Jesteś tutaj: Strona główna / Kazanie na 3 niedzielę adwentu – odwaga św. Jana Chrzciciela i nasza

Kazanie na 3 niedzielę adwentu – odwaga św. Jana Chrzciciela i nasza

2014-12-14

 

 

Św. Jan odznaczał się odwagą w głoszeniu Prawdy o Chrystusie i Jego świętości. Był odważny, bo poznał Boga w Chrystusie, któremu czuł się „niegodnym rozwiązać rzemyka u sandałów”. Porozważajmy coś o żarliwości w wierze.

Czytałem pracę habilitacyjną pewnego ks. biskupa, że „stopień zaangażowania w wierze jest proporcjonalny do świętości osobowej”. Gdybyśmy byli odważnymi świadkami, mielibyśmy wybitną osobowość i zły świat szybko przestałby istnieć.

Znamy definicje sakramentu bierzmowania. „Jest to sakrament, w którym Duch Święty umacnia chrześcijanina, aby swoją wiarę mężnie wyznawał, bronił jej i wg. niej żył”. To umocnienie dokonuje się w żarliwej wspólnej modlitwie w kościele a także w rodzinie.

Zapamiętałem sobie temat kazania pewnego księdza.” Prawdziwa wiara jest konsekwentna”. Dzisiaj w znaku kapłańskiego ornatu różowego koloru Kościół wyraża radość z bliskości Zbawiciela. Jan Chrzciciel woła:”Ta radość moja doszła do szczytu”. Zobaczmy ile żaru wkłada się w zewnętrzne przygotowanie świątecznych radości, spróbujmy włożyć w duchowe. W tym celu w wielu parafiach są rekolekcje adwentowe, a szczególnie jeden dzien dobrej spowiedzi.

Tegoroczna kapituła generalna salezjanów wezwała nas do „radykalizmu ewangelicznego”. A Generał Salezjanów tu w Oświęcimiu mówił, że „jest szczęśliwy dzięki temu radykalizmowi” i zachęcał by darzyć innych szczęściem.

Tak samo papież Franciszek w ostatniej encyklice wzywa nas słowem i przykładem do „ewangelicznej radości, płynącej ze zbawienia”. Wszystkie jego zachowania po prostu nas zaskakuja i cieszą.

Wiara konsekwentna wyraża się w zaangażowaniu, czasami wielkiej odwadze ale nie bierności. Z dumą wspominamy wczorajszą św. Łucję zamęczoną za wiarę w 2 w. Ale św. biskup Mikołaj, którego pięknie naśladujemy 6 grudnia też umiał odważnie, choć w nocy, po kryjomu, wspomóc biedne dziewczyny, by miały na posag do małżeństwa. Podobny zwyczaj ułatwia nam dziś dzielenie się świateczną żywnością z biedniejszymi a także przez akcją katolicką Caritasu.

Kilka żywych przykładów.

Chora, do której chodzę z Komunią św. nie może iść na cmentarz, to pali cały rok w domu przed zdjęciem syna tę świeczkę i modli się za jego duszę. Piękne.

Parę dni temu zapytałem ks. proboszcza salezjańskiej wiejskiej parafii, w której są 2 szkoły. Jakie tam radości są u was? Mówi: „może to, że na roraty przychodzi 150 dzieci”. Bez komentarzy. Pamiętam przed 4o laty, było 600.

By umieć bronić wiary, chrześcijanin powinien coś czytać. Wiara to też rosnąca wiedza, a żarliwość w wierze bierze się z przekonania do wybranej i umiłowanej prawdy. Jest potrzeba parafii apostolskich. Takie nieewangelizacyjne znikną, mówi papiez Franciszek, co widać już na zachodzie.

Jakim żarliwym katolikiem po nawróceniu stał się Wojciech Kilar, genialny kompozytor. Wielu naszych muzyków i sportowcow są odważnymi świadkami.

Mówiłem już o tym, że w archidiecezji łódzkiej jest parafia, gdzie na 400 rodzin 380 prenumeruje Niedzielę. Jak w tych rodzinach żyje się Bogiem.

Kilka słów o współczesnych męczennikach wiary. Wszyscy bolejemy nad obecnym prześladowaniem chrześcijan. „Czy zabijać w imię Boga to nie jakieś bluźnierstwo przeciw Niemu”, jak się wyraził Jan Paweł II?

W naszej religii jest spory obszar wolności religijnej. Gdyby w Islamie wprowadzono taką wolność, przestałby istnieć. Za takie rzeczy, jakie się zdarzają w chrześcijaństwie tam jest śmierć. Może to i konsekwencja zanikania w Europie chrześcijańskiej wiary i moralności, że w 2050 r. będzie 120 mil. muz.

Czy swobodne życie religijno-moralne w Europie nie prowadzi samoczynnie do nieszczęść i śmierci? Jak może kobieta mówić: „ja mam prawo do swego ciała”. A ma prawo do nie tylko jej dziecka?

W Internecie co chwilę pojawiają się odważne wezwania znanej dziewczyny z Krakowa Magdaleny Korzekwy, o podpis w sprawie obrony przed antychrzescijanskimi ustawami genderyzmu. Zdobywa potrzebne tys. głosów popierajacyh obronę chrześcijańskiej tożsamości europejskiej. Duch Święty z gorącą modlitwą jej wspólnoty, czyni swe dzieci wspaniałymi apostołami.

Powiedziałem pewnej żonie alkoholika: Własnie dlatego, że mąż nie chodzi do kościoła to trzeba mu w domu głosić słowo Chrystusa. Ale to wymaga i modlitwy i odwagi. „Ryzyko w dobro jest ryzykiem z Ducha Świętego”. Ty masz siać. Jeśli słowo Boże trafi do serca, wygrałeś. Nie trafi, nie straciłeś.

Dzisiaj po 2 tys. lat Pan Jezus głosiłby tę samą Ewangelię zdrowym i zagubionym, jako Radosną Nowinę o ich zbawieniu. „Niebo i ziemia przeminą ale słowa moje nie przeminą”. „Wierzcie w Ewangelię” Nie ma żarliwej wiary bez świętości. Amen.

6 komentarzy

Sara (J.O.)
2014-12-16 20:19
Czuję się pozdrowiona. Św. Mikołaja obchodzimy zawsze 6 grudnia, a pod choinkę prezenty przynosi aniołek !, albo gwiazdor; natomiast Hanuka - popularnie zwane Świętem Świateł - w tym roku obchodzone jest 17 - 24 grudnia. Chanuka to Święto które upamiętnia- Oczyszczenie Świątyni po jej desakralizacji- /165 rok p.n.e./Jednak głębsze znaczenie tego święta dotyczy przełomowego momentu w historii świata, w historii ludzkości. Jest to bowiem święto upamiętniające ocalenie judaizmu, a więc pierwszej i wówczas jedynej religii monoteistycznej, opartej na podstawach etycznych. Gdzie tu ktoś widzi jakikolwiek konflikt religijny ? Chyba tkwi błąd w zeświecczeniu naszych zwyczajów i pomyleniu Św. Mikołaja , z Dziadkiem Mrozem przyjeżdżającym na sankach z Laponii , a ich obu z Bożonarodzeniowym Aniołkiem, czy Gwiazdorem, który powinien przyjść potajemnie - po cichutku i zostawić prezenty - bez hałasu = rozgłosu !; dzieci mają znaleźć dary pod jeszcze drżącym od przejścia Anioła drzewkiem. Takie są nasze Święta ! ... Oto w Dniu naszej Wigilii ! - tak pięknie się łączą te dwa Święta - Hanuka i Boże Narodzenie - wywodzące się z Jednej Świętej Księgi, kiedy płonie menora już w całej w pełni i inne świąteczne hanukowe światła- u nas zapala się BożoNarodzeniowe światełka na choinkach. Stare Przymierze Boga ze Swoim ludem - łączy się z Nowym Przymierzem w Jezusie, Bóg się Rodzi dla każdego !!! Stare wypełnia się w Nowym. O!. to naprawdę jest piękne, to wspaniały czas dla chrześcijan by głosić Radosną Nowinę ! całemu światu, Radość wielką, która ... objawiła się w Światłości Nieba zstępującego na Ziemię. Patrzcie ile będzie światła z powodu tych dwu Świąt: STARY TESTAMENT da Światło NOWEMU, ze Starego zrodzi się Nowe. /Ewangelia wg św. Łukasza 2,8 nn/ "8. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. 9. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. 10. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką " /.... /Pokój ludziom dobrej woli - Bożego upodobania".
Ann
2014-12-16 17:25
...No licytowac się nie ma sensu ale czwórka to też chyba nieźle ??? Stwierdzam po prostu fakt. Mówi się, że Kościoły pustoszeją ale podobno pustoszeją proporcjonalnie do tego, jak pustoszeje Polska. Zulu Guli nie komentuję, Wyjątkowo nie trawię tego typu kabaretu. A jesli chodzi o Islamizację Europy - to dziś odbyla się manifestacja w Niemczech - 15 tys. osób protestowało - a ja myślę, że odrzucili i wyszydzili chrześcijaństwo,zasady moralne to tera będą musieli ponieśc tego skutki. Ile było plucia na chrześcijan z powodu krucjat??? Europa w której naczeną wartością stała się TOLERANCJA dla wszelkiego rodzaju dewiacji i zepsucia (zresztą hipisi dorzucili tu swoje) musi zginąc, jak ginęły wszystkie zespute moralnie cywilizacje. I jeszcze ciekawostka - po prostu wibiło mnie w fotel, gdy usułyszałam w TVN, że hasło rzecznika praw dziecka, nawołujace do pamiętania o najbiedniejszych dzieciach: "Dzieci mają prawo wierzyć w Świętego Mikołaja. Pomóżmy zatrzymać tę wiarę jak najdłużej. Mikołaj potrzebuje naszej pomocy" jest nietolerancyjne np. wobec dzieci które obchodzą hannukę. Pozdrawiam wszystkich oburzających się na tzw. :"antysemityzm". Anka Abigail
szpaku11
2014-12-16 16:35
Mówiąc o żarliwści w wierze myślalem m.in o naszej pielgrzymce Panie Zulu-Gula. Tysiące naszych ludzi skorzystało z tego hipisowskiego zjawiska chrześcijańskiego, szczególnie ostatnio w Czechach.A jaka jest Twoja tożsamość? Zapraszam dla podreperowania "śmiałości w swojej wierze" w przyszłym roku.Sam też staram się, aby nie marnować daru męstwa i uparcie bronić fenemonu w świecie, ze polscy hipisi 36 lat chodzą w pielgrzymce na Jasną Góre. Jeśli wolisz, żeby Polska była państwem katolickim a nie islamskim, to się przyłącz! Taki fenomen z czasów 120 lat antykatolickiego zaboru rosyjskiego. Na początku było 6 mil. Polaków, po zakończeniu było 18 mil. mimo że umieralność noworodków była spora. Weź się Ann do roboty i uródź 8-mioro dzieci w tym samym kraju, jak nasza Grażynka z Moszczanki k/Prudnika i Sztuki z Częstochowy. Jaka u nich jest wiara!!! Znam też inne nasze wielodzietne rodziny. A o naszej wielodzietnej pielgrzymce zaczyna się mówić "PIELGRZYMKA MŁODZIEŻY RODNYCH DRÓG". Albo weź przykład z wiary muzułmańskich kobiet, u których narodziny kolejnego dziecka to największe święto.
Zulu-Gula
2014-12-15 13:40
https://www.youtube.com/watch?v=CX5VyB4TTS8
Zulu-Gula
2014-12-15 10:06
Pooolskaa to dzziwny kraj ;) gdzie w XXI weiku, zamiast inwestować w przyszłość, czyli poprzez odpowiednią politykę socjalną, zapewnić rozwój narodu, w Pooolsce inwestuje się w księży, i w budowę coraz większych, coraz droższych, i niestety, coraz bardziej pustych gmachów ! Po co Polaaacy to robią ? Odkryłem tą zagadkę - Polacy to robią z miłości do bliźniego swego, Muzułmanina ! Za jakieś 200 lub 300 lat, Muzułmanie tanim kosztem przerobią te kościoły na meczety Tak więc Polacy są narodem samobójców, ale za to w imię miłości do bliźniego, swego, Muzułmanina, oraz w imię dobrobytu księży :) Pozdrawia Was Zulu-Gula P.s. Kto pamięta Zulu-Gulę ?
Ann
2014-12-15 00:02
Że dzieci mniej na roratach, co kiedyś? Wszędzie mniej - na placach zabaw pustki , w szkołach, w przedszkolach. Podobno Polki na wyspach rodzą więcej dzieci niż muzułmanki. Wystarczy zapewnić im minimum socjalne dla godnego i spokojnego wychowania dzieci. W Anglii polaskich dzieci urodziło sie około 250 ts. a w innych krajach??? U nas cała polityka prorodzinna to marsze antyaborcyjne i inne z których nic nie wynika.

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych