Jesteś tutaj: Strona główna / Boże Ciało - Eucharystia rozbudowana

Boże Ciało - Eucharystia rozbudowana

2017-06-18

 

 

----Wspaniałe ołtarze podczas pielgrzymek Jana Pawla II do Polski i w świecie: ołtarz na rufie okrętu w Gdyni, ołtarz, spod którego wypływał strumień,

----Ołtarze do Mszy św. turystycznej robione są na poczekaniu: z plecaków, z kamieni, na pniu w lesie, w halach targowych na Taize, na dworcu, na Śnieżce w Sudetach. Zawsze była bogata sceneria eucharystii.

---„Tak powinna wyglądać każda Msza w parafii”spostrzegł jeden zewnętrzny obserwator

---- Po 2-godz. Mszy ks. inspektor pyta mnie: Księże Andrzeju, czy to najdłuższa Msza była z mlodzieżą”?

---- Ks. bp Zimniak z Katowic był na Mszy pielgrzymkowej podczas której w czasie składania darów młodzież przynosiła na ołtarz: marihuanę, strzykawki, wisiorki...

--- Młodzież konteztacyjna miała przyzwoite ideały: „wolność, miłość pokój”, oraz swoistą subkulturę. Na tej sukulturze udawało się budować kulturę chrześcijańską, której centrum była żywa Eucharystia, tzn. w której wszyscy żywo uczestniczyli.

--- Msze trwały 3-4 godz.i nikt nie wychodził. Chcieli, żeby była 2-ga Msza św.

--- Były Msze koncertowe – z udziałem znanych artystów: Budziaszka, Sojki, spiewał swoje ambitne utwory, Jasia Iwańskiego grał wspaniale na gitarze, Józefa Skrzeka, miewal koncerty w kościołach, zespół Echo Sacrosongu śpiewał artystyczne modlitwy. ks. Twardowski recutowal swoje poezje w Warszawie.

--- Msze „festiwalowe”. Jazz Jamboree, Regge nad Wartą, muzyczny Camping w Brodnicy Rock na Wyspie, Rava Bluess i Msze w salch gimnastycznych.

--- Msze Ogólnoświatowe na Taize przez 12 lat, ze śpiewem kanonów: Jedna Msza był cała w rytmie blussa, Budapeszt, Praga, Paryż, Wiedeń, Hamburg w sali zboru protestanckiego.

--- Msze w wielu sanktuariach: Łagiewniki – 30 lat Msze często w remizach, Kalwaria Pacławska, Tuchów, Skrzatusz, Głogowiec, Licheń, św. Lipka

--- Msze były: imienne – nieanonimowe – spontaniczne – dialogowane – żywe – nieraz z tańcem przedstawiającym stworzenie świata, – dostosowane do poziomu, kultury, wieku, sytuacji, tematu,

--- Msze z różnymi sakramentami odpowiednio celebrowane: Ślubne, z chrztem dorosłych, z 1 Komunią u Sióstr Norbertanek w Imbramowicach Siostry od początku istnienia nie uczestniczyły w takiej Mszy.

--- Zaproponowano, byśmy się stali Kongregacją Eucharystyczną. Ale nie przylgnęło do nas żadne jedno miano, tylko Młodzież Różnych Dróg.

Tajemnica Syna Bożego w Eucharystii /tematyka wg liter alfabetu. To taka metoda dla łatwego zapamiętywania/

***A -Arcykapłan wieczny ofiary doskonałej. To Chrystus celebruje Eucharystie w niebie i staje się Sakramentem.

***B - Bóg z nami-Emanuel- Bóg bliski, obecny między ludźmi na ziemi. Niespotykane i niesłychane w żadnej religii.

***C - Ciało i Krew Chrystusa. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem. Chrystus wyraźnie mówi że daje nam swe ciało. Są miejsca,gdzie pojawiło się ludzkie ciało Jezusa np. Sokółce. Są dowody,że to ciało budowę serca.

***Ch-Chleb z nieba – Chrystus na różny sposób udowadnia Boskość i prawdziwość Eucharystii.

***Cz-Człowiek Eucharystyczny. „Tak celebrowć Eucharystię, by się stać Eucharystią - człowiekiem eucharystycznym -”homo eucharisticus”

***D-Dar Ojca Niebieskiego, „który tak umiłowal świat, że Syna swego dał, aby każdy kto w Niego wierzy nie zginął ale miał życie wieczne”.

***E- Eucharystia – ofiara dziękczynna. Eucharisto znaczy dziekuję za zbawienie moje i świata

***F- Fundament i Szczyt Kościoła Katolickiego, oparcie kapłaństwa i małżeństwa, wszystkich zakonów, ruchów, wspólnot, akcji katolickich.

***G - Główne dni tygodnia – niedziela i święta – a nie weekendy.

***H – Hostia – zwykły pszenny chleb konsekrowany. Heroizm męczeństwa

***I - Idea Królestwa Bożego. W tej Idei mieści się sam Władca Królestwa, Siewca Prawdy, jej rozwoju w „zaczynie mąki”,dynamizmu w „ziarnie gorczycy”,wartości w ”drogocennej perle”, przymnażaniu charyzmayów w przypowieści o talentach

***J – Jezus - Słowo prostej wiary (wierzyć jak dziecko).

***K - Komunia święta – Boskiego serca z ludzkim. Komunia z Ojcem w Duchu swiętym. Sam Duch swiety jest Komunią, Jednością i Pokojem.

***L - Liturgia Eucharystyczna -odpowiednia celebracja, tworzenie nastroju, klimatu środowiskowego.

***Ł - Łaska Eucharystyczna. Każdy sakrament ma inną łaskę.

***M - Misterium Paschalne - Chrystusa i nasze. Przejście z niewoli grzechu do zbwienia i łaski.

***N - Niewiasta Eucharystyczna: adoracji, kontemplacji, uwielbienia.

***O - Ośrodek rozwoju życia nadprzyrodzonego, Łaski Uświęcającej, Cnót Boskich - wiary nadziei i miłości, Darów i owoców Ducha Świętego

***P - Pamiątka śmierci i zmartwychwstania ale przede wszystkim całego historycznego i uwielbionego Jezusa:”to czyńcie na moją pamiątkę'

***S - Synteza Chrystusa, od poczęcia do wniebowstąpienia, streszczenie całej teologii. Kto wierzy w Eucharystię, zrozumiał zbawienie

***T - Terapia eucharystyczna w: depresji, samotności, iluzji, coraz częściej pojawiają się Msze uzdrawiające w Polsce i na świecie. A Błogosławieństwa Eucharystią dokonują wypedzenia zlego ducha.

***U - Uniwersalna Osoba: Mistrz, Pan, Król, Społecznik, Mistyk, Cudotwórca. Osoba z której się wywodzą wszystkie osobowości świetych.

***W – Wielki Teatr wg. Św. Ambrożego- magnum teatrum- nabożeństwo twórczości. Kard. Karol Wojtyła mówił na 1-wszym Sacrosongu w Łodzi. „Kościół odrutowany na różny sposób, filharmonia z instrumentami i pulpitami, a w środku ołtarz i palące się świece”.

***Z – Zgromadzenie Kościola, ecclesia, zbór, zwołanie.

***Ż - Życie Kościoła – Jan Pawel II

***Ź - Źródło energii i pomysłów wychowawczo - duszpasterskich

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych