Jesteś tutaj: Strona główna / Ks Andrzej od Hipisów

Ks Andrzej od Hipisów

2012-06-02

 

Opublikowano: 2009-04-10
Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Cieszkowie głosił salezjanin – ks. Andrzej Szpak, duszpasterz hipisów i młodzieży ze środowisk subkulturowych w Polsce. 

Kontakty ks. Andrzeja Szpaka ze środowiskiem hipisowskim rozpoczęły się na początku lat 70. ubiegłego wieku w jednej z parafii we Wrocławiu. Odbywały się tam spotkania z nieformalnymi grupami tej młodzieży. 
Zdaniem księdza Szpaka, hipisi w Polsce różnili się od tych w Stanach Zjednoczonych. Czasy komunizmu wyzwalały w nich pragnienie wolności, wyjścia z marazmu i szukania własnej tożsamości. Chodziło o bycie niezależnym od wszechobecnej władzy. 
We wrocławskiej parafii doszło jednak do kradzieży o którą posądzeni zostali ci młodzi ludzie. Spotkania zawieszono. Mimo tego incydentu, ks. Andrzej uznał, że nie powinien się odcinać od tych osób. Zaczął jeździć na ich spotkania i zloty. Część z nich odbywała się w Częstochowie, pod płaszczykiem przybywających tam pielgrzymek. Hipisi wtapiali się z tłum i organizowali swoje spotkania. 
Na zlotach ks. Andrzeja przyjmowano życzliwie. Duszpasterz wspomina liczne rozmowy i dyskusje. Młodzi ludzie szybko nazwali je szpakowiskami. Ks. Andrzej uczestniczył w koncertach i ogniskach, dla chętnych odprawiał polowe Msze św. - Starałem się przyjąć hasła wolności, prawdy i miłości, które przyświecały ruchowi hipisowskiemu i nadać im wydźwięk ewangeliczny. Gdybym tego nie zrobił i od razu próbował narzucać kościelne kryteria, z pewnością zostałbym odrzucony – mówi. 
Od 1978 r. ks. Szpak organizował również pielgrzymki na Jasną Górę, w których uczestniczyła młodzież hipisowska. Pierwsza garstka pątników dołączyła do jednej z grup pielgrzymki warszawskiej. Co roku do Częstochowy szło coraz więcej osób. Gdy liczba przekroczyła już 500 pielgrzymów, postanowiono utworzyć odrębną grupę. 
Od 1982 r. w pielgrzymkach organizowanych przez ks. Szpaka, oprócz hipisów uczestniczą także przedstawiciele innych subkultur młodzieżowych. Pątnicy Pieszych Pielgrzymek Różnych Dróg wyruszają na Jasną Górę z różnych miejscowości. W 2008 r. roku pielgrzymka odbyła się po raz 31. Najpierw pątnicy z wielu krajów spotkali się w Brukseli, skąd autobusami przyjechali do Warszawy, by pieszo dotrzeć na Jasną Górę. 
Obecnie ks. Szpak pracuje w Rzeszowie, prowadzi młodzieżową orkiestrę z chórem, który koncertuje zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych