Jesteś tutaj: Strona główna / SYMPOZJUM NAUKOWO – ARTYSTYCZNE „ŚWIĘTO STWORZENIA ŚWIATA I CZŁOWIEKA

SYMPOZJUM NAUKOWO – ARTYSTYCZNE „ŚWIĘTO STWORZENIA ŚWIATA I CZŁOWIEKA

2015-01-04

źródło zdjęć: http://www.kanoniczki.pl/index.php/news/z-kraju/364-swieto-stworzenia-swiata-i-czlowieka

Dnia 29. XI. b.r. odbyło się w Krakowie, w auli inspektoratu i seminarium, drugie sympozjum naukowo –artystyczne, którego tematem było Święto Stworzenia Świata i Człowieka . Opracowaniem programu zajął się ks. Andrzej Szpak .W przygotowaniach do tej imprezy religijnej wzięli również udział świeccy wolontariusze. Nadzór honorowy i medialny objął nad całością Ksiądz Inspektor salezjańskiej prowincji krakowskiej: Dariusz  Bartocha. Zamierzeniem organizatorów było połączenie  części   teoretycznej (naukowej)  sympozjum z  dorobkiem    artystycznym   Ruchu  Sacrosong ,stąd udział w nim różnych zespołów i artystów reprezentujących repertuar poświęcony tematyce związanej z Bogiem Ojcem.

Celem sympozjum było uzasadnienie potrzeby wprowadzenia Święta Stworzenia Świata i Człowieka , jako kultu Boga Ojca oraz zwrócenie uwagi na potrzebę rozwijania dialogu wśród przedstawicieli różnych kultur i religii. Zasygnalizowano także problem islamizacji Europy i reszty świata oraz prześladowań chrześcijan przez muzułmanów. Na początku ks. Andrzej Szpak przedstawił krótką historię Festiwalu Piosenki Religijnej Sacrosong oraz jego przewodnią ideę, którą było święto stworzenia. Z projektem tego święta wystąpił na łamach Tygodnika Powszechnego około roku 1958- Antonii Gołubiew - polski pisarz, który widział potrzebę utworzenia odrębnego dnia świątecznego, mającego upamiętniać fakt stworzenia świata i człowieka. Jego idea stała się podstawą do zainicjowania corocznych wydarzeń religijno-muzycznych o nazwie Sacrosong. . Pierwszy w Polsce, tego typu Festiwal Piosenki Religijnej, odbył się w 1969r. Był to rodzaj festiwalu muzyki i piosenki religijnej, któremu towarzyszyła modlitwa i refleksja. Sacrosong jako Święto Stworzenia Świata i Człowieka popierał i otoczył swoim patronatem Kardynał Karol Wojtyła; pomocy nie zaniechał nawet po wyborze na Stolicę Apostolską. Dzieło Sacrosongu było wielkim wkładem ludzi różnych dyscyplin kultury : kompozytorów muzyków, poetów, pisarzy w dzieło ewangelizacyjne XX i XXI wieku. Ruch Sacrosongu kładł nacisk na ekumenizm i dialog międzyreligijny.

Tegoroczne sympozjum składało się z kilku części .W części naukowej wzięły udział osoby duchowne: Ks. prof. dr hab. Marian Graczyk SDB(„Consecratio mundi”) Ks. dr Roman Mazur SDB(„Idea Stworzenia w Nowym Testamencie”) Ks. dr Tadeusz Szaniawski („Liturgiczne Święto Stworzenia”), Ks. Andrzej Szpak SDB(: „Aktualność i potrzeba „Ruchu Sacrosongu” wraz ze Świętem Stworzenia i „nabożeństwem twórczości” ), Panie Sługi Jezusa –Kielce (Historia łaskami słynącego obrazu Boga Ojca) oraz osoby świeckie dr Karolina Kmiecik-Jusięga: „Ignatianum”(„ Atrakcyjność Salezjańskiego Kościoła Młodych” jako alternatywa współczesnej popkultury), mgr Aleksandra Majewska ( „Prezentacja, analiza i promocja książki ks. Jana Palusińskiego o Święcie Stworzenia Świata i Człowieka) Na zakończenie części referatowej odbyła się dyskusja plenarna, którą prowadził Ks. dr Kazimierz Kurek przy współudziale Ks. Andrzeja Szpaka. nt.: Kult Boga Ojca szansą na dialog różnych religii i kultur”. Ważnym momentem w tej części było odczytanie listu do Sekretarza ONZ, z propozycją ustanowienia Międzynarodowego Dnia Stworzenia Świata i Człowieka. Oferta ta została zaakceptowana przez uczestników sympozjum. Na uwagę zasługują wnioski zaproponowane uczestnikom sympozjum, dotyczące szerzenia się kultu Boga Ojca na terenie różnych diecezji w Polsce. Również ważne jest przy tym aktywizowanie laikatu do spędzania czasu weekendowego na świętowaniu ku czci Stwórcy oraz podjecie prób zmierzających do ustanowienia przez Kościół Katolicki, Święta Stworzenia Świata i Człowieka, przypisanego Bogu Ojcu, za mnóstwo cudownych zrządzeń, jakie się dokonują w świecie i wśród nas za jego przyczyną.

W części artystycznej sympozjum wystąpił między innymi zespół „Echo Sacrosongu” z Rzeszowa ,założony przez ks. Andrzeja Szpaka, z „Misterium stworzenia rodziny”, obecnie pod dyr. Pawła Dubiela i Katarzyny Feret oraz „Organum”- chór i ork. symf. ( Kraków) z koncertem ku czci „św. Jana Pawła II, patrona Sacrosongu”, pod dyr. Bogusława Grzybka. Ciekawą i aktualną propozycją artystyczną okazał się spektakl prof. Alicja Baluch „Boski fenomen małżeństwa” w reż. Małgorzaty Maciejewskiej.

Uwieńczeniem wystąpień naukowo- artystycznych była Msza św. z homilią wygłoszoną przez wikariusza inspektorialnego salezjańskiej prowincji krakowskiej, ks. Adama Paszka. Po Mszy św. odbyła się biesiada z piosenkami Ruchu Sacrosongu i Młodzieży Różnych Kultur oraz prezentacja poematu o Stworzycielu , z tekstem opracowanym przez Sarę – Joannę Olbrychtowicz. Wizualizacja teatralna została przygotowana przez reżyser Aleksandrę Barczyk a wystąpił zespół „Zatrzymać Obrotówkę” ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie .

Proponowane Święto Stworzenia Świata i Człowieka w niedalekiej przyszłości powinno mieć wymiar ogólno-kościelny, przy zachowaniu należnych procedur liturgicznych. Istnieje, zatem potrzeba opracowania podstaw teologicznych i filozoficznych tego święta jako wspólnego dla wszystkich religii. Dla urzeczywistnienia tych zamierzeń potrzebne jest wsparcie doktrynalne i dogmatyczno-duszpasterskie.

Musimy pamiętać , że dzisiejszy świat nie musi być zatem przeszkodą dla człowieka wierzącego: Chrześcijanina, Żyda , Muzułmanina czy przedstawicieli innych wyznań , ponieważ jest przecież stworzony , zbawiony przez Jednego Boga i każdy z nas ma obowiązek budowania w nim „Cywilizacji Miłości i Pokoju”. Zatem Święto Stworzenia Świata i Człowieka z wiarą w Jedynego Boga może stać się sprawczą siłą w leczeniu świata poprzez szerzenie ekumenizmu i dialogu różnych kultur i religii. Święto to z pewnością przyczyni się do odrodzenia duchowego człowieka, wniknięcia w głąb tajemnicy Boga i otworzenia się ludzi na miłość bliźniego.

Małgorzata Pelc

3 komentarzy

Ivo
2015-01-11 00:52
Nie jestem wielkim teologiem ale z nauki religi pamiętam - czasem może lepiej się rozumie jak się ma mniej wiedzy - taki paradoks: 1. Jest jeden Bóg 3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty. Proste?Proste? Brawo !!! Potrzeba nam tego dziś !!!!
szpaku11
2015-01-10 23:04
CAŁE ZYCIE I NAUKA JEZUSA BYŁY KULTEM BOGA OJCA. SMIERĆ I ZMARTYWYCHWSTANIE CHRYSTUSA BYŁY POJEDNANIEM Z OJCEM. KAŻDA EUCHARYSTIA JEST KULTEM BOGA OJCA, PRZEZ CHRYSTUSA W DUCHU ŚWIĘTYM. ISTNIENIE ŚWIATA JEST NIEUSTANNYM OBJAWIANEIM SIĘ OJCA. TO OJCIEC POSLAL SYNA, ABY ŚWIAT ZBAWIŁ.TO OJCIEC, KTÓRY "JEST W SYNU DOKONUJE WSZYSTKICH DZIEŁ". CHRYSTUS BEZ OJCA NIE ISTNIEJE. JEZUS NIE CHCIAŁ ZATRZYMYWAC KULTU NA SOBIE TYLKO KIEROWAŁ GO KU OJCU. MODLITWA "OJCZE NASZ" JEST PROGRAMEM ZYCIA JEZUSA I MA BYĆ TAKZE NASZYM PROGRAMEM. ISTOTĄ SYMPOZJUM BYŁ OJCIEC.
Sara z Mamą
2015-01-05 11:23
"świat - zbawiony przez Jednego Boga" - ??? Stworzony - tak, jednak po upadku i wygnaniu z Raju - Zbawiony w Jezusie. Jesteśmy Zbawieni przez wiarę w Jezusa, zbawieni przez Łaskę, tj. przez dobrowolne przyjęcie Łaski Zbawienia w Jezusie. Dostęp do rajskiego drzewa życia został nam odcięty na długie wieki, i to dopiero Jezus stał sie dla nas Drzewem Życia - dającym życie wieczne. ... Po co by nam chrześcijanom był Człowiek-Bóg i BożeNarodzenie w którym dokonało się Wcielenie Słowa Bożego, gdyby Bóg - bez Wcielenia nas zbawił ?, - bez śmierci Krzyżowej, Zmartwychwstania i /Oczekiwanego/ Powrotu w Chwale ?, bez zesłania Ducha Świętego ? - Nie Zbawił nas bez Jezusa i Najprawdziwszej Prawdy o Nim - zawartej w Piśmie Świętym - w całej Biblii. ... Uznajemy, że inne religie posiadają ziarna zbawczej łaski i modlimy się aby otworzyły się na przyjęcie Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie - Zbawicielu, którym jest Jezus Syn Boży. Święto Boga Ojca to oczywiście wspaniała preewangelizacja - przygotowanie gruntu pod zasiew Słowa Bożego - tak jak protoewangelia zawarta w Księdze Rodaju / Rodz. 3.15. /.

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych