Jesteś tutaj: Strona główna / "Pielgrzymka zaraz po raju jest najlepszym miejscem" - Papież Franciszek pobłogosławił naszej pielgrzymce

"Pielgrzymka zaraz po raju jest najlepszym miejscem" - Papież Franciszek pobłogosławił naszej pielgrzymce

2018-08-18

źródło

29 lipca o 14:00 w kościele ss. wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpocznie się 40. Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg, zwana pielgrzymką hipisów. Jak poinformował organizator o. Kordian Szwarc OFM, specjalne słowo do pielgrzymów skierował papież Franciszek.

 

Tegoroczna pielgrzymka jest wyjątkowa. Jubileuszowa, 40. Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg, pierwszy raz wyruszy bez zmarłego w listopadzie ubiegłego roku charyzmatycznego duszpasterza hipisów, ks. Andrzeja Szpaka SDB. Kapłan pierwszą taką pielgrzymkę zorganizował w 1979 r.


"Chciałbym skierować słowo szczególne do tych, którzy przeżywają odrzucenie, samotność, nie mogą sobie znaleźć miejsca, czują, że ze względu na swoje poglądy, zachowanie, myśli, nie pasują do żadnej wspólnoty. To jest dobre miejsce, tu nikt was nie odrzuci" - zachęca o. Kordian Szwarc OFM.

 

Na pielgrzymkę nie trzeba się zapisywać, można dołączyć na każdym jej etapie. Na Jasną Górę pątnicy dojdą 12 sierpnia. Podczas rozpoczynającej pielgrzymkę mszy świętej dnia 29 lipca o godzinie 14:30 w kościele ss. wizytek w Warszawie, o. Szwarc przekaże uczestnikom słowa papieża Franciszka i kard. Konrada Krajewskiego, papieskiego jałmużnika. 

Na czele pielgrzymki niesiony jest charakterystyczny obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany w 1981 r. przez warszawską pielęgniarkę Kazimierę Gut. Na odwrocie inny artysta namalował wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z widokiem na Jasną Górę.

 

Habit wyzwala w ludziach dobro - mówi o. Kordian Szwarc OFM »

Od jakiegoś czasu wydarzeniom towarzyszy hasło "Do ziemi obiecanej". Taki jest też adres strony internetowej pielgrzymki, na której znaleźć można nie tylko dokładny plan i szczegółowe informacje, ale również bogate archiwum, świadectwa i piękne zdjęcia (doziemiobiecanej.pl). Uczestnicy wskazują, że w ks. Szpaku wielu widziało "Mojżesza". Na koniec tak, jak biblijny przywódca Izraela, po 40 latach wędrówki nie dotarł do celu wyprawy. 

"Szpak przez 40 lat prowadził swój lud, czyli naszą pielgrzymkową wspólnotę, do Ziemi Obiecanej, Domu Ojca, do Królestwa Bożego. Przez te wszystkie lata dojrzewaliśmy w wierze (i wciąż dojrzewamy), a Ziemia Obiecana coraz bliżej: czas się wypełnia. I on, Szpak, do niej nie dochodzi, jak Mojżesz!" - mówi dla Katolickiej Agencji Informacyjnej Agnieszka Peczke, wielokrotna uczestniczka pielgrzymki.

 

Pani Agnieszka opowiada o fenomenie wydarzenia: "Od 40 lat ludzie, tak różni przecież, gromadzą się najpierw sami, a potem z ks. Andrzejem, a w końcu może wokół Andrzeja, ale przecież scala ich Chrystus i Eucharystia! Nie wszyscy tu nazywają Boga tak samo, a jednak On ich gromadzi, ten Bóg, Jahwe, który wyprowadza swój lud z Egiptu, domu niewoli narkotyków, alkoholu, ciemności. Wybrał Mojżesza - Szpaka, żeby ich wiódł - i on ich prowadzi. Ich siłą jest wspólnota dzieci Bożych, zawierzenie Ojcu, totalne prowadzenie. Ileż to razy musieliśmy improwizować, zaufać Ojcu, gdy coś było niedograne albo się sypało - i On nigdy nie zawiódł. Działy się cuda na pielgrzymkach. Szliśmy w strumieniach łaski lejącej się z nieba. Nigdy nie było tak, jak trzeba, nieraz o włos unikaliśmy tragedii, ale zawsze wychodziliśmy bez szwanku".

 

"I przez te 40 lat dojrzewania w drodze ludzie się zmieniali, nabierali ducha i dzielili się tym ze sobą. To ważne, gdy rodzina wspólnie coś przeżywa. Właśnie: rodzina. Rodziną twoją są ci, którzy słuchają i wypełniają słowo Boże - dodaje.

3 komentarzy

PUNIEK
2018-09-25 11:38
JESZCZE TROCHĘ TEGO NIE ROZUMIEM . FAJNIE KASIU , ŻE TRZYMASZ TĄ STRONKĘ . ZACZNĘ PISAĆ .SZPAK ! WŁAŚNIE . COŚ ODESZŁO DLA MNIE . KS . SZPAK .1976 ROK . ACH . SPOKO KASIU . TRZYMAJ SIĘ .
David
2018-09-25 05:39
Sluchajcie ludzie gdzie sa zdjecia z 40 pielgrzymki . Uplynelo ponad miesiac czasu a tu bardzo malo Szpak by byl zly na was ze sie nie staracie o to . Myself ze ktore sie tym zajnteresuje i je tu na stronie umiesci . Cial bambinos.
a.m.
2018-08-20 17:17
Wczoraj 19.08. w południe w TVP1 w programie " Między NIEBEM a ZIEMIĄ" … miałem to szczęście, że obejrzałem krótkie spotkanie na wizji w gronie 4 zaproszonych gości / dotyczących unikalnych wyjątkowych PIELGRZYMEK / … Naszego nowego Opiekuna PIELGRZYMKI Ludzi Różnych Dróg i Kultur … Ojca Kordiana Szwarca … :) Mówił zwięźle i najważniejsze istotne treści z Duchem Świętym i w pewności, że BÓG jest … :) Słowa: POKÓJ i DOBRO … dały mu właściwe natchnienie, że tego cennego króciutkiego czasu w vTVP1 … ani odrobinę nie zmarnował i wyrobił sobie też szacunek wśród obecnych w studio … !! Podobnie z obecnością Boga i Jego Ducha w sobie wypowiadał się do mediów: ŚP. X. Andrzej Szpak i Święty JAN PAWEŁ II … :) Jednak zdarza się to też biskupom, że mówią w mediach tylko rozumowym językiem świeckim, jakby w istnienie Boga co najmniej wątpili, niestety. Tak to jest, gdy rozmowę rozpoczyna jedynie: dzień dobry, dobry wieczór, dobranoc, do zobaczenia. W przekroju życia społecznego, w kulturze polskiej, w szkołach czuje się coraz większy zanik … naszej tożsamości, bo królują powszechnie próżno znaczące słowa: weekend / Rosjanie mówią lepiej - BOSKRIESJENIE /, lancz, o'kej, sorry. I obce kultury są już w architekturze placów zabaw, rekreacji, stacjach benzynowych i prawie we wszystkim. Po prostu połykana i przerabiana na obcy styl jest nasza tożsamość. Niestety, jesteśmy już tylko określani jako zasoby ludzkie dla zysku obcych korporacji. To smutne, ale tak jest. Dlatego ratunkiem dla obrony naszej WOLNOŚCI WEWNĘTRZNEJ i TOŻSAMOŚCI … jest głębokie i rzetelne przeżywanie DROGI … z Bogiem w Bogu w Prawdzie we współdziałaniu z Duchem Świętym i wszelką BOŻĄ ŁASKĄ nam daną … !! DZIĘKI CI, OJCZE KORDIANIE … :) Tak trzymaj. Czuje się, że jesteś nam i X. ANDRZEJOWI ŚP. … WIERNY … : ) ( : … / Andreo /

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych