Jesteś tutaj: Strona główna / Widowisko muzyczno-taneczne chóru i ork. Echo Sacrosongu z Rzeszowa Stworzyciel Świata i Człowieka

Widowisko muzyczno-taneczne chóru i ork. Echo Sacrosongu z Rzeszowa Stworzyciel Świata i Człowieka

2015-01-01

Ks. Andrzej Szpak SDB Rzeszów, 30.03.12.

 

Słowo wprowadzająceNarrator….: /idea, cel spotkania/ Wzrost laicyzacji i ateizmu domagają się odniesienia świata i człowieka do Stwórcy oraz obrony Prawdy o stworzeniu, która zawarta jest w Piśmie św. Także poszukiwania sposobu dialogu religii i kultur, stworzyły razem Ideę Festiwalu święta stworzenia świata i człowieka pod nazwą „Sacrosong”. Ideę rzucił polski pisarz Antoni Gołubiew, podjął kard. Karol Wojtyła, a organizatorem stał się polski duchowny ks.Jan Palusiński. Obecne Oratorium jest cząstką tych zamierzeń pod kierownictwem ks. Andrzeja Szpaka, w wykonaniu „Echo Sacrosongu”, 45-osobowego chóru i orkiestry młodzieżowej z Rzeszowa.

Wstęp: Narrator: „na początku stworzył Bóg niebo i ziemię „Każdy widział filmowy zapis skomplikowanego procesu, np. rozwoju motyla. Wielotygodniowy cykl, począwszy od złożenia jaja, aż do przemiany w pięknego owada, można zmontować w 10-sekundowy proces. Z czymś podobnym mamy w Księdze Rodzaju. Jest on jakby „filmowym skrótem” stworzenia świata. Gdy czytamy o siedmiu dniach stworzenia, myślimy o tygodniu. Miara ta jest symboliczna. Oznacza, że stwarzanie dokonywało się stopniowo, etapami, aż do doskonałości dnia siódmego. W tym dniu Bóg odpoczywa z nami i świętuje.

Echo Sacrosongu z ruchem scenicznym / szarfy/ Budujemy Kościół Boży Hymn Sacrosongu – Ekumeniczne słowa Jana Pawła IIchór z wszystkimi

Psalm 148”, wygłasza: ks. A. Szpak „Chwalcie Pana z niebios, chwalcie go na ziemi i na wysokościach. Chwalcie słońce i księżycu, chwalcie gwiazdy świecące. Chwalcie Go nieba i chmury, zwierzęta i ptaki…

Pieśń chwały –/refr. Te Deum laudamus - Tyś Bogiem na wieki/: sł. Jan Piecuch, muz. Edward Bury,

Część I. Narrator: I rzekł Bóg: niech się stanie…i tak się stało”.

Pierwszy opis stworzenia: „Bóg Elohim jest w nim jedynym Stwórcą. Bóg stwarza przez słowa, które wypowiada: I rzekł Bóg…. I tak się stało. Jego działanie polega na rozdzielaniu światła od ciemności, lądu od morza i porządkowaniu stworzeń. Przed stworzeniem nieba i ziemi nie istnieje nic poza Stwórcą. Od Niego pochodzi świat nieożywiony a więc rośliny i wszelkie gatunki zwierząt. Swoje dzieła Pan obdarza. błogosławieństwem. Bóg stwarza w końcu mężczyznę i kobietę na swój obraz i podobieństwo. Elohim widzi, że wszystko było dobre.

Zespół taneczny: Stwórca i Duch Św. woda, niebo-na melodii Przyjdź do mnie Boże

Echo Sacrosongu: A uczniów było 12-stu sł. Marek Skwarnicki m. Edward Bury - chór i orkiestra

Homilia poetycka:„Namiot spotkania” tekst: Alicja Baluch, wygłasza: ks. A.Szpak

Pan Bóg w ogrodzie jak wietrzyk /zbliżył się do człowieka

Będę ci ojcem powiedział / ty chodź moimi drogami

Poślę przed tobą anioła / prowadzić cię będzie do nieba

Poda ci rękę przez kładkę / otuli skrzydłem od mrozu

Ja jestem powiedział Stworzyciel / Bóg ojców waszych i dzieci

Abraham Mojżesz i Jezus / są pełni mocy przeze mnie

Chleb przełamany z drugim / chór głosów pieśń dziękczynienia

Święto Stworzenia dla wszystkich / dla których Bóg światłem i tarczą

W Imię Twoje: /wznoszono miecz, ale także sięgano gwiazd/ sł. Zbyszko Bednorz, muz. Marian Sawa

Część II. Narrator: I rzekł Bóg: „niech ziemia napełni się zielonymi roślinami”, wody niech się zaroją wszelkimi rybami a ptactwo niech lata nad ziemią”… Są pewne podobieństwa w innych starożytnych opisach stworzenia, jednak biblijny opis jest niezależny od wszystkich kultur. Dla porównania, tak zaczyna się babiloński epos Enuma Elisz o stworzeniu świata: „Gdy jeszcze u góry niebo nie było nazwane, a na dole ziemia nie miała imienia, jeno Abzu, ich rodziciel i Mummu-Tiamat, która ich wszystkich zrodziła, gdy jeszcze żadnej nie sklecono chaty, w jednym ciele mieszali swe wody”….

.Zespół taneczny: Stwórca i Duch Św: ziemia, drzewa, ptaki, /na melodii:„Czarna Madonna”/

Echo Sacrosongu:

Nie mam srebra ani złota sł. Maria Józefacka m. Jan Walczyński, Artur Krause – chór i ork

 

Homilia poetycka: sł. Marek Skwarnicki „Ogród świata, wygłasza: ks. A.Szpak W ogrodzie życia, w ogrodzie świata cisza rozpina skrzydła ptaka Słońce się kąpie w pianach strumieni, drzewa kołyszą smugami cieni Kwiaty słuchają głosów motyli, niebo ku morzu z ufnością się chyli Błękit z błękitem, zieleń z zielenią, płyną po ziemi i ponad ziemią Ze snu srebrnego woda się budzi, w ogrodzie świata, w ojczyźnie ludzi

 

Mój dom sł. Czesław Ryszka, m. Franciszek Kolecki – solo Natalia Piątek

 

Część III: Narrator: I widział Bóg, że wszystko co stworzył było dobre.

Święta – geometria – w - przyrodzie - Langdon przeszedł do następnego slajdu. – zbliżenia główki kwiatu słonecznika z nasionami.- Nasiona rosną w dwóch przeciwnych sobie spiralach. Czy ktoś potrafi powiedzieć, jaki jest stosunek średnic obrotu kolejnych spirali? - Fi? – spytali wszyscy chórem. - Strzał w dziesiątkę. – Langdon szybko zmieniał slajdy. – Spiralnie układające się płatki szyszki sosny, układ liści na łodygach roślin, segmentacja owadów – wszystko to wykazywało zadziwiające posłuszeństwo boskiej proporcji Fi. - Nikt nie rozumiał boskiej struktury ludzkiego ciała lepiej niż Leonardo da Vinci. Ekshumował nawet zwłoki, żeby mierzyć dokładne proporcje budowy kostnej człowieka. On pierwszy wykazał, że ludzkie ciało jest dosłownie zbudowane z elementów, których proporcje wymiarów zawsze równają się Fi.

Zespół taneczny: Stwórca i Duch Boży: słońce, księżyc, gwiazdy do melodii „Światła nocy

Echo Sacrosongu: Nie lękajcie się sł. parafr. Psalmu, muz.Pałka, arr. Arur Krause

Homilia poetycka: „Kontynuacja”* sł. Maciej Kononowicz, wygłasza: ks. A.Szpak Tropimy Cie krok po kroku, w błyskawicach i w gwiazd mroku W łuku tęczy po burzy i w kosmicznej podróży na glob księżyca. Tropimy Cię wiek po wieku, w bliźnich, w każdym człowieku, w serc uniesieniach – W nadziei, snach, mirażach, w słowie co przeobraża Wszędzie Twe szlaki, wszędzie Twe znaki, wszędzie Twój ślad. Czynimy sobie ziemię poddaną, mnożymy świat.

Prośby -

Część IV: Narrator Uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze na tle melodii „Czuwająca Bóg, stwarzając Adama lepi go z prochu ziemi, a potem tchnie w niego życie. Świat stwarza słowem a człowieka dotykiem. Człowiek staje się istotą napełnioną Bożym tchnieniem. Potem stwarza Eden-Raj na wschodzie. Wschód symbolizował światło i życie. Człowiek otrzymuje od Boga miejsce pełne wszelkiego dobra. Jest on jednak wciąż samotny dlatego stwarza mu kobietę, z którą może się dzielić całą treścią życia. Bóg zasadził jednak drzewo, którego owoców nie pozwolił ludziom spożywać. Jeden, pozornie błahy zakaz, a jego złamanie może dać człowiekowi nieograniczone możliwości –taka była przebiegła wersja węża: „Będziecie jako bogowie znali dobro i zło”.Tymczasem to co poznali to własną nagość. Ewa zapłaciła bólem rodzenia, mężczyzna trudem w pocie czoła. Bóg jednak obiecuje, że potomstwo niewiasty pokona węża i zło.

Taniec:-Oczekiwanie z Maryją na Zbawiciela do mel: Zwiastowanie, s.Jad..Korczakowska, m.Józ.Szwed

 

 

Echo Sacrosongu:

Kiedy będę do Ciebie szedł : M.A.Wasilewski, m. Fr. Kolecki-wygłasza lub śpiewa x. A. Szpak

 

Homilia poetycka: „Światło płynie ze słowa”, tekst: Alicja Baluch, wygłasza: ks. A.Szpak

Wznoszę swe oczy ku górom, skądże nadejdzie mi pomoc

Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię

Najpierw oddzielił on światło / niech ciemność go nie przesłania

Potem stworzył planety i / kwiaty na końcu człowieka

Wszystko powiedział jest dobre / to tak na zawsze zostanie

Szkoda że wąż się przyczołgał / i jabłko spadło na ziemię

Człowiek w skórze zwierzęcia / opuścił rajskie ogrody

Teraz wciąż woła do Pana / a Bóg go zawsze wysłucha

Ci którzy Panu ufają / śpiewają w Święto Stworzenia

Niech zawsze Bóg będzie z nami / blask i majestat w nim mieszka

 

Jesus Christ You are my life chór z wszystkimi

Słowo końcowe: idea integracji narodów, cywilizacji miłości, dialogu modlitwy i kultury..

Echo Sacrosongu:
Nie będziemy nigdy sami sł. Jacek Łukaszewicz, muz. Panajot Bojadżijew: taniec z kulą całego zespołu

 

 

BIS!
Barka sł. Stanislaw Szmidt m. Stanisław Szmidt - piosenka popularna

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych