawdopodobieństwo tego, że Twój facet będzie zaglądał na każdy regał, marnując w ten sposób czas na poszukiwania i oczywiście też może czegoś nie znaleźć, a jak wcześniej już powiedziane zostało i tak nic z poza listy zakupów w koszyku się nie znajdzie. Gość straci cenny czas, może się zdenerwować, sfrustrować, co w efekcie może doprowadzić do akcji protestacyjnej z oflagowaniem się i odmówieniem dalszej współpracy w kontekście samodzielnych „wypraw” na zakupy.

Pamiętać też musisz o pewnego rodzaju niebezpieczeństwie, związanym z wypuszczeniem faceta na samodzielne zakupy, nawet wtedy, gdy został wcześniej zaopatrzony w spis rzeczy, które drogą kupna miał nabyć. Otóż moja droga, nauka zna takie przypadki, że niejeden jegomość wrócił z takich zakupów z wielkim pudłem, które później wszelkimi dostępnymi sobie metodami skrzętnie ukrywał. Robił to tylko po to, żeby uniknąć jakże niewygodnego i niebezpiecznego, z męskiego punktu widzenia pytania, „Po co kupiłeś kosiarkę do trawy?”. Bo co by było, gdyby musiał odpowiedzieć zgodnie z prawdą, że nie ma bladego pojęcia po co i zacząłby kombinować, że może się przydać do pielęgnacji roślinek w doniczkach, na przykład. Prawda natomiast była taka, że on po prostu, nie potrafił się oprzeć obezwładniającemu urokowi Pani Sprzedawczyni.
Na pytanie, czy wyrzucimy śmieci odpowiemy tak kochanie. I pewnie je kiedyś wyrzucimy. Natomiast jeśli chodzi Wam o działania natychmiastowe, dodajcie proszę dla wspólnego dobra słowo „TERAZ”, albo jakieś inne bardziej ścisłe określenie czasu. A i ważne jest żeby nie było tam sarkazmu, jak w stwierdzeniu „zanim one wyjdą same”, bo wielu z nas dojdzie do wniosku, że to dosyć odległa logicznie perspektywa czasowa. Mało tego. Niejeden może nagle odkryć w sobie żyłkę „badacza- amatora” i będzie obserwował z ukrycia i czekał, aż te śmieci rzeczywiście „same” zaczną wychodzić po to by w tym momencie wyskoczyć z telefonem komórkowym, nagrać film i rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu na „jutubie” . I na wzór tego, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię” będzie się posługiwał tytułem „ten który ruszył śmieci” .
Pamiętajcie! Krótkie zwięzłe komendy! To ma naprawdę znaczenie!

Kolejna ważna rzecz. Prawdziwy mężczyzna jest w stanie robić tylko jedną rzecz na raz. Nie tak jak Wy. Gdy zasypiecie go kolejnymi poleceniami, w chwili, gdy on nad czymś właśnie pracuje, to Wam się chłop zawiesi i zrobi wszystko po swojemu, a wiecie co to oznacza, prawda? Część rzeczy może nie tylko zostać zrobiona nie po Waszej myśli, może być całkowicie pominięta, z prostej przyczyny. Bo o ile jego umysł zarejestrował nieświadomie, to co do niego mówiłyście, to niestety w większości przypadków brakuje świadomego dostępu do tych, jakże ważnych informacji. Mało tego, taki zawieszony facet, i to już zależy od egzemplarza, może wymagać resetu. Co to oznacza pewnie już wiesz lub się domyślasz.

Dobrą opcją jest też, żebyście czasami brały pod uwagę to, że mamy skłonności do postrzegania tunelowego. Na szczęście całe to zjawisko w tej formie, o ile wystąpi w ogóle, jest samo w sobie bezpieczne. Taka „ułomność” leciutko męska i tyle. Być może wynika to z tej właśnie logiki, którą opisujemy sobie świat. Być może jeszcze z jakichś innych przyczyn, co faktu nie zmienia, że wtedy właśnie, tak ciężko jest nam znaleźć niektóre rzeczy. Szczególnie jak je nam przestawicie. Oczywiście nie czas teraz, żeby opisywać, że prowadzić to może, do nie koniecznie pożądanych stanów emocjonalnych w danym kontekście. Ważne jest żebyś pamiętała o tym, że dla nas TO SAMO MIEJSCE, oznacza dokładnie wcześniej przez nas zapamiętaną i zdefiniowaną, dla danego bytu przestrzeń, czy lokalizację. I często przesunięcie poszukiwanego przez nas przedmiotu o 5 milimetrów, może skutkować „zniknięciem” owego z naszej rzeczywistości.

Twoja odpowiedź – „Tam gdzie zwykle” na nasze pytanie – „Kochanie gdzie jest mój krawat?” jest, z definicji, dla nas nie na miejscu i nie do przyjęcia. Przecież gdyby był w miejscu, w którym jest zawsze, to byśmy Wam nie zawracali głowy i o niego nie pytali!

Nasze Drogie Panie, takie podejście to zły kierunek. Nie najlepiej się czujemy z tym jak „wpuszcza się nas w maliny”, chociaż w tym kontekście robicie to zupełnie nieświadomie. Zaczynamy się wtedy irytować, a to powoduje, że z jeszcze większą zaciekłością skupiamy się na dokładnie tym samym miejscu i z precyzją godną archeologów, przeszukujemy je wiedząc, że i tak tam nic nie ma. I nie chcecie znać naszych dialogów wewnętrznych, które tym daremnym poszukiwaniom towarzyszą.

Szczęśliwi ponoć czasu nie mierzą i być może coś w tym jest. W każdym razie do pełni tego szczęścia, potrzebujemy współpracy z Waszej strony bo tak się złożyło, że też trochę inaczej myślimy o czasie. Stwierdzenie, że potrzebujecie jeszcze 15 minut zanim będziecie gotowe do wyjścia, oznacza dokładnie 15 minut zegarowych. Ni mniej ni więcej tylko 15. Dla nas w tym kontekście nie istnieje tzw. „czasoprzestrzeń wojskowa”, gdy kapral przychodził do młodych żołnierzy i mówił do nich, że „będą sprzątać od tego murka do… kolacji”. Drogie Panie dolewaniem oliwy do ognia jest również to, że od momentu w którym powiadamiacie nas, że już możemy wyjść, BO JESTEŚCIE GOTOWE, upływa jeszcze 10-20 minut ostatecznych poprawek makijażu, czy całkowitej zmiany garderoby, bo nie byłyście z poprzedniego efektu zadowolone. Czasami to wygląda niczym jakiś fragment programu telewizyjnego „Extremalne metamorfozy”. Pomyślcie też o tym.

Drogie i Kochane Panie wcale nie chodzi nam o to, aby Was zmieniać. Tak czy inaczej to my jesteśmy wybrakowani, żeby nie powiedzieć, że jesteśmy brakującymi ogniwami w teorii ewolucji jednego z naukowców. Apelujemy tylko do Waszej mądrości o to, abyście do nas inaczej mówiły.

Efekty gwarantowane

Jacek i Wojtek
Mężczyźni Patentowani

****
Cezary Pazura o kobietach.3gp
http://youtu.be/oXKWTP5b4HY

****

– Nie wstydź się mówić , że kochasz
http://youtu.be/6kdctNVxn1E


Góra
Offline Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Moderator: puniek Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & intensys.pl