Jesteś tutaj: Strona główna / Alfabet Szpaka - A jak Autorytet

Alfabet Szpaka - A jak Autorytet

2018-06-18

No to zaczynamy rozgrzewkę przed pielgrzymką dziś A - wkrótce kolejne litery.

 

Najlepiej dobrze dobierać autorytety. Gdyby ktoś pytał, mój mi się trafił niechcący, jakoś tak niepostrzeżenie i bez większego mojego wkładu. Po prostu pojawił się między wierszami i w pewnym momencie ujawnił się, wyszedł z podziemia na światło dzienne, machając czerwoną chorągiewką z napisem: „tu jesteeem!”. I ile by o nim nie pisać, jedno jest pewne: trafiłam tak, że lepiej się nie dało.

Autorytetem może być brat, mama, dziadek, wujek, przyjaciel, piosenkarz, ktokolwiek. Autorytety są różne. Mi się trafił wielofunkcyjny. Ewentualnie do zadań specjalnych.

Mój Autorytet lubi zbiegi okoliczności i puszczanie oczek.

Przez przypadek całe wypracowanie na maturze próbnej z polskiego opieram na książce „Idź, MojżeSZu”.

Przez przypadek maturę ustną mam 18 maja i po pustce w głowie przez bite pięć minut z dziesięciu opowiadam o „takim księdzu co taką Pielgrzymkę prowAdził i on to się dopiero cieszył z życia, a jakaś tam SzymborsKa czy Tuwim to się nie Umywają”, mając z tyłu głowy, że liczby w wierszach mają znaczenie, a wielkość liter nie zawsze jest przypadkowa, co w zasadzie niespecjalnie pomaga.

Mój Autorytet lubi podpowiadać. Nie nachalnie stwierdzać „rób tak, bo ja tak mówię”, ale sugerować. Za każdym razem procedura podpowiedzi wygląda tak samo: pytanie: „odpuścić? Czy nie wyłączając tego, że już się naprzykrzam… cóż, naprzykrzać się dalej?”, złapanie książki, zamknięcie oczu, otworzenie na losowej stronie. Na to pytanie odpowiedź jest zawsze taka sama: NIE ODPUSZCZAĆ. Więc wzdycham, ryzykuję i się nie obrażam. Ale naprzykrzam się dalej. I działa. Oswajanie człowieka wskakuje na wyższy poziom.

Mój Autorytet jest szczery, bezinteresowny, dla innych kosztem siebie. Od czasu do czasu ratuje ludzi, w tym mnie. Pokazuje jedno. Bez względu na to, jaki jesteś… jesteś w porządku. Bo o to chodzi, prawda? To tego uczył Szpak. Dobrze, że jesteś, tak po prostu.

 

H.K

4 komentarzy

Andreo
2018-06-21 13:33
Autorytet - Andrzej SzpAk ŚP. Xiądz SDB - wg mnie przerósł samego Mistrza Świętego Jana Bosko … !! A przecież Święty był Jego AUTORYTETEM, ale obaj odmienni - różni … !! - FENOMEN - FENOMEN - FENOMEN … !! Słyszałem z ambony podczas Mszy pogrzebowej …. !!! A teraz Dla CIEBIE ANDRZEJU … Szacunek i Hołd … , a na imię ma A - licja : … - … 1. CZY DOBRA ZMIANA? 2. CZY POŻYTECZNIE IDZIEMY W PRZYSZŁOŚĆ? 3. CZY TWÓRCZA BUDUJE SIE POLSKA? 4. CZY ROŚNIE KONDYCJA NASZEGO KRAJU? 5. W JAKIM MY PUNKCIE ROZWOJU TERAZ JESTEŚMY? ... WIĘCEJ BYĆ:) niż Mieć i nie być … !! … LIST ZATROSKANEJ DZIEWCZYNKI DO POLSKI w Rok Przełomu … w 100 - Lecie od Odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI !! Życzę Tobie POLSKO … , by rządy u Ciebie już zawsze sprawowali mądrzy i uczciwi ludzie … , żeby obywatele mogli pracować i za tę pracę otrzymywali godne wynagrodzenie … , by na Twej Ziemi budowano Domy nie tylko dla bogaczy i to w obcym nieprzyjaznym naszej kulturze stylu. BY powstawało mniej plastikiem lukrowanych sklepów … , ale więcej : … Bibliotek, Szkół, Domów Kultury, Świetlic, Przedszkoli, Placów Zabaw dla Dzieci … ! Życzę, aby ludzie szanowali swoje pochodzenie … i byli tolerancyjni … !! Ale nade wszystko życzę … Tobie - POLSKO … , abyś zawsze pozostała NIEPODLEGŁA … !~! :) … z wyrazami szacunku … A l i c j a …
takajedna
2018-06-20 20:27
Hipisi zawsze mięli jakieś autorytety, choć nazywali to inaczej. Warto się zastanowić nawet będąc "wcześniej urodzonym"- jak mawiała moja babcia- kogo, czego i dlaczego słucham i naśladuję.Bo, że naśladuję to pewne. Nie zawsze jednak uświadomione. Co zresztą nie przeszkadza tworzyć własną ścieżkę życia.
krius
2018-06-20 17:23
Hipisi nie potrzebują autorytetów !
koma70.70
2018-06-19 18:07
A jak... Andrzej Szpak... czyli też autorytet. Ile razy przed 18 listopada i po używało się argumentu, że Szpak by zrobił to tak... albo Szpaku mówił tak... Dla wielu z nas Szpaku jest jednym z najważniejszych autorytetów, dla niektórych nawet jedynym.

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych