Jesteś tutaj: Strona główna / Alfabet Szpaka : P - jak Później niż nam się wydaje

Alfabet Szpaka : P - jak Później niż nam się wydaje

2019-03-04

 

 

Jedna myśl. A może…? Jedna rozmowa. Pamiętasz tę piosenkę, co Szpak śpiewał w jakimś filmie? „Rozdaję uśmiechy na prawo i lewo; nie tylko ludziom, lecz ptakom i drzewom. Jedno niepotrzebne wejście na Facebooka. Bezmyślnie przesuwam palcem po ekranie telefonu. Dopóki nie zauważam jego. Właściwie jej, bo to list od niej do niego. On jest często wulgarny w tym, co pisze, ale jednocześnie do bólu codzienny i ludzki. A ona podobno jest szczęśliwa. Śledzę wzrokiem tekst, płynnie sunę od zdania do zdania. Aż nagle świat zwalnia, zwalniam ja. Jest przecież później, niż się nam wszystkim wydaje. Taki banał?

Jeden film. Podaj dalej. Trzy rzeczy. Praca domowa. „Pomyśl, co mógłbyś zrobić, aby świat stał się lepszy, i wprowadź to w życie”. Powstaje myśl, w swej istocie i prostocie, genialna. „Znajdź trzy osoby, którym możesz pomóc w zrobieniu czegoś, czego sami nie mogliby zrobić. W zamian niech oni pomogą trzem następnym osobom, które pomogą kolejnym trzem… – powstanie wówczas piramida dobra”.

 

*

 

I wiesz, masz misję. Jeśli to czytasz, to tak, to właśnie do ciebie.

 

Podobno każdy z nas może codziennie uszczęśliwić ponad 20 osób, co w skali roku daje 7300.

Trzy osoby dziennie. Co najmniej trzy.

Wyzwanie? Być może.

 

*

 

Stare miasto. Ciemno. Zimno. Chyba przymrozek. Kiedy miarowo oddycham w rytm swoich kroków, tuż obok mojej twarzy pojawiają się białe obłoczki. Na pewno przymrozek, natychmiast poprawiam się w myślach, widząc gaworzące obok dziecko, niesione na rękach przez ojca, i unoszącą się wokół niego parę. Pomimo późnej godziny starówka lśni mnóstwem światełek, choinką i jeszcze większą ilością światełek, składającą się na dość uroczą iluminację; wśród nich latarnie rzucają dyskretne, ciepłe światło. Przechodnie zajęci są sobą, zdjęciami i telefonami. Staję na moment i wdycham głęboko mroźne powietrze. Wracam ze spotkania. Wcale nie chciałam tam być, przemyka mi przez myśl coś, co wiem już od dawna. Kieruję się w stronę przystanku. Pod zamkiem mijam mężczyznę z saksofonem. Sącząca się powoli z instrumentu melodia z czymś mi się kojarzy.  Dźwięki płyną powoli, nasycają powietrze bliżej niesprecyzowanymi emocjami. Kiedy uświadamiam sobie, co to jest, staję jak wryta. Wybija za kwadrans dziewiąta. Zawracam. Saksofonista znika.

Wracam autobusem. Wyjątkowo siedzę tyłem do kierunku jazdy, jakby ciemność i późna godzina niwelowały symptomy choroby lokomocyjnej. Patrzę bezmyślnie przez okno. Korek o tej godzinie jest dość spory, więc dla zabicia czasu zaczynam obserwować. Mój wzrok skupia się na dziewczynie o prostych, jasnych włosach, w okularach i zawadiacko nasuniętej na głowę czerwonej czapce. Znajduje się na siedzeniu pasażera stojącego nieopodal samochodu i patrzy mi prosto w oczy, choć w tym mieście w oczy nie patrzy nikt. Żadna z nas nie chce pierwsza odwrócić wzroku. Uśmiechamy się niekontrolowanie w tym samym momencie. Światła się zmieniają, a środek lokomocji rusza. Przemyka mi przez myśl, że już nigdy więcej jej nie zobaczę. Jednak na kolejnych światłach ona znów jest za szybą i znów patrzy, śmieje się. Śmieje się oczami i mówi coś do kierowcy, pewnie do ojca. Kiedy ostatni raz nas wyprzedza, macha mi z szerokim uśmiechem. Kiwam jej głową. Jakoś tak radośniej się wraca. Mimo że nie chciałam tam być. Mimo że jutro muszę wstać o piątej. Mimo że Warszawa nie patrzy w oczy.

 

Rano. Miasto, które nie patrzy w oczy. Tramwaj. Stoję przy drzwiach, w głowie powtarzam sobie po raz ostatni materiał na kolokwium zaliczeniowe. Przystanek. Drzwi otwierają się i zamykają. Raptem zauważam biegnącą do środka lokomocji kobietę i odruchowo naciskam guzik służący do otwierania drzwi. Wchodzi zdyszana, siada nieopodal, a ja nagle postanawiam zrobić trzy dobre rzeczy. Skoro i tak świat mi się już zawalił, to mogę się uśmiechnąć, otworzyć tramwajowe drzwi, ratując czyjeś spóźnienie, dać promyczek. Ktoś kiedyś powiedział, że dobro wraca. Kątem oka widzę mężczyznę w średnim wieku, który o kulach powoli przesuwa się w stronę wyjścia. Tramwaj jedzie dość szybko, zarzuca nami na zakręcie. Odruchowo sięgam w stronę przycisku. Chyba po oczach widzi, że ja wcale nie wysiadam. Mój zawalony dzień wcześniej świat ratuje nikły uśmiech i trzy razy powtórzone dziękuję pani.

 

Jadę tramwajem, stoję tuż przy samych drzwiach. Jest wczesne popołudnie, zima. Współpasażerowie zapatrzeni w siebie, w świecące ekrany telefonów, w przesuwający się szybko za oknem świat. Pojazd staje na przystanku, tuż przy wejściu do metra. Naprzeciwko mnie, po drugiej stronie drzwi, stoi mężczyzna o błękitnych przenikliwych oczach, w ciemnej puchowej kurtce, na oko sześćdziesięcioletni. Jako jedyny nie ucieka wzrokiem, patrzy prosto w oczy. Przenikliwie. Do kości. Wydaje mi się, że mruga do mnie porozumiewawczo. Uśmiecham się. Szeroko. Niekontrolowanie. On podnosi jeden kącik ust do góry. Zawadiacko. Śmieje się oczami. Tramwaj rusza.

 

 

Doszedłeś aż do tego miejsca? Kochanowski z „Fraszek” stwierdziłby na to, że trochę lipa. Wyłącz komputer. Wrzuć telefon do kieszeni.

 

Nie ma czasu.

Idź.

 

Podaj dalej.

 

CAŁOŚĆ

11 komentarzy

a.m.
2019-05-20 13:25
Patronujący nam św. JAN PAWEŁ II … 18 maja w swoje URODZINY … przyczynił się do … udanego … OGNISKA INTEGRACJI … , które zjawiskowo wydarzyło się … w $liwnicy na PODBIESZCZADZIU … !! Począwszy od tego roku będzie się ono teraz cyklicznie co roku w tę wyjątkową DATĘ /dla poziomu wartości i kultury dobrze z pożytkiem się przyczyniającą/ … powtarzało … !! Serdeczne Pozdrowienia z Górnego $ląska z Biblioteki w Czeladzi, gdzie dziś z Podbieszczadzia przybyłem :) … [Andreo]
Do Patrona Polski i Niezłomności Wiary św. ANDRZEJA BOBOLI w JEGO $WIĘTO: ... MODLITWA ZA OJCZYZNĘ: " ... $więty Andrzeju, Patronie trudnych czasów! Ty krzepiłeś Polaków w czasach wszelkiego zagrożenia. Oddajemy się Tobie w opiekę. Pomagaj nam wytrwać pośród wszystkich doświadczeń osobistych i społecznych. Uproś nam łaskę pojednania, Bożego pokoju i jedności, byśmy z rozwagą i ewangeliczną roztropnością umieli dostrzegać i oceniać sprawy własne i sprawy Narodu w świetle Ewangelii Chrystusa.Uproś nam odwagę działania, byśmy nie trwali w bezradności wobec zła, które nie ustaje. Niech nas napełnia Boża Radość, gdy zwyciężamy albo ponosimy porażki. $więty Andrzeju Bobolo, oręduj za nami u Pana. Amen." ... $więty ANDRZEJU, z którym obchodzimy IMIENINY DZI$: ... $P. ANDRZEJ SZPAK, ANDRZEJ DUDA - Prezydent POLSKI i ja Andreo Merkan = Andrzej Franciszek $liwiński ze $liwnicy ... życzliwie i niezłomnie wstawiaj się za nami i za wszystkimi naszymi przyjaciółmi ... ! :) PROSIMY ...
a.m.
2019-05-08 15:06
Pamięć, czyli tradycyjny mocny akcent coroczny na DNI WYJĄTKOWE DLA POLSKIEJ TOŻSAMO$CI OBRONY i BYTU: ... oprócz 3.05. ... Dziś 8.05. - DZIEŃ REFLEKSJI DLA ŁADU ... 12.05. - data założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego i data odejścia do wieczności naczelnika państwa wskrzeszonego po zaborach Józefa Piłsudskiego - DZIEŃ ODNOWY DLA WARTO$CI W JEDNO$CI ... 16.05. - patrona Polski św. Andrzeja Boboli - DZIEŃ NIEZŁOMNO$CI WIARY ... 12.07. - $WIĘTO BOGA OJCA STWORZYCIELA ... 15.07. - BITWA GRUNWALDZKA - DZIEŃ ORĘŻA ... 17.07. - data odejścia do wieczności Jadwigi Królowej $więtej - DZIEŃ AMBITNYCH BIBLIOTEK ... 15.08. - BITWA WARSZAWSKA - MOC WIARY I WOLI ... 12.09.. - BITWA WIEDEŃSKA - MOC WOLI I WIARY ... 4.10. - data odejścia do wieczności św. Franciszka z Asyżu - PATRONALNE $WIĘTO EKOLOGII ... !! ... :) Te szczególne dla wyrażających swą osobowość w języku polskim DNI POLSKIEGO HONORU I GODNO$CI są zawarte w KALENDARZU DLA WARTO$CI 2018 A.D. i w Książce STAŃ SIĘ ... !! Informująco dotyka tych wartościowych publikacji Książka O$ ŻYCIA ... !! ... :)
a.m.
2019-04-30 16:12
P ... , bo PODWÓJNIE żyje ten,Kto CZYTA KSIĄŻKI ... :) Zostanie Tyle OJCZYZNY, ile DOJRZAŁEJ $WIADOMO$CI w nas ... !! ... "Mój Naród hańbi HONOR BOGA. Mój Naród dławi dławi dławi ... ość snobizmu. Mój Naród trawi ... pożeracz SUMIENIA. Mój Naród ginie pod toporem żądzy zysku. Mój naród porodził bękarta. BÓG - HONOR - OJCZYZNA ... zamazana karta." - Tomasz Olpiński. Jest to cytat z Książki wydanej w edycji "BIBLIOTEKA POLSCE - $WIETLICA EKOLOGICZNA" pt. "ISTNIENIA SENS" - Młodzi Twórcy Krakowa 2000 ... !! Zostanie Tyle Gór, ile będzie $wiadomości Istnienia Prawdziwego BOGA ... !! https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=JDKOpyg0kZQ
a.m.
2019-04-18 11:26
Pragnie ... czy POLSKA ... /Pasożytnicze - darmozjadzkie beznadziejne strajki nauczycieli/ ... być znowu pod zaborami, gdy Porządne POŻYTECZNE NAUCZANIE i WYCHOWYWANIE ... możliwe było jedynie w konspiracji ... ??!? Myślałem, że samobójstwa mogą popełniać tylko indywidualne osoby, a tu cały naród - całe państwo popełnia powolne samobójstwo ... !! ... Przecież : ... "Takie będą RZECZYPOSPOLITE, jakie JEJ MŁODZIEŻY Będzie WYCHOWYWANIE". To Hasło prawie wszystkich Polskich Szkół ... !! ... Przecież ELA[Taka Jedna-Jedyna] i EDA OSTROWSKA i KAJA i MARZENA i KASIA CHRZAN i GABRYSIA i ALICJA i JAN[Zbuntowany] - Ojciec dziesięciorga dzieci i JAROSŁAW POWOJSKI[Flagowy] i HUBERT i O. KORDIAN i X.DAWID i X.PRZEMEK i WOJTEK i MAREK i SEWERYN i INNI i ja ... nie rezygnujemy z nauczania i wychowywania ... w imię Prawdziwej ETYKI. Z tego powodu, że mamy od Państwa Polskiego ... za Dobrą Kreatywną Pracę ... bardzo marne wynagrodzenie, a często żadne, a nawet czasami kłopoty i problemy ... , nie strajkujemy ... , bo to i też nie ma żadnego pozytywnego sensu ... !! Lekarz operujący chorego nie odchodzi od stołu operacyjnego, rolnik nie przerywa wiosennego siewu i karmienia zwierząt ... i nie strajkują szantażując Państwo Polskie ... , bo to nie ma żadnego wychowawczego pozytywnego sensu, a pachniało by to zbiorowym narodowym samobójstwem ... !! W tej sprawie AMEN ... !! ... POMYŚLNOŚCI Optymistycznej w ŚWIĘTA i po Świętach ... najserdeczniej ŻYCZĘ ... :) ... Z Dzikiej Dziewiczej Bieszczadzkiej Krainy ... Pozdrawia ... : [Andreo] :)
a.m.
2019-03-21 13:23
P ... , Ponieważ "PRACA DZIEJÓW JESZCZE NIE SKOŃCZONA i NIE PRZEPALONY GLOB SUMIENIEM" - Cyprian Kamil Norwid ... !! ... P ... , Ponieważ POŻERACZ SUMIENIA - określenie wyjęte z POEZJI TOMASZA OLPIŃSKIEGO ... "MÓJ NARÓD Trawi Pożeracz Sumienia" ... !! Nie Powinien do końca pożreć PATRIOTYZMU POŻYTECZNEGO POLSKIEGO NARODU ... !! ... P ... , Ponieważ PATRIOTYCZNE MIASTA POLSKIE, MIASTA PODKARPACIA - MAŁOPOLSKI - WIELKOPOLSKI - ... : w tym PRZEMYŚL i POZNAŃ - Stolica Zwycięskiego Powstania Przywracającego NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI ... !! ... P ... , Ponieważ PRZEMYSŁAWA i KAI RODZINA ... wytrwale o NAJWAŻNIEJSZYCH JEDNOCZĄCYCH WARTOŚCIACH za Błogosławiącym Błogosławionym Świętym Świętej Pamięci Księdzem ANDRZEJEM SZPAKIEM SDB ... dojrzale nam PRZYPOMINA ... !! ... P ... , Ponieważ dziś PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY ... !! Ponieważ Dziś PRZYJACIEL ŚP. Ks. ANDRZEJA SZPAKA ... Ordynariusz Łódzki Biskup GRZEGORZ RYŚ ... w Watykanie przy Grobie ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II celebrował i homilię głosił we MSZY ŚWIĘTEJ mówiąc m.in. : " ... Wśród sąsiadów ... jest to ciągłe ... mieć ... mieć ... mieć ... i to przeważa. Po I KOMUNII dzieci kłócą się o to, które dostało lepszy tablet. I to nie dzieci wina. Biedny z godnością ma IMIĘ, więc mocno JEST. Jest KIMŚ. Bogaty, który nie dostrzega w biednym JEZUSA jest nikim - ma mieć - nie ma twarzy ani godności ani imienia. Tym, co lubią tylko "MIEĆ", zagraża grzech zaniechania - zaniedbania ... , ponieważ nie umieją zobaczyć i wysłuchać w biednym ... JEZUSA oraz SŁOWA BOŻEGO ... !!" ... . ... P ... , Ponieważ chcę tu Przypomnieć Wiernego PRZYJACIELA ŚP. Ks. ANDRZEJA SZPAKA. Właściwie składam lekko spóźnione Życzenia Imieninowe pełne ŻYCZLIWOŚCI ... Ks. JÓZEFOWI ŚLĘZAKOWI /Don GIUSEPPE/, posługującemu w ITALII, a w czasie uroczystości pogrzebowych śpiewał PRZYJACIELOWI ANDRZEJOWI specjalnie przygotowaną PIEŚŃ ... Najmocniej i NAJSERDECZNIEJ ... !! ... Hejohej :)
a.m.
2019-03-20 13:52
P ... , Ponieważ PAMIĘĆ ... !! ... , Ponieważ ... PIERW ... BYĆ ... Przed ... Mieć [ według Świętego JANA PAWŁA II, Który nie wstydził się, że jest POLAKIEM, ale był z Tego Dumny ] ... !! ... Ponieważ Mieć przed BYĆ ... znaczy to, że to dużo Mieć będzie wtedy, gdy już nie będzie gdzie BYĆ ... !! ... I wtedy nie będzie się BYĆ ani MIEĆ ... !! ... PAMIĘCI Dla [P]POLSKI gdy nie będzie się już mieć ... , to wtedy będzie już tak, jak w [P] PIEŚNI: "OJCZYZNA MA" Marka Grechuty jest .... !! ... [P]Ponieważ, gdy zapomnimy o [P]POMNIKACH: Grunwaldzkim i Adama Mickiewicza, o WAWELU i o Stańczyku, o Słowackim, o Matejce, o Sienkiewiczu, o Norwidzie, o Krasińskim, o Kraszewskim, o Wyspiańskim, o Kossakach i o innych wartościowych [P]POLAKACH ... , to nie umieszczona w monumentalnych grawerowanych znaczących narodów świata ... mapach ... znikająca i rozmyta z fałszywym uśmiechem [p]POLSKA ... , będzie to już tylko Bezimienny Kraj - Bezimienny Kraj ... !! ... P ... , Ponieważ PODRÓŻE, które KSZTAŁCĄ .... !! I Ponieważ Podróżnik Piotr ... !! ... P ... , Ponieważ POLSKA - [P] PODSTAWA Bytu Każdego w NIEJ Domu ... !! [P]Pozdrawiam ... :) Andreo Merkan i [OK] ... , czyli Ośrodek Kultury ... Grodzica.
andreo
2019-03-18 14:02
P ... , Ponieważ PACO = POKÓJ = PEACE, ponieważ PACYFKA, ponieważ PUNIEK - Lider HIPISÓW i Przyjaciel wszystkich/ogólnie/ ... !! ... P ... , Ponieważ POJEDNANIE w oparciu o najważniejsze WARTOŚCI ... !! ... P ... , Ponieważ POSTAWIENIE POMNIKÓW TRZECH ... Podwójnie mocniejszego MONUMENTU JANA PAWŁA II ... w Europie ... WAŻNIEJSZE niż z woli Chin, Niemiec i UE postawienie pomnika-monumentu Karola Marksa{ - tu, ŚP. Joanno Olbrychtowicz = SARA, powiedz coś na ten temat } ... w tracącej swoją tożsamość, krzewiącej patologię, ze zmniejszającą się POPULACJĄ dzieci i z gasnącą ilością prawdziwych rodzin/które są wbrew poprawności niemodne/ ... !! ... P ... , Ponieważ PRAWDZIWEGO BOGA ... nie odnajdujemy ... ani w zapachu perfum Księdza, ani w człowieku trzymającym Biblię w ręku ... , ale, Podobnie jak Jezus i Mojżesz ... , w szczególnych ... , Pełnych wyciszenia ... Miejscach PRZYRODY ... !! ... P ... , Ponieważ Podczas Konferencji Żydów w Paryżu ... / mieniący się być też Polakiem / Tomasz Gross nazwał o. Tadeusza Rydzyka ... największym antysemitą świata, co dla mnie jest całkowitym brakiem logiczności i zupełną sprzecznością bezużytecznej światowej gadaniny ... !! ... P ... , Ponieważ Premier POLSKI, robiąc wiele pożytecznych dobrej woli aktywnych działań, ciągle mówi: - Robimy to, Ponieważ chcemy POLAKOM PRZYWRÓCIĆ nadzieję. ... A ja uważam, że Przywrócić Polakom nadzieję, to o wiele jeszcze za mało. POLAKOM Trzeba Dać WIARĘ PEŁNĄ ... !! Trwa planowa demoralizacja. Państwo Polskie Prawie nie istnieje, żyjąc na luzie w totalnej wielkiej ilości sprzeczności, zmanipulowań i braku twórczej aktywności/z jednej strony zwalczanie patologii w Kościele, a z drugiej planowe ze strony władz samorządowych krzewienie patologi w szkołach. Gdzie są prawdziwie dobre dla dzieci PROGRAMY WYCHOWAWCZE w Szkołach? Gdzie są PRAWDZIWIE DOBRZY NAUCZYCIELE uczący Dzieci nie tylko/jako zasoby ludzkie/ ... dla zysku wielkich korporacji ... ?!? Idąc wraz z obecną ideą tak poddanego innym narodom Państwa, nie da się Pożytecznie i Pozytywnie Zwyciężyć ... , Ponieważ brak w Tym PAŃSTWIE w Dobrej WIERZE i WOLI ... ZDECYDOWANIA ... !! Dlatego Preferuję i PROMUJĘ IDEĘ OSIOWĄ ... EKOLOGII, mającej swe Korzenie w ASYŻU ... oraz Pokojową i Jednoczącą IDEĘ Języka ESPERANTO, a szczególnie Modlitwę "OJCZE NASZ" Jezusa Chrystusa w j. esperanto ... !! Zadbajmy ... , aby SÓL Naszej Wiary ... nie utraciła smaku ... !! ... "Stracisz niemal wszystko, co oprzesz na ludziach, a nie na Jezusie" - Tomasz A,Kempis. ... "Dobre sumienie bardzo wiele zniesie i nawet wśród przeciwności będzie się radować" - Tomasz A,Kempis z Książeczki: "O NAŚLADOWANIU CHRYSTUSA" ... !! ... P ... jak PIELGRZYMKA. Wezmę udział w PIELGRZYMCE ROWEROWEJ - Velo Maraton "Bokorex" - Królewska Akademia Rowerowa ... Pod Patronatem PRYMASA POLSKI ABPa Wojciecha POLAKA ... , wyruszającej 28 kwietnia 2019 A.D. z Warszawy spod ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI ... do CENTRUM JANA PAWŁA II w Krakowie ... !! ... ... Serdecznie Pozdrawiam. Szczególnie tych, co czytają ALFABET SZPAKA :) ... ... Andreo Merkan = Grodzic
andreo
2019-03-07 10:19
[P] ... , bo PRZYKŁADY Wyjątkowe: ... , bo PISMO Święte ... , bo Pablo Coelho ... i bo jego ... "PODRĘCZNIK Wojownika Światła" ... , oraz bo ... "PRACOWNICY MORZA" - Wiktora Hugo ... !! Oto [P] - Pożyteczne - Wyjątkowe - Unikalne"Białe Kruki" - wartościowe KSIĄŻKI (BOOKi) ... , Których ... [P] POZNANIE: ... czytanie/kreatywne-twórcze-radosne/ ... stanowi nieustanne ... [P] POMNAŻANIE WARTOŚCI ... !! ... [P] ... Podwójnie żyje, kto czyta Książki ... !! ... [P] ... Potrójnie, a nawet Poczwórnie żyje, kto czyta ... WARTOŚCIOWE KSIĄŻKI ... !! ... /Andreo Merkan/
a.m.
2019-03-06 13:26
P … , bo PRZYJAŹŃ … , bo PRAWDA i Prawdziwe Dobro … , bo PIĘKNO Etyczne … !! "Budujmy się nawzajem, w ucisku bądźmy cierpliwi, w modlitwie wytrwali." , "Zajmijmy się pożyteczną i uczciwą pracą, byśmy własny, a nie cudzy chleb jedli." - mówił do swych współbraci starając się w imię Chrystusa stworzyć jak najdoskonalszą Wspólnotę Przyjaźni … apostoł Paweł /P jak Paweł/ … !! Wierząc w potrzebę przyjaznych spotkań w imię wartości ... wyjechałem tydzień temu pociągiem na północ Polski. 28.02. blisko wieczora zatrzymałem się na 3 godziny w Jarocinie i odwiedziłem tam w parafii franciszkańskiej naszego ojca Kordiana OFM. Zostałem przyjęty tak przyjaźnie, serdecznie, gościnnie, otwarcie i szczerze ... , jakby to było nie w epoce biznesów, kuszenia na reklamowane błyskotki, wybierania przez kryterium hedonizmu i wartościowania konsumpcyjnego … !! Spotkanie Przyjaźni w imię dobrze uzasadnionych wartości … , którymi nie tylko $P. Andrzej Szpak i jemu podobni się kierują. Spotkanie nie tylko z ojcem Kordianem, ale i z młodzieżą z Kordiana parafii, a też i z dorosłymi … z tak szczerą otwartością … , tak jakby nie w tym czasie, nie w tym kraju i nie na tej ziemi. Nie spodziewałem się realnie spotkać w miejscu nieznanym i nieznanych mi ludzi … tak dużej dozy szczerej życzliwości. Pozytywny szok … !! Podobnie w oparciu o wartości dla godzinnego pogadania o tyczących nas wspólnych sprawach i potrzebach … spotkaliśmy się 5.03. w Poznaniu z KAJĄ. Mimo, że spotkanie było krótkie, to upłynęło na miłym i konstruktywnym życzliwym dialogu … i jakoś miało w sobie dość sporo powiewu umiarkowanego optymizmu i zbliżającej się wiosny. Po spotkaniu wyraziliśmy zadowolenie wzajemne, że się spotkaliśmy … !! Dziś dzień po tym ... jestem już w swym "gnieździe ojczyźnianych i ekologiczno - przyjacielskich wypadów" na Górnym Śląsku. Wcześniej byłem też w Szczecinku i wszędzie, gdzie byłem pozostawiłem Przyjaciołom bożonarodzeniowe bógbookbukwowe statuetki przyjaźni wokół dzieciątka … !! … DZIŚ jest środa 6.03.2019 A.D. … P … jak POPIELEC … Początek POSTU - POKORY - POKUTY … !! "Człowiek wtedy najwięcej się doskonali i zyskuje większą łaskę, kiedy siebie najmocniej zwycięża i upokarza." - Tomasz A'Kempis … !! "Z Bogiem z Bogiem każda sprawa. Tak mówili starzy. Jeśli z Bogiem sprawę zaczniesz, wszystko Ci się zdarzy." - prof. Tadeusz Marciniak … !! Jednak, wydaje mi się, że BÓG istnieje najbardziej tam, gdzie jest wewnętrzne i zewnętrzne wyciszenie. Tam zdarza się spojrzeć sobie wzajem z Bogiem w oczy … !! Pozdrawiam. [ Andreo ]
A.M.
2019-03-04 13:45
P ... , bo POŻYTEK ... . P ... , bo POLSKA ... . P ... , bo PRACA TWÓRCZA KREATYWNA KONSTRUKTYWNA POŻYTECZNA ... . P ... , bo PŁODNA ŻYWOTNA ZIEMIA i Płodny żywotny Naród ... . P ... , bo POKÓJ ... :) !! ... Nawiązuję i wracam znów do Książki "STAŃ SIĘ! Święto Boga Ojca Stworzyciela!" - Życiowego Dzieła i Testamentu dla nas ... od Błogosławionego i Błogosławiącego nam ŚP. X. Andrzeja Szpaka SDB ... !! Dziś 4.03.2019 A.D. - Święto Kazimierza Królewicza - Dzień Rycerskich Zachowań. Korzystam z uprzejmości Biblioteki w Szczecinku. Zrobiłem też w Szczecinku dobre zdjęcia nad jeziorem Trzesiecko ... oraz dwa mocno ekologicznie znaczące zdjęcia wśród kamiennych monumentów wokół Kościoła Św. Rozalii ... Świętego Franciszka z Asyżu/w przyjaźni z pozaludzkimi stworzeniami/ - Patrona Ekologii ... i Świętego Andrzeja Boboli - Patrona Polski - Patrona Niezłomności Wiary - Patrona czasów trudnych ... !! ŚP. X. Andrzej Szpak to Salezjanin, ale okładka Książki"STAŃ SIĘ" ma motyw Franciszkański. Idea Książki, by przywołać do życia ŚWIĘTO STWORZYCIELA i Stworzenia Pięknego Poematu Bożego Życia na Świecie ... jest też pełna franciszkańskiego braterstwa w klimacie niezmąconej przyjaźni i harmonii życia wszystkich stworzeń ... !! Wiele też w tej Książce w tym duchu pięknych fotografii i ilustracji, a także wypowiedzi i modlitw Św. Franciszka z Asyżu i papieża FRANCISZKA ... !! "Radość tryska z czystości serca" - mówił Św. Franciszek z Asyżu. Zapewne innej radości w ogóle nie ma ... !! A oto: MODLITWA ZA OJCZYZNĘ: "Święty Andrzeju, Patronie trudnych czasów! Ty krzepiłeś Polaków w czasach wszelkiego zagrożenia. Oddajemy się Tobie w opiekę. Pomagaj nam wytrwać pośród wszystkich doświadczeń osobistych i społecznych. Uproś nam łaskę pojednania, Bożego pokoju i jedności, byśmy z rozwagą i ewangeliczną roztropnością umieli dostrzegać i oceniać sprawy własne i sprawy Narodu w świetle Ewangelii Chrystusa. Uproś nam odwagę działania, byśmy nie trwali w bezradności wobec zła, które nie ustaje. Niech nas napełnia Boża Radość, gdy zwyciężamy albo ponosimy porażki. Święty Andrzeju Bobolo, oręduj za nami u Pana. Amen." ... !! "Każdy dzień przynosi świeże siły ... i ożywcze inspiracje ... !!" - Eleonora Roosevelt ... , "Każdemu się zdarza być głupcem 5 minut dziennie. Mądrość polega na tym, by nie przekroczyć limitu ... !!" - Ellbert Green Hubbard ... , "Nawet mądremu potrzebny jest przyjaciel, a nawet silnemu oparcie ... !!" - przysłowie mongolskie ... , "Ojczyzna ... , to nie tylko miły sercu krajobraz, ale wielki zbiorowy obowiązek ... !!" - Cyprian Kamil Norwid ... , "Raczej wszystkim pokazać zadek ... , niż obrazić Jezusa ... !!" - Tomasz A'Kempis ... , "Podaję rękę jak chleb na zgodę szczerze ... . Niech z oka spłynie Ci sól ... !! Ciasto rozczynimy chlebne ... . I wierzę, że utoczymy bochen ... , wypieczony radośnie chleb na wspólny braterski stół ... !!" - Maria Majchrzak ... , "Posiądź tylko żywą wiarę w Boga, a wszystko inne otrzymasz ... !!" - Św. Antoni ... , "TRUD UCZCIWEGO ZAWSZE ZAOWOCUJE ... !!" - Meander ... . POKÓJ i DOBRO w HARMONII ... :) ... [ - zebrał Andreo Merkan , który POZDRAWIA :) ]

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych