Jesteś tutaj: Strona główna / Szczególna Wigilia w Krakowie. Program ideowy.

Szczególna Wigilia w Krakowie. Program ideowy.

2016-12-16

 

Idźcie i głoście”! To hasło obecnego roku kościelnego. Chcąc innych karmić Bogiem, sami się Nim nakarmijmy i napelnijmy. Żeby dawać Boga, trzeba Go samemu mieć. Być z Nim w zażyłości, w Komunii świetej. Jezus przychodzi z Nieba. Widzimy, że Bóg ma Syna, który się rodzi w tym, kto Go zaprosi. Ewangelia tego dnia będzie mówić o rodowodzie Jezusa. My też jesteśmy z Jego rodu. Teksty o Bożym Narodzeniu są bardzo podniosłe.

 

Msza św. wigilijna to to Uczta Mesjańska. Królestwo Boże wśród nas, w naszych rodzinach, w naszej ojczyźnie.

 

Chrystus żyje wśród nas. Przychodził tutaj w Krakowie do sw. Faustyny 63 razy.

Tu były w tym roku światowe dni młodzieży. Tu był papież, tu było 2 mil. młodzieży. Z Krakowa w tym roku wychodziła nasza pielgrzymka.

 

Wigilia to piękny dzień kultury polsko-katolickiej. To nasza tożsamość narodowa.

W środku kręgu naszych rodzin stać będzie choinka jak ognisko skupiająca nasze serca i umysly. Będziemy mówić z czym nam się kojarzy choinka, rajskie drzewo...

 

Niech każdy z nas stara się o wspaniałą atmosfere, pozytywne klimaty. Ta atmosfera to rozmodlenie w Duchu Świętym. Trzeba nam Go sprowadzić przez święte kolędy, psalmy Taize lub wezwania „Duchu Święty przyjdź, niech miłość zagości w nas”. On jest Wszechmiłością i Wszechmocą zdolną wyzwolić w nas nadnaturalną euforię...

 

Nasze spotkanie wigilijne to wspaniałe Misterium Pokoju...Łańcuch rąk i wielka modlitwa Ojcze nasz, abyśmy byli jedno”, jak modlił się Chrystus.

 

Wigilia to Misterium Pojednania, dlatego przekażemy sobie znak pokoju. Darujemy urazy, przebaczymy winy, jak i Bóg odpuszcza nam każdego dnia. Bedziemy naśladować czułość naszego Ojca w Niebie, jak dobry papież Franciszek.

 

To święto jest też świętem Boga Ojca, „który tak umiłował świat, że zesłał swego Syna, aby każdy kto w Niego wierzy osiągnął szczęście wieczne”. Dlatego w części artystycznej jak na festiwalu święta stworzenia swiata i czlowieka zaśpiewamy kilka piosenek Sacrosongu o charakterze kolędowym: „I słowa stawa się Ciałem, Kantyczka, Dar Betlejemskiej stajenki, Nie trwóż się Mario”. Będzie solista...

 

Przydałaby się jakaś pomoc artystyczna. Może ktoś umie na czymś grać , przywiezie instrument lub tamburyn, flet, skrzypce, gitarę? Żebysmy nie musieli sprowadzać jakiejś kapeli salezjańskiej lub salwatoriańskiej. Jednak my stwórzmy radosny chór kolędowy. A kiedy późnym wieczorem wyjdziemy na Rynek Krakowski, tuż tuż obok nas, to może ktoś się popisze fajerwerkami. Nie szczędźmy sobie i naszym dzieciom niepowtarzalnych przeżyć. Szpaku.

8 komentarzy

andreo
2017-01-04 13:31
ŻEBY SIĘ BYŁO, ŻYŁO, CHCIAŁO, MIAŁO, DAŁO … !! A n d r e o M e r k a n Śliwnica, 3 stycznia 2017 A.D. ABY SIĘ PRZEZ CAŁE SWOJE WZGLĘDNIE DŁUGIE I DOBRZE PRZEŻYTE ŻYCIE, MOCNO DOGŁĘBNIE ZIEMIĘ PRAWDZIWIE Z PASJĄ DOTYKAŁO … !! Cała Europa / w tym POLSKA / , Ameryka, Afryka, Australia, Azja … weszły w ROK PAŃSKI … od Narodzenia JEZUSA CHRYSTUSA 2017 Anno Domini … !! Może docenią ostatecznie … stanowiącą FUNDAMENT … OSOBĘ BOSKĄ ŚWIATOWEGO POKOJU i POJEDNANIA … !?!?! 1 stycznia / przedwczoraj /w Nowy Rok – w Niedzielę – w Święto – w Dzień Boży … w Kościele słyszałem, że Ten Rok w POLSCE … będzie ROKIEM SKUPIENIA WOKÓŁ NAJWAŻNIEJSZYCH WARTOŚCI … i będziemy SIĘ MODLIĆ … , aby Te Najważniejsze Wartości … BRONIĆ … i OBRONIĆ ….. ….. ….. !! Szkoda, że wczoraj znów … w Radiu MARI JA … użyto zwrotu antyludzkiego: „ zasoby ludzkie „ … , a nie Podmiot starań Straży Pożarnej: - LUDZIE … , CZŁOWIEK … , zwierzęta, mienie … !! Księże redaktorze, strażacy to ludzie, a nie zasoby ludzkie … !! Bardzo ważne jest jednak … mocne trwałe i twarde – charakterne upamiętnianie Ludzi w POLSCE, którzy ratowali przed zagładą Żydów z narażeniem życia własnego … !! Dobrze będzie, gdy samozwańczy pretendenci do rządzenia światem … i wszelkiej maści zakłamywacze prawdy i rzeczywistości, będą wiedzieli i pamiętali … przed BOGIEM PRAWDZIWYM … !! I być może obudzi się ich … do wszelkich dobrych rozliczeń SUMIENIE … !! HARCERSKI HYMN … ( zaczyna się tak) : - Wszystko co nasze POLSCE oddamy … , więc idziem RAZEM … , by Razem ŻYĆ … !! Świty się bielą – Otwórzmy Bramy … !! Z BOGIEM ZWYCIĘŻYM – Z BOGIEM NAM IŚĆ … !! Ścielimy tapczan – Wdziewamy buty traperskie … i idziemy w górzysty las … !! Dziś lekcje szkolne … i religijne nie będą w klasach … !! W lasach tętniących życiem … dziś oświecimy od serca mózg … !! CZUWAJ – PRZEMYŚL … !! HONOR – OJCZYZNA – BÓG … !! DIOS – HONORO – PATRIA … !! O – Ojczyzna, N – Nauka i C – Cnota … !! Żeby się Było! Żeby się Żyło! Żeby się Chciało! Żeby się Miało! Żeby się Dało! TREBUNE TUTKI – Górale z Białego Dunajca … śpiewają dziarsko Tak: - Ginie góralska wiara, ginie góralska wiara … . Hej, Nadszedł Czas … ! Ciupazecki mocno trzymać! TRADYCJI Pilnować … !! HAJ … !! # # # # # # # * T # # # @ $ ###### * * # # # # # # #
...
2016-12-31 21:52
Niech w Twoim sercu zagości Dzieciątko, poczuj Go całym sobą. Niech blichtr otaczającego świata, jego hałas, pospiech i problemy nie zagłuszą tego cichego głosu,szeptu, przeznaczonego Tylko dla Ciebie. Z najlepszymi Życzeniami : - ) Elbajka
...
2016-12-31 21:31
NOWY ROK PAŃSKI 2017 - TWÓRCZY w prawdzie, pokoju, harmonii - oby był zwycięstwem DOBRA ... !! - andreo
...
2016-12-21 13:52
Razowych przaśnych ... w koszuli krasuli ... w robaczka chałacie ... Świąt Bożego Narodzenia ... życzę z serca ... Siostro i Bracie ... !! - Edessa
takajedna
2016-12-19 21:31
Namawiałam Andrzeja na zorganizowanie spotkania i miałam szczerą chęć tam być z Wami.Ale ponoć ,jak chcesz pana Boga rozśmieszyć, to sobie dobrze wszystko zaplanuj. Więc rozśmieszyłam i nie byłam. Ciałem ,bo duchem owszem Pozdrawiam Was serdecznie.
andreo
2016-12-19 14:55
Fizycznie ze Wspólnotą Ludzi Różnych Dróg na tym w dobroci i braterstwie serc ... czarującym SPOTKANIU WIGILIJNYM nie byłem. Byłem razem Duchem. 17. 12. 2016 napisałem x. Andrzejowi Szpakowi na komórkę: - Bieszczady Górne. Krzemienna. Radość. Słońce. Boski Poemat. Tu Pan Stworzonego Świata lubi być ... i rozmawia nawet z człowiekiem ... !! ... Tego SPOTKANIA WIGILIJNEGO nie zaliczyłbym do Broszurki Reklamowej ... , ale traktuję JE jako część składowa ... BOSKIEGO POEMATU.
andreo
2016-12-19 14:49
Fizycznie ze Wspólnotą Ludzi Różnych Dróg na tym w dobroci i braterstwie serc ... czarującym SPOTKANIU WIGILIJNYM nie byłem. Byłem razem Duchem. 17. 12. 2016 napisałem x. Andrzejowi Szpakowi na komórkę: - Bieszczady Górne. Krzemienna. Radość. Słońce. Boski Poemat. Tu Pan Stworzonego Świata lubi być ... i rozmawia nawet z człowiekiem ... !! ... Tego SPOTKANIA WIGILIJNEGO nie zaliczyłbym do Broszurki Reklamowej ... , ale traktuję JE jako część składowa ... BOSKIEGO POEMATU.
szpak11
2016-12-19 13:55
Jedna z najpiękniejszych Wigilii w moim życiu. Przybyło ok. 70 osób. Sala w podziemiach retro, świątecznie przygotowana: choinka, szopka światełka. Tam też odbyła się Msza św. ze słowem Bożym i kolędami, prowadzona też przez ks. Piotra. Mało kto nie przystępował do Komunii sw. ponieważ Szpak stał w drzwiach wejściowych i rozgrzeszał każdego kto chciał. Zaraz po Mszy sładaliśmy sobie życzenia. W sąsiedniej sali przy stolikach czekał na nas barszcz czerwony z kulewiakiem - coś podobnego do krokietów. Potem różnego rodzaju delicje, które w obfitości przywieźli nasi Ludzie. Wsparlismy Małgorzatę, 57 lat, która w sierpniu złamała biodro i leży w domu. Mądrze zadbał o nią Tuptuś z Krakowa. Pieniążków wystarczyło, dobralismy z pielgrzynmkowych. Koncert kolęd był najpierw w wykonaniu akordeonisty od Basi, potem nieznane ludowe kolędy wykonane przez Sztuków, w końcu pani Joasia – wlaścicielka klubu i jednocześnie kompozytorka kolęd ludowych rozkręcała towarzystwo wspaniałymi utworami ze skrzypcami i gęślami. Kupilismy trochę jej płyt. Nie było w ogóle picia i palenia nie mówiąc o najgorszych środkach i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Przybyli najstarsi Heje jak Tuptuś, Dżuma, Roxi z córką, Leon i Małgosia Rakoczowie, Ania sprzed 20 lat, osmiu Sztuków na czele z mamą Olą, mama Asia z niemowlątkiem, pielgrzmkowicze, no nie dam rady wymienić wszystkich.... Na prawdę była to wspaniała nasza Wigilia Świąt Bożego Narodzenia w dawnym stylu.

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych