Jesteś tutaj: Strona główna / Alfabet Szpaka: Ł - jak Łatwo

Alfabet Szpaka: Ł - jak Łatwo

2018-08-28

"Łatwo być dobrym cudzym kosztem." Kiedyś on powiedział, a ona podała dalej. Do tej pory jestem jej wdzięczna, bo rzeczywiście łatwo. Łatwo nie wymagać od siebie i podać przysłowiowe ciasto: oni zrobili, ale ja ci podam. Czy już jestem dobra? No w pewnym sensie tak.
Łatwo powiedzieć: "to nie mój styl bycia, jak ktoś lubi być dobry, to proszę". Łatwiej niż samemu się takim stać i wymagać tego od siebie. 
Łatwo powiedzieć: "nie mam dla ciebie czasu", "nie mam humoru ani ochoty". Łatwo uciec przed odpowiedzialnością, czymś trudnym, skomplikowanym, nie brnąć w to albo zwyczajnie kogoś olać. Bo łatwiej. Bo wymagać od siebie i być to już trudniej.
Łatwo nie mówić, co się czuje i wychodzić z założenia, że rozmówca powinien się domyślić. Łatwo nie wymagać od siebie i mieć bezpodstawne pretensje, "bo on mnie nie rozumie, a powinien!" Łatwo nie rozmawiać. Trochę trudniej wyartykułować myśl, zwłaszcza jeśli może zostać powodem zranienia w przyszłości.
Łatwo chcieć, żeby ktoś był dobry dla mnie, jednocześnie kiedy ja od siebie tego samego nie wymagam. Łatwo jest oceniać innych, nie widząc swoich błędów. Łatwo mówić o sobie, nie słuchając drugiego. Łatwo wymagać. Trochę trudniej dawać.
Łatwo chcieć, żeby ktoś zaufał ci tak bardzo, żeby powierzył ci swoje tajemnice. Trudniej już wiedzieć i trzymać się tego, że nie masz prawa tego wymagać, kimkolwiek byś dla niego nie był.
Łatwo jest nie wymagać od siebie.
Łatwo jest iść na łatwiznę.

2 komentarzy

andreo
2018-09-12 18:01
Ł - ŁĄCZYĆ. Łączyć - łączyć - łączyć w imię prawdy, dobra i innych najważniejszych wartości: Rodzina i Dom twórczej radości, Chleb i godna praca miła Bogu dla podnoszenia kondycji ojcowizny i Ojczyzny, Życie w klimacie PRZYJAŹNI i poczucie wewnętrznej i zewnętrznej wolności w prawdzie i świadomości … !! Mniej antagonizować i dzielić, a jeśli … , to w imię tych samych budujących w zgodzie wartości … :)
a.m.
2018-09-12 17:20
Łatwo iść na łatwiznę, nie widzieć swoich błędów i nie wymagać od siebie … , ale jedynie pożyteczny twórczy trud i przetrwanie dla dobra - prawdy - piękna, gdy zdarzy się długo iść ciemną doliną z iskierką nadziei … ma zwycięski wartościowy sens owocujący w prawdziwą zdrową radość … :) Popełniam błędy. Bardzo chcę się z nich wyleczyć, by bardziej widzieć innych , a mniej siebie. Każdemu Stwórca stawia zadania - czasami bardzo trudne i prawie niemożliwe do wykonania, a jednak trzeba - warto je podjąć ... i jeszcze cieszyć się, że nas nimi Wyróżnił … !! Gdy wiara jest pełna i relacja z Bogiem nieustanna - mądrością ascetyczną zakonu dobrej etyki dopełniona … , to nawet to, co wydaje się niemożliwe do zrobienia, wbrew naszej świadomości staje się Dobrym Faktem … !!

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych