Jesteś tutaj: Strona główna / Kazanie na Roraty w dzień Mikołaja

Kazanie na Roraty w dzień Mikołaja

2014-12-10

 

 

- Tyle wynalazków do św. dokonało się przed nami i są już tak stare, że aż trudno uwierzyć: lody, telefon, papier toaletowy i życie staje się dzięki nim piękniejsze i lepsze, a jednak najlepszym wynalazkiem jesteś - TY. Ty jesteś super wynalazek, gdy znajdujesz Boga we wszystkim i najdrobniejsze rzeczy czynisz z miłości do Niego - jak św. Mikołaj.

- Bo taki dobry dobry, dobry jest święty Mikołaj, /bis/

On naśladował Jezusa Dobrego Pasterza, bo miał serce pelne dobroci i miłości. Można mieć jeszcze jak Jezus serce hojne i cierpliwe, wierne i łagodne.

Z okazji św. Mikołaja pomyślmy nie tylko o paczkach i prezentach ale o wyższych podarkach – o łaskach Bożych. Są bardzo różne łaski Boże i wszystkie są bardzo potrzebne, bo bez nich nic dobrego byśmy nie uczynili. Jezus tak mówi: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”. On daje łaskę pobudzającą i towarzyszącą, łaskę natchnienia i wykonania, łaskę wytrwania w dobrym ale największą łaską nad łaskami, jest łaska zbawienia. Szósta prawda wiary przypomina: „Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna”. Bez niej całe życie stracone.

Niedawno siedząc w konfesjonale uświadomiłem sobie ze Chrystus moja ręką czyni cuda. Znak krzyża gładzi wszystkim grzechy. Każdy odchodzi z całkowitą ufnością, że jego grzechy przestaly istnieć. A łaska uświęcająca, którą penitent posiada albo się pomnaża, pomaga mu uświęcać swoją pracę, naukę, odpoczynek i całe życie. Czy ja, jako zwykły człowieka mógłbym takie cuda czynić? Nigdy, dlatego że władzy odpuszczania grzechów udziela sam Bóg. A więc w konfesjonale spotykamy samego Chrystusa. Gdybyśmy z takim przekonaniem przychodzili do spowiedzi, Chrystus potrafiłby uleczyć nas także z depresji, kompleksów i wszelkich korzeni zła.

Albo słyszałem jak ktoś powiedział: „Po co będą chodził do Kościoła jak tam nic nie dają”. A właśnie tu w kościele i przez Kościół Chrystus udziela łask Bożych. Bez tych darów dusza ludzka jest pusta, albo pełna zła. Dlatego mówimy codziennie wprost do Boga: „I odpuść nam nasze winy oraz nie dozwól byśmy ulegli pokusie ale nas zbaw ode złego”. Czy może być coś gorszego od złego serca, jakie np. mieli Niemcy tu w obozie koncentracyjnym, na terenie którego pracuję? To oni stworzyli piekło na ziemi, bo wyrzucili Boga ze swego serca przez diabelski system. Niestety człowiek o złym sercu może i dzisiaj stworzyć piekło we własnej rodzinie. Obóz koncentracyjny niewiele nauczył ludzi. Bez Chrystusa może powstać piekło w kolejnym miejscu. Piekło to absolutny brak miłości, niebo odwrotnie.

Jedna ze starych zasad pięknego życia duchowego, którą określił św. Jan od Krzyża, mówi, że „człowiek otrzymuje od Boga tyle łask ile się spodziewa”. Św. Faustyna mówi, że bardziej zasmucamy Chrystusa tym, że tracimy Jego łaski niż to, że grzeszymy.

Jakich łask spodziewamy się teraz w Adwencie, żeby je za niedługo otrzymać od Bożego Dzieciątka? Trzeba takie pragnienia mieć i je wyrażać. Miłość Boża lubi konkrety:„Co chcesz, żebym Ci uczynił?

Prorok i psalmista dnia dzisiejszego zapowiadają o Mesjaszu:

- rozproszonych zgromadzi w jedno

- uleczy złamanych na duchu

- podźwignie pokornych

- wypełni nasze życie swoją Obecnością

- napełni ludzkie serca Bożym szczęściem.

- Czy można czegoś więcej się spodziewać jak zstąpienia samego Boga na ziemię? Małe dziecko mające niestłumiony instynkt religijny potrafi dostrzec, że z okazji Bożego Narodzenia jest radosne świętowanie a ludzie są tacy inni: mili, uprzejmi, życzliwi.

Dobrze, że życzymy na święta swoim bliskim i znajomym wszelkich łask Bożych. To bardzo słuszne. A może poślemy komuś takie życzenia jak ja otrzymałem: „zdolności dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i dostrzegania niespodziewanych zalet w ludziach”.

- Ruth Bernard powiedział: „Jeśli nie jesteś w stanie widzieć ponad to co widzialne , nie jesteś w stanie zobaczyć niczego”…

 

Bo są tacy co kochają,

Pelną kiesę, modny strój

Bo są tacy co marnują

Każdy dzionek życia swój

 

Ale nie, ale nie,

To nie dla mnie, wcale jest,

Wolę niebo, wole niebo

Preferisco il paradiso

Zawsze już wybiorę niebo. Amen.

 

Cytaty wykorzystałem z kochanych życzeń jakie otrzymuję. Bóg zapłać.

Szpaku.

2 komentarzy

szoaku11
2014-12-14 22:00
Od Ciebie Marzenko mam to tłumaczenie. Brak jednej zwrotki.
koma70.70
2014-12-12 21:05
...bo są tacy co gadają A nie mówią prawdy, nie Zawsze tylko krytykują Wszystko ciągle idzie źle... Szpaku, skąd masz to tłumaczenie?!

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych