Jesteś tutaj: Strona główna / Duch Święty i znaki Żywego Kościoła

Duch Święty i znaki Żywego Kościoła

2016-05-15
Najpierw dzisiejsze słowo Boże z Dziejów Apostolskich, które nazywamy Ewangelią Ducha Świętego, bo ukazuje ekspansję Kościoła w ówczesnym świecie. W Wieczerniku było 9 dni modlitwy i czuwania. Potem znaki Ducha Świetego: wicher, ogień, różne narody słyszą mowę Piotra we własnym języku. Nawraca się i chrzci 3 tysiące ludzi. Początek rozwoju potęgi Kościoła. Apostołowie otrzymują aktywne dary. Siły daje im obecność Matki Jezusa. Realizuje się Kościół Miłości wzajemnej lub inaczej miłość Kościoła.
Św. Pawel w liście do Koryntian zaznacza szczególne łaski Ducha Świetego, tj. charyzmaty do posługiwania w jednym Kościele. Bóg Duch Święty –to dusza Kościoła, którego Głową jest Chrystus, a my jego członkami mającymi różne zadania. Nawet Osoby Boże mają różne zadania w świecie. Ojciec- Stwarza Chrystus- Zbawia, Duch Święty –Uświęca.
- Św. Jan zapisuje w ewangelii fakt obdarowania przez Jezusa swoich uczniów szczególnym darem Ducha Świętego, władzą rozgrzeszania czyli jednania z Bogiem.
Dzisiaj Wieczernikami Ducha Świętego, w których mówi się wszystkimi językami są sanktuaria Maryjne. Jest ich w świecie tysiące ale są bardzo znaczące jak: Częstochowa, Lourdes, Fatima, Gwadelupe, Wilno, Levoci, Altetting. A objawienia Maryi, Matki Kościoła i wszystkich narodów to jakby kolejne zstąpienia Ducha Świętego. Maryję w Medjugorje odwiedza 10 mil. pielgrzymów rocznie. Do Maryi w Częstochowie wybiera się tylko w ciągu wakacji ok. 200 tys. młodzieży i tysiące obcokrajowców. U Maryi wszyscy są jej umiłowanymi dziećmi.
Duch Święty to Solidarna Wspólnota Kościoła, ale każda wspólnota musi mieć minimum organizacji. Można powiedzieć, ze Duch Święty jest głównym Organizatorem wszystkich dzieł Kościoła. Obecnie żyjemy 1050 leciem chrztu, pamiętamy pielgrzymki św.Jana Pawła II. To milionowe tłumy i trzeba było przewidzieć wszystkie elementy organizacji. Bez Ducha świętego który działa przez organizację Kościoła nie ma nic. Dobra organizacja to Kościół.
Widziałem 12 lat takie akcje na Europejskim Spotkaniu Młodych Taize. Jak na to Ekumeniczne dzieło Ducha Świętego przybywa z całej Europy młodzież różnych wyznań. W Paryżu było 100 tys.osób. Modlą się wspólnie tą samą melodią, lecz różnymi językami. 100 tys. ludzi je gorący posiłek w ciągu 2 godz. na jednym placu i zostawia go czyściutkim.
A co czeka organizatorów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie? Jakie mogą być kolejki do restauracji, sklepów, czy toalet? Ale byłem z Janem Pawłem II na ŚDM w niewielkiej Częstochowie w 1993 r. Było 1,2 mil. młodzieży. I wszystko wypadło pięknie i skończyło się dobrze.
Organizujemy 38 pielgrzymkę młodzieży różnych dróg z Krakowa na Jasną Górę. To też dzieło Ducha Świętego. Trzeba objechac najpierw 25 parafii, namówic księży proboszczów do przyjecia pielgrzymki, potem potwierdzić prośbe mailem, zamówić noclegi u dyrektorów szkoł i wyżywienie dla 250? osób, rozłożyć etapy na każdy dzień, znaleźć transport bagaży, służbę porządkową, stworzyć program duszpasterski, turystyczny, a potem prowadzić konferencje, homilie, piesni pielgrzymkowe. Z werwą czyli Duchem Świętym porwać idącą młodzież do wiary, dawniej pomagać narkomanom walczącym z nałogiem, strzec 80 dzieci. I widzieć jak młodzież ewangelizuje młodzież przez piękne świadectwa.
Duch Swięty to modlący się Kościół na całym świecie i w poszczególnych parafiach. W Wieczerniku 9 dni. Wczoraj w odbywały się wigilijne czuwania. w Krakowie w 7-miu kościołach. Modlący się dzisiaj Kościół to: Msze św. i przeróżne nabożeństwa: różańcowe i majowe, brewiarz całego Kościoła, adoracje, a także tańce murzyńskie, dziękczynienia, błagania, uwielbienia, prośby, przebłagania i modlitwa każdego chrześcijanina. Moja mama miała taki gruby przedwojenny modlitewnik z cieniuteńkimi kartkami, w którym było wszystko. Między innymi dlatego syn został księdzem.
Duch Święty to Jedność Ojca i Syna. To Synteza wszystkich syntez: rodzinnych i społecznych, a także fizycznych, np życiodajnej wody H2O. Duch Święty z chaosu wyprowadzał cudowny wszechświat. Duch Święty to biocenoza, symetria, dlatego to Bóg Piękna. Błogosławieni, którzy z Nim wprowadzają Pokój, Ład, harmonię, bo Piękno zbawi świat.
Chrystus prosił Ojca o Jedność w Kościele i świecie. „Ojcze spraw, aby oni stanowili jedno jak Ty we Mnie a ja w Tobie, aby oni stanowili jedno w nas. To wielka misja Ducha”.
Papież Franciszek mówi: „Osiągnięcie jedności we wspólnocie chrześcijańskiej, parafii, diecezji, instytucjach chrześcijańskich w rodzinach chrześcijańskich to jedna z najtrudniejszych rzeczy.
Historia Kościoła, pobudza nas do wstydu, bowiem były i są wojny wśród chrześcijan. Przez zawiść diabła grzech wszedł na świat, w media. Świat widząc podziały między uczniami Chrystusa doświadcza zgorszenia. Dlatego trzeba prosić Boga o przebaczenie z grzechów przeszłości i dnia dzisiejszego. Franciszek zachęcił do modlitwy o łaskę wzajemnej miłości we wspólnotach, w parafiach, diecezjach oraz łaskę ugryzienia się w język, bo zła mowa niszczy bliźniego.
Odnośnie Europy. Integrować mogą tylko ci, którzy wiedzą, że Europa zawsze składała się z różnych języków, kultur i tradycji i że największym jej zagrożeniem - nie jest nieustanne napięcie pomiędzy kontrowersyjnymi poglądami, ale próba narzucenia jednolitego myślenia wykluczającego wszystkich innych: różnych kulturowo, językowo, niepasujących do reszty. Jeśli chcemy być silni, musimy się różnić.
Duch Święty to umiejętność dialogu, czyli na takie spojrzenie na drugą osobę, które pozwala dostrzec w niej ważnego rozmówcę, nawet gdyby to wymagało od nas wyrzeczenia, bo ten drugi będzie bezdomnym czy odrzuconym, który burzy nasz święty spokój. Zdolność budowania jedności mają ci, którzy dbają nie tylko o własny portfel lecz ci, którzy nakarmią głodnego, wykształcą ubogiego, dadzą nadzieję tym, którzy ją stracili”.
Wspomnijmy Modlitwę Eucharystyczną w Duchu Świętym
Jezu wierzę mocno, że jesteś prawdziwie obecny w Komunii Świętej.
Kocham Cię nade wszystko i pragnę jeszcze ściślej zjednoczyć się z Tobą.
Pokornie prosimy Cię Ojcze, aby Duch Święty zjednoczył nas wszystkich przyjmujących ciało i Krew Chrystusa. Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości razem z naszym papieżem i całym duchowieństwem.
Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, Tobie Ojcze Wszechmogący w Jedności Ducha Świętego wszelka cześć i chwała przez wszystkie wieki wi
Na koniec poezja Zielone Świątki: Joasia Olbrychtowicz
Duchem Świętym olśnieni i odnowieni jak kwitnące - śmiejące się śnieżnie jabłonie Ciebie Święty - Żywy Boże - pełni jak słodkim kolorem rozwinięte snów magnolie.
Tacy radośni - westchnieniem wiosny orzeźwieni, Bożego Ducha mocą wolni wiary szczęśliwym słowem, w pokorze modlitw i w niedoli posłuszni Wichrowi
Radością nieba z kolan podniesieni, my - przebudzone drzewa otwieramy ufnie dłonie, Zielonym Świętem roztopionymi oczami wpatrujemy się w Pańskie Słońce, ducha wiosnę!
Śmierć choć uplotła gniazdo w czeluściach ziemi przegrała nierówną walkę z życiem. Płomienie Żywe rozpaliły odrętwiałe dusze, Pan na skrzydłach naszą słabość niesie.
Cudów deszcze gorące kruszą serc twardą skorupę, obfitość mnoży się chwila za chwilą. Miłość rośnie łaska po łasce, wiosny ogrodem - przechadza się Ojciec Ogrodnik;
Opatruje, leczy smutek zranionych stworzeń, Duchem Świętym szczepi dusze - winne krzewy... Oddechem łagodnym napełnia po brzegi uzdrowienia rzeki, aż do wylania błogosławieństw”!

A. Szpak10 komentarzy

Zbuntowany
2016-05-26 15:09
Dla osłody proponuję przepiękny filmik. Zresztą sami się pr zekonajcie.https://www.youtube.com/watch?v=P73REgj-3UE
Sara (J.O.)
2016-05-25 18:32
Tzn. można liczyć na to że jesteś obecny sercem !
Herbert
2016-05-25 17:55
przeciez zegnam sie tylko z forum internetowym
Sara (J.O.)
2016-05-25 17:19
Herbercie, zostań!, pokochaj ... nawet w sprzeczce, - przecież byłoby sztucznie , gdyby była sama sielanka !
Herbert
2016-05-25 16:56
Bardzo przepraszam, ze mnie niepotrzebnie ponioslo. Pozegnam sie, Herbert
Sara (J.O.)
2016-05-25 12:54
Chwileczkę , " moje" zaproszenie na Ogólnopolskie Czuwanie Modlitewne, czy kamera na gniazdo bocianie to nie jest moja grafomania , ale zaproszenie od większej ilości osób, więc nie było celowym zniechęcać moim akurat imieniem , które jak widać z grafomanią się nieszczęśliwie kojarzy !!!
Herbert
2016-05-25 08:47
Co to za nowa maniera ze jedna osoba podpisuje sie pod rozynymi nickami (andreo merkan, takze sara-jonao...). Uwazam ze to nieuczciwie, sugerujowac ze nie jest sie grafomanen...
bocianie gniazdo na żywo
2016-05-23 20:34
https://www.youtube.com/watch?v=tP_v3LdZ0fA
Eleonora ...
2016-05-23 16:33
KAŻDY NOWY DZIEŃ PRZYNOSI ŚWIEŻE SIŁY I OŻYWCZE INSPIRACJE ...
a.m.
2016-05-22 11:22
POJEDNANIE ... . Podaję rękę jak chleb na zgodę szczerze ... Niech z oka spłynie ci sól ... !! Ciasto rozczynimy chlebne ... I wierzę że utoczymy bochen ... wypieczemy radośnie chleb na wspólny braterski stół ... [ Maria Majchrzak 1926 r. ]

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych