SPECYFIKA MODLITWY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ - cz.II.
Ks. B. Mokrzycki uważa , że należy zwrócić uwagę na zasadnicze rozróżnienia pomiędzy modlitwą chrześcijańską – a niechrześcijańską, czyli „pogańską”.
Będzie to rozróżnienie umowne, uproszczone, ale nie pozbawione biblijnych podstaw, a w każdym razie bardzo pomocne do uchwycenia tej analizowanej właśnie specyfiki modlitwy chrześcijańskiej”.
W Ewangelii Mateusza czytamy: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani (6,7). Słowa Jezusa rozróżniają dwie postawy człowieka na modlitwie: postawę poganina i postawę chrześcijanina.
A zatem w modlitwie chrześcijanina mogą pojawiać się elementy modlitwy poganina. Dlatego w spojrzeniu na modlitwę chrześcijańską ks. B. Mokrzycki stara się także uchwycić i wypunktować postawy pogańskie.
Na ich tle lepiej wyraziściej zarysuje się „specyfika modlitwy chrześcijańskiej” i jej oryginalna NOWOŚĆ. Należy skupić się przede wszystkim na czterech aspektach tej specyfiki:
genezie modlitwy, jej treści, celu oraz „drodze”, czy też „dynamice” modlitwy chrześcijańskiej.
I GENEZA MODLITWY
Modlitwa chrześcijańska jest „dziełem Boga” w człowieku.
Jak genezę swojej modlitwy określiłby poganin?
– „Ja jestem źródłem mojej modlitwy; w mojej woli, w mojej decyzji leży jej początek. Chcę się modlić – modlę się”.
A jak to widzi chrześcijanin?
– Modlitwa to przebywanie z Bogiem, rozmowa z Bogiem, zjednoczenie z Bogiem, myślenie o Bogu z miłością, to otwarcie sera Bogu.
Bóg sam, pierwszy rozpoczyna dialog z człowiekiem. Bóg przemówił i czeka na odpowiedź! Modlitwa to dzieło Boga. Ta wizja nie dotyczy tylko modlitwy, ale całego życia człowieka. Zobaczmy to na kilku fragmentach z Pisma świętego:
„Beze Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15,5).
„Ja jestem drogą i prawdą i życiem; nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,6).
„Albowiem to Bóg jest w was sprawcą i chcenia i działania zgodnie z Jego wolą” (Flp 2,13).
„Bóg sam pierwszy nas umiłował” (1J 4,19).
„Podobnie także Duch przychodzi z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Ten zaś, który przenika serca, zna zamiar Ducha, wie, że przyczynia się za świętymi zgodnie z wolą Bożą” (Rz 8,26-27).
„Nikt bez pomocy Ducha nie może powiedzieć Panem jest Jezus” (1Kor 12,3).
Nie ma modlitwy chrześcijańskiej bez działania Ducha Świętego!
W modlitwie chrześcijańskiej wysiłek ludzki zbiega się z działaniem Bożym.
II. TREŚĆ MODLITWY
Misterium Chrystusa!
Jak treść swojej modlitwy określiłby poganin?
– Treścią modlitwy są moje potrzeby duchowe i materialne, wieczne i doczesne: zdrowie, praca...
A jak określiłby to chrześcijanin?
– Treścią mojej modlitwy jest misterium Chrystusa; Boży plan zbawienia i jego realizacja w historii: „wielkie dzieła Boże” od dzieła stworzenia do Misterium Paschalnego.
Przyjrzyjmy się jak ta treść przejawia się w różnych formach modlitwy chrześcijańskiej:
Uwielbienie: Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, Tobie, Boże Ojcze wszechmogący, w jedności Ducha Świętego wszelka cześć i chwała. Amen. Moje uwielbienie Boga dokonuje się w łączności z Chrystusem.
Dziękczynienie: świadomość daru Bożego.
„Paweł, Sylwan i Tymoteusz do Kościoła Tesaloniczan w Bogu Ojcu i Panu Jezusie Chrystusie. Łaska wam i pokój! Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich, wspominając o was nieustannie w naszych modlitwach, pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości i na wytrwałą nadzieję w Panu naszym Jezusie Chrystusie” (1Tes 1,1-3).
Eucharystia = dziękczynienie
Przeproszenie: Chrystus jest naszym przebłaganiem. Przeproszenie jest skuteczne, bo Chrystus obecny i żyjący w Kościele przygarnia go i obmywa swoją Boską Krwią w sakramencie pojednania.
Prośba: Prosić w imię Jezusa:
„W owym zaś dniu o nic Mnie nie będziecie pytać. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje. Do tej pory o nic nie prosiliście w imię moje: Proście, a otrzymacie, aby radość wasza była pełna” (J 16,23-24).
„A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię” (J 14,13-14).
Prośba w imię Jezusa daje nam pewność, że nasz modlitwa będzie wysłuchana. A prosić w imię Jezusa = prosić w Nim, z Nim, tak jak On!
Przyjrzyjmy się najbardziej znaczącemu opisowi modlitwy Jezusa – modlitwie w Ogrójcu. Jak modlił się Jezus do swojego Ojca? „Wybaw mnie od tej śmierci!”, „Nie tak jak ja chcę ale jak Ty chcesz!”
Autor Listu do Hebrajczyków zapewnia nas: „Z głośnym wołaniem i płaczem za dni ciała swego zanosił On gorące prośby i błagania do Tego, który mógł Go wybawić od śmierci, i został wysłuchany dzięki swej uległości (Hbr 5,7). Tak, modlitwa Jezusa została wysłuchana i spełniona. Ojciec uwolnił Go od śmierci przez Zmartwychwstanie: „wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy (Rz 6,9).
Tak więc postawą chrześcijanina na modlitwie jest postawa zasłuchania w Misterium Christi, jak mówi Psalmista: „Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha” (45,11), czy jak czytamy w Księdze Powtórzonego Prawa: „Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym. Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu. Przywiążesz je do twojej ręki jako znak. Niech one ci będą ozdobą przed oczami. Wypisz je na odrzwiach swojego domu i na twoich bramach” (6,4-9).
Jakie są więc źródła modlitwy chrześcijańskiej?
Biblia: św. Hieronim mawiał: „Nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa”;
Liturgia: uobecnia Misterium Christi;
Życie: kontemplować obecność Boga w historii, w mojej historii życia.
III.CEL
Uwielbienie Boga w „przemianie człowieka”
Jaki jest cel modlitwy poganina? – chce on wpłynąć na Boga, spowodować Jego zmianę.
A jaki jest cel modlitwy chrześcijanina? – zmiana ma się we mnie dokonać.
Bóg jest niezmienny, jest Miłością niezmienną. Tak więc moja modlitwa, której treścią jest Mysterium Christi, celem jej jest poznanie Bożego planu, mojego miejsca i roli w tymże planie, aby dostosować do niego moje życie.
Uczynić, by myśli Boga były moimi myślami (por. Iz 55,8-9).
IV.DROGA
Jezus Chrystus jest głównym bohaterem historii zbawienia, a Duch Święty jest jej głównym motorem. Tak więc modlitwa chrześcijańska, która jest odpowiedzią na działanie Boga (od Ojca) przez Syna w Duchu Świętym, na nowo powraca do Ojca.
Opracowano na podstawie: Bronisław Mokrzycki, sj, Specyfika modlitwy chrześcijańskiej, w: Modlitwa w Ćwiczeniach Duchowych. Materiały VIII Kursu Duchowości Ignacjańskiej 12-15 IX 1989, Czechowice-Dziedzice 1991, 11-31.
……………………
• Opracowano na podstawie: Bronisław Mokrzycki, sj, Specyfika modlitwy chrześcijańskiej, w: Modlitwa w Ćwiczeniach Duchowych. Materiały VIII Kursu Duchowości Ignacjańskiej 12-15 IX 1989, Czechowice-Dziedzice 1991, 11-31.
****
Zapis konferencji wygłoszonych przez ks. Rafała Jarosiewicza w ramach Rekolekcji o modlitwie zorganizowanych przez Ewangelizatorów Lednicy.
Rekolekcje o modlitwie - konferencja I część 1/3
http://youtu.be/xJdxurizsHMRekolekcje o modlitwie - konferencja I część 2/3
http://youtu.be/niaukkvY2SkRekolekcje o modlitwie - konferencja I część 3/3
http://youtu.be/904usUPyt1c…………………………...................................................................................................
Rekolekcje o modlitwie - konferencja II część 1/2
http://youtu.be/5fkABWbtTyQRekolekcje o modlitwie - konferencja II część 2/2
http://youtu.be/jgcUacfjnc8……………………………………………………………………………………………............................................
Rekolekcje o modlitwie - konferencja III część 1/5
http://youtu.be/Eon0evk1b_oRekolekcje o modlitwie - konferencja III część 2/5
http://youtu.be/mxs51SGrAzERekolekcje o modlitwie - konferencja III część 3/5
http://youtu.be/xgvMX3JMdjYRekolekcje o modlitwie - konferencja III część 4/5
http://youtu.be/DSUtpRVWbOQRekolekcje o modlitwie - konferencja III część 5/5
http://youtu.be/B7QB6R0H9nY…………………….........................................................................................................
Rekolekcje o modlitwie - konferencja IV część 1/6
http://youtu.be/Lt1hAEWG5xQRekolekcje o modlitwie - konferencja IV część 2/6
http://youtu.be/PL48bLfmrvERekolekcje o modlitwie - konferencja IV część 3/6
http://youtu.be/qriRRcKmyScRekolekcje o modlitwie - konferencja IV część 4/6
http://youtu.be/wQj87-traFgRekolekcje o modlitwie - konferencja IV część 5/6
http://youtu.be/paFRUCcPvigRekolekcje o modlitwie - konferencja IV część 6/6
http://youtu.be/nj3Hgu9F_9Y..........................................................................................................................
Rekolekcje o modlitwie - konferencja V część 1/5
http://youtu.be/6vmBjV1Keb0Rekolekcje o modlitwie - konferencja V część 2/5
http://youtu.be/lHDvYq33AZcRekolekcje o modlitwie - konferencja V część 3/5
http://youtu.be/H3hdtaKN--IRekolekcje o modlitwie - konferencja V część 4/5
http://youtu.be/9fpZr4rw_TQ