Jesteś tutaj: Strona główna / SYMPOZJUM NAUKOWO - ARTYSTYCZNE z okazji 45-lecia SACROSONGU SWIĘTA STWORZENIA ŚWIATA I CZŁOWIEKA - sprawozdanie

SYMPOZJUM NAUKOWO - ARTYSTYCZNE z okazji 45-lecia SACROSONGU SWIĘTA STWORZENIA ŚWIATA I CZŁOWIEKA - sprawozdanie

2015-03-05

 

 

W dniach 27 - 28 lutego 2015 odbyło się kolejne, już trzecie Sympozjum Naukowo-Artystyczne promujące Ideę Święta Stworzenia Świata i Człowieka. Sympozja pierwsze oraz drugie odbywały się w latach 2013 i 2014, każdorazowo pod koniec miesiąca listopada w Krakowie. Jako miejsce trzeciego Sympozjum wybrano nie przypadkowo Łódź. Tutaj bowiem 45 lat temu odbył się pierwszy Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej, który przybrał nazwę Sacrosong. Już podczas tego pierwszego, jak również w kolejnych spotkaniach festiwalowych, w sposób szczególny propagowano potrzebę wprowadzenia Święta Stworzenia Świata i Człowieka jako kultu Boga Ojca. Ksiądz Jan Palusiński, inicjując tę ideę zainspirowany myślą Antoniego Gołubiewa, zyskał od samego początku wsparcie, życzliwość oraz patronat ks. kardynała Karola Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II. Obecnie idea ta znajduje orędownika i gorącego entuzjastę u organizatora sympozjów ks. Andrzeja Szpaka związanego z ruchem Sacrosongu od jego powstania.

Ostatnie sympozjum odbywało się w trzech ważnych dla Łodzi ośrodkach duszpasterskich. Zainaugurowano je w piątek 27 lutego w godzinach wieczornych spektaklem "Poematu o Bogu Ojcu Stworzycielu" według tekstu Joanny Olbrychtowicz, wystawionym przez grupę teatralną "Zatrzymać Obrotówkę" ze Staromiejskiego Domu Kultury w Krakowie. Miało to miejsce w gościnnych progach Teatru Logos przy Kościele Środowisk Twórczych. Młodzi artyści, studenci i uczniowie szkół średnich podjęli się zadania, niezwykle trudnego nie tylko ze względów artystycznych, lecz dla obecnych czasów również ideowych. Wywiązali się z niego znakomicie. Wyrażając ogromne uznanie, należałoby życzyć zespołowi by nadal promieniował tak wielkim twórczym entuzjazmem. Po spektaklu uczestnicy tego artystycznego przedsięwzięcia mieli okazję by przy kominku porozmawiać z artystami. Przed tym spotkaniem miało miejsce poświęcenie mozaiki z obrazem Boga Ojca Stworzyciela wykonanej przez przełożoną Sióstr Karmelitanek z Krakowa.

Druga, naukowa część sympozjum odbyła się w sobotę 28 lutego w Seminarium Ojców Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach. Uczestników tego spotkania powitał o. rektor Piotr Matuszak OFMC słowem wstępnym na temat "Miłość Ojca przez Chrystusa w duchu św. Franciszka". Organizator sympozjum ks. Andrzej Szpak SDB w swoim wystąpieniu "Aktualność i potrzeba Sacrosongu ze wskazaniami Jana Pawła II" podkreślił za Ojcem Świętym, że ruch Sacrosongu jest "chrześcijańską oazą wolności ducha środowisk twórczych", a także "nabożeństwem twórczego poszukiwania". Prowadzący obrady ks. Kazimierz Kurek SDB z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Łodzi, mówiąc na temat: "Perspektywy festiwalu Sacrosong" przywołał przemówienie Kardynała Karola Wojtyły z 10-tego Sacrosongu w Częstochowie, który za naszym narodowym wieszczem wyraził nadzieję "aby to dzieło trafiło pod strzechy".

Istotę programu sympozjum stanowiły trzy referaty:

Ks. bp dr Adam Lepa - "Mediosfera jako miejsce zachwytu nad dziełem stworzenia świata i człowieka"

O. prof. dr hab. Benigny Leon Dyczewski OFMC - "Stworzenie i tworzenie świata"

Prof. dr hab. Dominik Sankowski - "Środowiska twórcze w ewangelizacji świata poprzez Internet"

Bardzo interesujące referaty stały się kanwą do dyskusji. Poruszono w niej między innymi problemy: zaangażowania artystów i ośrodków duszpasterskich w Ruch Święta Stworzenia, transformacji duchowej w dialogu międzyreligijnym, świętowania stworzenia świata i człowieka jako odpowiedzi na magię weekendów, kodeksu moralnego mediów w dialogu kultur i religii. Odczytano również i przeprowadzono dyskusję nad treścią listu do sekretarza generalnego ONZ, proponując zbieranie podpisów pod tym listem przez Internet.

W trzeciej artystycznej części sympozjum jego uczestnicy, a także licznie przybyła publiczność zgromadziła się w sentymentalnym dla korzeni Sacrosongu miejscu - w kościele św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi. To właśnie tutaj, 45 lat temu, ks. kard. Karol Wojtyła od stóp ołtarza w wygłoszonej homilii o trwającym święcie Sacrosongu mówił m.in. "Przyszliśmy tutaj nie po co innego, tylko po to, żeby dawać o Nim świadectwo. Świadectwo o Nim daje Duch Święty i to jest jedyne świadectwo, które Go ogarnia. Świadectwo daje duch ludzki, daje człowiek, dajemy my. Świadectwo, w którym wyrazi się prawda współczesnego świata, współczesnego człowieka ...".

Teraz po 45 latach, obiegając niemal wszystkie kontynenty, Sacrosong powrócił niejako echem do swojego źródła, dzięki rzeszowskiemu zespołowi "Echo Sacrosongu" złożonemu z chóru, solistów i kameralnej orkiestry symfonicznej. Został on założony przed 15 laty przez ks. Andrzeja Szpaka. "Misterium stworzenia" wyrażone muzyką, pieśnią i słowami poematu autorstwa Joanny Olbrychtowicz "Raj w Rodzinie" przywróciły niepowtarzalną atmosferę, tego co działo się tutaj w dniach 17-18 maja 1969 roku. Dla wielu przybyłych na ten koncert świadków tamtych dawnych chwil był to nostalgiczny czas wzruszeń i duchowych przeżyć.

Dziękujemy Wam Przyjaciele z Echa Sacrosongu!

 

Czesława i Lechosław Stępniowie

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

do góry tworzenie stron internetowych