Jesteś tutaj: Strona główna / Msza Św. zlot "urodzinowy" pamięci ks Andrzeja Szpaka. Kraków 2018

Msza Św. zlot "urodzinowy" pamięci ks Andrzeja Szpaka. Kraków 2018

2018-02-07

 

Ze względu na słabą jakość nagrania, kazanie Marcina poniżej można przeczytać:

 

Dzisiejsze czytania (niektórzy się uśmiechali) są mocne i wprowadzają w życie pewne nowości. Szczególnie drugie czytanie o uzdrowieniu człowieka opętanego. Ludzie byli w szoku. Mówią: -  co to jest? - nowa Nauka jakaś z Mocą, wypędza duchy nieczyste, rozkazuje im, i one są mu posłuszne. Będzie Nowy Prorok, przyjdzie coś nowego ,nowa Nauka z Mocą, nowe podejście do małżeństwa, być może szokujące dla niektórych. Ta nowość mi się skojarzyła się z tym co chcemy tu dziś zrobić, z celem w jakim tu się zgromadziliśmy.
Dziś są urodziny księdza Andrzeja Szpaka. Nie wiem czy wiemy ale urodził się się w czasie kiedy cały salezjański świat przygotowuje się do uroczystości ks. Bosko. Jest Nowenna do ks. Bosko i w tej nowennie urodził się ks. Andrzej Szpak. Św. Jan Bosko pracował we Włoszech w Turynie i był takim księdzem, który wprowadzał pewną nowość w życie Turynu. Ludzie byli w szoku widząc go. Inni księża pracowali normalnie w parafiach, zajmowali się ludźmi chodzącymi do kościoła, którzy są fajni, ładni, uczesani, bogaci, z czego można było mieć pieniądze by żyć na luzie. A ksiądz Bosko taki nie był. Był dziwakiem, który wychodził na ulice, szukał pogubionych chłopców, przestępców, ludzi z nałogami. Chciał być ich księdzem. Głosić im  Dobrą Nowinę Ewangelię, dlatego inni księża wytykali go palcami - co to za ksiądz? dlaczego ty się nie zajmiesz normalnymi parafianami? - Jakieś dziwolągi, przecież dobrze skończyłeś seminarium...Chciano go wysłać by kształcił się dalej, robił doktoraty. Proponowano nawet ks. Bosko zostanie biskupem ale się nie zgodził ze względu na swoich chłopców.
Dlatego chciałem to powiedzieć w przededniu uroczystości ks. Bosko w dniu urodzin Andrzeja, że był on, jak ks. Bosko. Również nie był rozumiany też przez księży, salezjanów, wielu ludzi, dlatego, że wprowadzał pewną nowość. Zajął się w swoim życiu duszpasterskim ludźmi, którymi być może nikt by się nie zajął. To nie jest proste wyjść do ludzi, którzy są daleko od kościoła, którzy może się pogubili, czy mają takie, czy inne problemy,  grzechy, inaczej żyją, inaczej się ubierają, a Andrzej, jak ks. Bosko chciał być  takim księdzem. Poszukiwać w tych ludziach Chrystusa, bo w każdym człowieku jest Chrystus. To zdanie z dzisiejszej  Ewangelii, które mówi o Chrystusie, może też być zdaniem o księdzu Bosko i ks. Szpaku: cmio to jest, nowa jakaś Nauka z Mocą..
Już mamy dwa miesiące od odejścia z tego świata Andrzeja i trwamy przy nim, a on trwa przy nas i dobrze by było by ta Nowa Nauka z mocą przy nas trwała. Możemy się się tu zastanowić moi drodzy na tej Eucharystii nad jakąś nowością, naszej relacji do Ruchu, pielgrzymki, właśnie do tego wszystkiego co tu robimy, żeby dalej tak jak Andrzej, być może szokować Polskę, być może  świat. Szokować miejscowości, przez które przechodzimy  ale szokować w pozytywny sposób. Jezus też szokował ludzi do których przychodził. Taki był ks. Bosko. Taki był ks. Andrzej Szpak i my możemy takimi być. Aby ludzie widząc pielgrzymkę mówili: co to jest, co to za ludzie jacyś dziwni, może  pokręceni ale z mocą co to jest?  jakaś nowa Nauka z Mocą. To zdanie jakoś dziś we mnie utkwiło, sam chciałbym być takim salezjaninem, księdzem, by mówiono o mnie : - kto to w ogóle jest?  coś innego robi, inaczej żyje, to jakaś nowa Nauka z Mocą, -  znamy przecież księży na parafiach, a ten  żyje trochę inaczej. Nie chodzi tylko o księży, chodzi o nas wszystkich, byśmy nie bali się być inni. Jezus też był inny, wychodził do odtrąconych, odrzuconych, trędowatych, chorych, złodziei i z nimi chciał przebywać. Tak jak Andrzej chciał z nimi przebywać ale także trzymać się Chrystusa, żeby ten Ruch, ta pielgrzymka, nasze zloty, relacje przyjaźnie też miało moc od Jezusa. Żeby zarażać ale pozytywnie, żeby to nie była tylko zabawa, popijawa itp.  bo o to chodziło Andrzejowi, o to chodzi kapłanom i wielu z nas którzy już spotkali w swym życiu Chrystusa.
ks. Marcin Pyda

Ks. Andrzej Król i też słaba jakość więc tekst poniżej:Ja nigdy nie byłem na pielgrzymce, chociaż żałuję ponieważ w moim powołaniu z rolą ks. Szpaka jest też związana przedziwna historia. Miałam wujka księdza, kapana diecezji Tarnowskiej, bardzo świątobliwego, który chciał abym był księdzem diecezjalnym. Naczytałem się wtedy o księdzu Szpaku i poszedłem do salezjanów. Pierwszym salezjanin jakiego spotkałem wstępując do seminarium był łysy, gruby, nazwiska nie pamiętam i w ogóle mnie nie zachwycił. Jestem już naście lat księdzem. Nie trafiłem na pielgrzymkę bo zawsze na dwa miesiące rozkładam się na Mazurach z obozem żeglarskim, a więc podobne klimaty, podobna misja mówienia młodym  ludziom o Bogu, może w innym wymiarze, poprzez przyrodę, poprzez piosenkę, poprzez poezję i jakby zawsze tęskno mi było do tych pielgrzymek. i mówię: kurczę, kiedyś pójdę, I to jest też ironia Pana Boga Teraz w tym roku jak trafiłem do Krakowa mogę pójść, to  Andrzej nam taki numer wywinął.
- Teraz możesz iść
- Wiem
My kapłani mamy rekolekcje raz do roku. Jedne z ostatnich  naszych wspólnych rekolekcji były w Szczyrku, a że  ten feeling między nami zawsze  był Andrzej mówi do mnie: -  choć wyspowiadaj mnie. wyspowiadałem go i  mówię: - a teraz Ty mnie, a on mówi : stary nie. zostańmy przyjaciółmi. Kończąc jeśli mówimy o tej nowej Nauce z Mocą zostańcie przyjaciółmi Pana Boga.

 

tu już lepsza jakość, ks. Roman Cichoń

 

Adoracja:

https://www.youtube.com/watch?v=Fe7jx9auT

4

9 komentarzy

a.m.
2018-04-08 12:01
Rozwój SZPAKOWSKIEJ IDEI ... i rozwój żywotności szpakowskiej wspólnoty nie zatrzymał się. Jest odwrotnie. Szpakowisko w różnych wymiarach uaktywnia się, jest pozytywnie rozwojowe i pomnaża się ... !! ... " WIARA i CZYN muszą pójść razem ... !! " - Bł. Bronisław Markiewicz z Pruchnika ... . ... CZUWAJ ... !! " ... Nie damy pogrześć mowy i pieśni. Nie damy pogrześć Wiary w BOGA. Nie damy miana POLSKI zgnieść ... !! ", ... " Byli - są - będą - jesteśmy tacy, co ... BOGU oddali dusze, a serca POLSCE ... !! " . ... / ... / ... Ze Wspólnoty Szpakowskiej Różnorodni Przyjaźnią Solidarnie Zjednoczeni ... , co szczególnego dziś mnie na duchu podnosi ... ?! ... DZIŚ w Dzień Święta MIŁOSIERDZIA BOŻEGO ... , gdy wzmaga się nasza MODLITWA o to ... , byśmy jak najobficiej i jak najbardziej ... dotknięci byli Bożym Miłosierdziem ... , zauważyłem, że w sadzie przy naszym DOMU w Śliwnicy na Podkarpaciu ... w Ekologicznej Wspólnocie Środowiskowej ... w Budce, którą umieściłem rok temu ... wysoko na drzewie jabłoni ... , zagnieździły się pełne radości ... SZPAKI - PTAKI, wyrażające to swoistym z całej swej żywotności mocy ... śpiewaniem i ciała i skrzydły wibrowaniem ... !! Szpaki pragną z przekonaniem pomnażać ... żywotność Rodziny Szpakowskiej ... !! Chwała BOGU za ten pocieszający prawdziwy i rzeczywisty, fizyczny ZNAK DOBRY - optymistyczne zjawisko ... zapowiadające ... dobrą tu ... Ekologiczną Przyszłość ... !! Pozdrawiam ... !! Andreo Merkan
takajedna
2018-03-03 22:58
We wtorek 6.03. o 18.30 msza za Andrzeja w parafii św. Andrzeja Boboli w Poznaniu ul. Junikowska.
a.m.
2018-03-03 13:08
Nie jest to w 102% ten temat, ale X. Andrzej Szpak i ŚP. siostra Jasia ... to rycerscy ludzie ... !! Z zachowaniem nie tylko zasad rycerskich zasad godności i honoru oraz z pełną odwagą w działaniu ... , ale też byli autentycznie szlachetni i święci w obcowaniu z każdym człowiekiem ... !! Jutro 4.03. 2018 - Święto Imienin KAZIMIERZA / świętego Królewicza / - ŚWIĘTO RYCERSKIE [ Dzień RYCERSKICH ZACHOWAŃ ... !! W Kalendarzu dla Wartości 2018 A.D. ... jest zaznaczone to Święto. Miesiąc przed odejściem ... X. ANDRZEJ przytulił do serca 102 egzemplarze tych Kalendarzy ... !!
PUNIEK
2018-03-02 01:36
TO PRAWDA . ANDRZEJ ŻYJE W NAS .
Marian
2018-03-01 06:08
W najbliższy piątek 2 marca w Przemyślu o godz 18.00 zostanie oprawiona Msza św. za duszę ks. Andrzeja. Tutaj w parafii św Józefa przez wiele lat pracował i tutaj też odbywały się zloty u siostry Jasi.
Andreo
2018-02-26 11:41
Tak, Marianie. Właśnie to: ŚP. X. ANDRZEJ ... WSKAZUJE DROGĘ ... !! " Fenomen - Fenomen - Fenomen Andrzeja Szpaka " - mocno akcentował przełożony salezjański w homilii pogrzebowej ŚP. X. ANDRZEJA ... !! Gdy w lasku namiotowym hipisów ... , był czasowy rozłam i brak zgody między hipisami, X. Andrzej zapewniał: - Pogodzimy się rozpalając w nas i przywołując do najważniejsze WARTOŚCI ... !! Było to podczas 38 PIELGRZYMKI / Z Krakowa na Jasną Górę /. I to się sprawdziło. Podziały zostały zagrzebane. A Msza pogrzebowa była w znaczeniu dobra ... pięknym - rzeczywistym - prawdziwym dowodem i znakiem ... pokojowego pojednania w harmonii wielkiej wspólnoty różniących się poglądami ... ludzi ... !! Mamy w tym roku STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Dobrze definiuje się pojęcie słowa: POLITYKA = mądre zabieganie o DOBRO WSPÓLNE ... !! Czy X. Andrzej ... nie wskazuje nam, że w imię Dobra Wspólnego należy wznieść się na wyższy poziom ... i zacząć budować płaszczyznę Zgody Narodowej w oparciu o PRAWDZIWE WARTOŚCI ... ?!? Wytykanie sobie wzajemnie wad, szukanie przeciw sobie kompromitujących faktów, wzajemne poniżanie się i uwłaczanie sobie, to płytka - krótkowzroczna - prymitywna i degradująca powagę państwa ... polityka ... !! WARTOŚCI ... , to nie konsumpocjonistyczna edukacja dzieci i młodzieży, gdy łudzi się dzieci błyskotkami ... : kolorowo opakowanych gadżetów, smartfonów, flamastrów, smakołyków, tęczowych baloników, baniek mydlanych, plastikowych zabawek i innych odbierających właściwą świadomość tzw. nowoczesnych atrakcji ... !! WARTOŚCIĄ byłoby na przykład postawienie w stolicy kraju naszego ... jednoczącego nas wokół Idei DOBREJ WOLI ... Pomników: CZESŁAWA NIEMENA ... i LUDWIKA ZAMENHOFA ... !! To by nas nie dzieliło, a pozytywnie zjednoczyło do ... Początku EDUKACJI w głębi PRAWDY - właściwej ŚWIADOMOŚCI - kreatywnej wartościowej TWÓRCZOŚCI ... Dla zgody i pokoju społeczeństwa polskiego ... !! Jest STULECIE, a to działanie jest takie oczywiste i prowadzące nas do DOBREJ PRZYSZŁOŚCI .... !! Więc na co czekamy? Dlaczego dając się manipulować ... ciągle śpimy będąc w nieświadomości naszej klęski, jeśli nie weźmiemy się do aktywnego mądrego działania? Czy ten Jubileusz STULECIA WYZWOLENIA SIĘ ... ma znów zakończyć się dalsza śpiączką, a delikatne i mało żywotne nasze dzieci ... bez dotyku Natury i Wartości ... , śpiewając jakieś w języku angielskim bzdety ... , będą przez korporacje obce wyzyskiwane i połykane ... jako zasoby ludzkie / nie będą wolnymi niezależnymi osobowościami z własną tożsamością / ... !! Weekend - O'key ! Funkcjonujemy w takt obcej mody - melodii - przyzwyczajeń, ale, gdzie teraz wartościowe Sztandary ... JANA PAWŁA II ... , Kamila Cypriana Norwida ... , Zbigniewa Herberta ... , JADWIGI KRÓLOWEJ SWIĘTEJ ... ze zlikwidowanych GIMNAZJÓW ... ?!? Zastanówmy się, czy nie budujemy na czymś jeszcze bardziej niepewnym ... niż piasek ... ?!? ... FENOMEN Xiądz ANDRZEJ SZPAK Świętej Pamięci postarał się o wydanie Książki: STAŃ SIĘ! Jest w Niej wskazane, że dla Wartościowej Zgody w Świecie i między wszystkimi religiami ... , jest potrzeba ustanowienia ŚWIĘTA BOGA OJCA STWORZYCIELA ... !! W ASYŻU - miejscu , gdzie mieszka DUCH DOBRA I POKOJU ... , kilkakrotnie w Imię DOBRA - POKOJU - ZGODY - HARMONII ... spotkali się wszyscy Przywódcy najważniejszych religii Świata ... !! Za życia ŚP. papieża Świętego JANA PAWŁA II ... , to dało się zrobić ... !! A co teraz? Pycha i egoizm odebrała ludziom rozum ... ??????? ? ? ? ??? Dlaczego Książka: STAŃ SIĘ! ... , jest teraz już tylko w zamrażarce ...?!? X. ANDRZEJ często cytował Alberta Einsteina: " Religia bez Nauki jest ślepa, a Nauka bez religii jest kulawa ... !! ". Czy wiemy, DLACZEGO ... ?!? ... / andreo merkan /
Marian
2018-02-25 08:11
Trzy dni temu w śnie widziałem i rozmawiałem z Ks. Andrzejem. Jak zwykle ten sam pełen dobroci i miłości do drugiego człowieka. Duchowy nauczyciel. Człowiek, który spotkany na drodze pozostaje niezapomniany. Można się zastanowić: prosi o modlitwę czy wskazuje drogę a ja powiem, że przesłanie tego snu było i jedno i drugie.
PUNIEK
2018-02-16 21:44
TAK .
andreo
2018-02-09 17:05
X. ANDRZEJ żyje nadal ... i śpiewa nam ... bez odtwarzacza dalej: ... " Nie bój się. Nie lękaj się ... ! BÓG SAM WYSTARCZY ... . " ... " Niechaj iskry ... przejdą w pożar ... !! " ... " Nie będziemy nigdy sami ... , nie będziemy nigdy sami ... , Nie będziemy nigdy sami ... rzuconymi kamieniami ... !! " - tak dziś z mocą śpiewa mi, a widzę go ciągle jak żywego, pełnego energii i z rozbłyskującymi oczami ... .

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych