Jesteś tutaj: Strona główna / Relacja z sympozjum w Łodzi

Relacja z sympozjum w Łodzi

2017-04-03

Dnia 25 marca 2017 roku w Łodzi miało miejsce wspaniałe sympozjum poświęcone książce pod tytułem „Stań się – Święto Boga Ojca Stworzyciela”. Pozycja ta jest dokumentacją najważniejszych sympozjów naukowo – artystycznych organizowanych 2013 – 2015 pod patronatem Salezjanów. Jest to także pięknie opisana historia festiwali Sacrosong, które odbywały się w latach 1969 – 1979.

Książka ma na celu ukazać każdemu człowiekowi miłosierdzie Boga Ojca w pięknie natury oraz Stworzenia. Kierowana jest nie tylko do członków Kościoła Katolickiego, ale do każdego człowieka, gdyż wszyscy bez względu na wyznawaną religię jesteśmy dziećmi tego samego Boga. Bogactwo treści referatów nawiązuje do wielu dziedzin sztuki.

Ustanowienie tego święta ma bardzo ważną rolę w szerzeniu idei zachowania pokoju na świecie, ponieważ powinniśmy się skupiać na jednoczącym nas Bogu Ojcu Stworzycielu Wszechświata i ukazywać prawdę o Nim. Dialog międzyreligijny jest niezwykle istotny dla rozwoju ekumenizmu, o czym bardzo często wspominał papież Jan Paweł II.

Ksiądz Andrzej Szpak jest człowiekiem w pełni oddanym szerzeniu idei Boga Stworzyciela i było to widoczne w każdym szczególe spotkania. Była to troska o całą wspólnotę, w formie wartościowego kazania czy nawet w dbałości o małe, z pozoru nieistotne szczegóły, mające jednak znaczenie w tworzeniu całości. Choćby kwiaty w wazonach, które są symbolem chwały stworzenia jak i „dzieci kwiatów” – hippisów.

Spotkanie w Łodzi rozpoczęło się poczęstunkiem a prezentacja książki odbyła się w pięknym otoczeniu obrazów przedstawiających stworzenie świata oraz Boga Stworzyciela. Mszę Świętą odprawił ksiądz biskup Adam Lepa, który podczas swojej homilii podkreślał znaczenie Zwiastowania NMP jako części dzieła Boga Stworzyciela. Liturgię ubogaciły piosenki sacrosongowe w wykonaniu Barbary Sienkiewicz oraz uczniów szkoły muzycznej.

Podczas Agape swoje piosenki zaprezentował Janusz „Yanina” Iwański, a spotkanie zamieniło się w żywy koncert gdzie publiczność miała bezpośredni kontakt ze sztuką. Jest on artystą, który potrafi w muzyce odnaleźć piękno i głos Boga, a następnie ująć to w słowa i przekazać innym. Nie ważne czy występuje na wielkiej scenie czy gra wśród kilkunastu przyjaciół w przykościelnej kawiarence… Piosenki wspaniale wpisały się w klimat spotkania, zachęcając resztę uczestników do podzielenia się swoimi talentami.

Puniek zaprezentował skomponowany przez siebie utwór bluesowy, grając na gitarze i śpiewając. Witold Smętkiewicz wyrecytował trzy własne wiersze przy akompaniamencie gitary. Opisał w nich swoją osobistą relację z Panem Jezusem nawiązując do tematyki wielkopostnej. Lila wystawiła w kawiarence stworzone przez siebie obrazy. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie kilku najpopularniejszych piosenek sacrosongowych. W ten piękny sposób wszyscy na sam koniec włączyli się w modlitwę uwielbienia Boga Ojca.

Dzieło, jakim było spotkanie przy stole Boga Ojca Stworzyciela to nie tylko uczta dla ziemskiego ciała, ale duchowy pokarm, wspólne dzieło, do którego każdy z obecnych dołożył swoją „cegiełkę” w postaci pracy, śpiewu, muzyki czy poezji.

 

Elizabeth

5 komentarzy

andreo
2017-05-26 14:59
Wszystko, co robisz ... , x. Andrzeju ... , jest dobre ... , bo czynisz to z BOGIEM ... , a raczej to BÓG się dobrze i pięknie Tobą ... posługuje ... !! Pokój - Dobro - Harmonia ... / a w tym mieści się bezcenna zgoda, prawda i inne wartości bardzo bezcenne / ... !! Szczęść Boże ... !! Wszystko wzajemnie ... !!
a.m.
2017-04-12 12:17
Zlot w oparciu o WARTOŚCI i najbardziej etyczno - estetyczny Fundament Duchowy ... !! Wokół tak mocno skrystalizowanego ŻARU DOBRA i MIŁOŚCI ... Spotkanie PRZYJACIÓŁ ... nie mogło nie być BOSKIM POEMATEM .... !! Idea Przywołania / mocno i skutecznie / ... do życia i trwałego mnożącego się BYTU ... Święta STWORZENIA ŚWIATA ... to sprawa kluczowej wagi dla każdej KULTURY na Świecie ... !! Jednak nie obrastajmy w piórka pewności siebie i rutyny ... !!! Nie zasypujmy niedopieczonych gruszek w popiele ... !! Woda sodowa, która nam niepostrzeżenie bije do głowy, może się okazać bardziej szkodliwa, niż woda ognista ... !! Emocje warto przygasić, by nie były spalającą się benzyną lub słomą, a uczynić z emocji pełnych Dobra i Wartości kontrolowany wartościowy ich trwały niekończący się żar ... !! Adam Mickiewicz napisał: IM GŁĘBSZY FUNDAMENT ... , TYM NA NIM WIĘKSZY MUR STAĆ MOŻE ... , A WIELKOŚĆ LUDZI MIERZY SIĘ W GŁĘBSZEJ ICH POKORZE ... !! Słyszałem o takiej religii i takich ludziach, co na widok innych wyznawców plują na znak pogardy dla nich ... i to dla mnie nie znaczy, że to podnosi plujących wartość ... !! Powinniśmy: Chrześcijanie i niechrześcijanie trwać na Fundamencie Modlitwy - OJCZE NASZ ... !! I postępować tak jak nam to życzliwie podpowiedział znamienity pisarz etyczny i wielki w całym przekroju Historii Kultury Świata z Francji - Wiktor Hugo: ZRÓB TYLE DOBREGO ILE TYLKO MOŻESZ ... !! POTEM POŁÓŻ SIĘ ... I ZAŚNIJ ... !! BÓG NIE ŚPI ... !! Też Polski Książę Poetów - Ignacy Krasicki powiedział nam wyraźnie: ANI JEDNEGO DNIA NIE STRACI ... , KTO W KAŻDYM ... COŚ DOBREGO ZROBI DLA SWYCH BRACI ... !! A zasłużona poetka narodu polskiego - Maria Konopnicka napisała tak: KTO DLA BRACI PRACUJE ... , MA MOC ZA MILIONY ... ! ROŚNIE W SIŁĘ ... JAK OLBRZYM O ZIEMIĘ RZUCONY ... !! CZAS MU CEGŁY PODAJE ... , UTRWALA BUDOWĘ ... , I KŁADZIE NA JEJ SZCZYCIE SWE PIĘTNO WIEKOWE ... !! ... skomentował Andreo Merkan
szpak11
2017-04-09 12:14
Dzięki Andreo. A Ty Dawid czekaj. Już nikt z Was nie powie dobrego słowa?
andreo
2017-04-07 16:42
SKONDENSOWANA PO MISTRZOWSKU RELACJA Z BOGATEGO W NAJWYŻSZE WARTOŚCI SPOTKANIA PRZEZ WRAŻLIWE SERCE I OGARNIAJĄCY OGROM WSZECHRZECZY UMYSŁ MŁODEJ ELIZABETH - PRACOWITEJ POŻYTECZNEJ LUDZKIEJ PSZCZOŁY. RELACJA TA JEST DOJRZAŁA, DOKŁADNA i Z OKIEŁZNANIEM EMOCJI. TYLKO MISTRZOWIE DUCHA W TEMATACH GŁĘBOKIEGO WRAŻLIWEGO CZUCIA ZACHOWUJĄ MĄDRY SPOKÓJ ... !! A Tobie, ELU ... , tu się też to udało.
David z Californi
2017-04-06 20:13
Doze Dzieki Elizabeth za twoje sprawozdanie z Lodzi z sympozjum . Mogli byscie dolaczyc jakis link ze zdjeciami bo chcieli bysmy Was zobaczyc jak tam byliscie jak to wygladalo w Lodzi . Lodz to piekne miasto filmowcow i aktorow. Musze to miasto kiedys odwiedzic nigdy tam nie bylem .

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych